RAY menestyjänä

Addiktoitunut

Me aikuiset olemme RAY:n aihaeuttaman taloudellisen tuhon kohteina.

Esimerkiksi televisiossa on haaastateltu henkilöitä, jotka ovat menettäneet rahansa ja omaisuutensa RAY:n peleissä.

Tehtävä tuhotyö on RAY:n osalta helppo. Vanhukset ovat yksinäisiä ja heidät on helppo houkutella pelien pariin. Pelit ovat miellyttävän tuntusia ajankuluja, jossa rahaa kuluu helposti ja nopeasti.

Haastatellut pelaajat ovat kertoneet menetyksistään. Rahaa on kulunut satoja tuhansia ja omaisuus on pelattu RAY:n suunnattomaan kukkaroon.

Köyhien ihmisten rahoilla on rakennettu Lappiin lomamajoja. joissa yhteiskunnan silmäätekevät tekevåtkin pääsevät viettämään ilmaislomaa. Onko tuo korruptiota vai ei, en tiedä. Ovatko suomalaiset mafiosot mukana tällaisessa? Televisossakin oli erikoisohjelma, jossa RAY:n toiminnasta kerrottiin. Mitään ei vaan ole tapahtunut kun itse valtiovaltakin on pelitoimintaa siunaamassa.

Pirullista on RAY:n pankkitoiminta, kun kortilla sa pelattua pienin rajoituksin ja rahaa nostaa yli nostorajankin peliPOTTIen kassoilta.

Kun vuosia sitten, teki nuori mies itsemurhan peliongelmiensa takia, kirjoitin kyselyn kaikille eduskuntapuolueiile joissa kysyin näiden suhtautumista asiaan.

Joku puolue jopa pahoitteli tilannetta. Negatiivisimmin suhtautuivat asiaan kristilliset. Taitavat istua siunaamassa kaikki asiat kädet ristissä, esikuvana itse puheenjohtaja ja ministeri Päivi Räsänenkin.

Jokainen näkee noita rahastuspaikkoja kaikissa marketeissa ja kaikkinainen valmius asiakkaiden oman talouden tuhoon.

23

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myöhemmin kirjoitan

      lisää,,

      Erittäin hyvä alotus,
      RAY on pantava vastuuseen vanhuksien koukuttaminesta raha peleihin,
      rahat on palautettava takasin vanhuksille,
      samoin kaikille muillekkin pelin uhreille,,
      RAY:n on vedettävä koneensa pois kaikista kaupoista ja julkisista tilois, vain peliluolat olkoon niitten paikka,

    • ullamirjami

      On ne Ruotsalaiset jossain viisaampia. Täälä ei ole rahaautomaatteja kauppakeskuksissa , ei ainkaan tässä meidän lähellä. Ja on iso kauppakeskus , ainoastaa lotto paikka , ei muuta saahan siittäkin ostaa arpoja . mutta ei täälä ihmiset pelaa sellajilla koneilla .

      Itse en pelaa muttakun joskus pasianssia keittionpöydän vieressä korteilla.

      En ole koskaan harrastanut laivoillakaan , missä meidänkin RuotsinSuomalaiset palaa kovasti , kun ei saa maassa pelata , Tiedä häntä. Jotain hyvää on sentään minussakin kun en ole saanut Rahanhimoa

      Jotkut tekevät kaikenlaisia kepulikonstia saadakseen lisää, vaikka on suuri riski kiinnijoutumiseen .
      Tykkään että jopa politiikassakin on pelimiehiä ,jotka pelaa nyt kansalaisten verorahoilla , ja voitot on varmasti saamatta,

      Nehän tiedetäänkin nimeltä. Voi olla että historiassa varotetaan heistä . kuinka vetivät suomalaisia nenästä , pelihimossaan.

      • Vakipuskalainen

        No jotain hyvää löydät Ruotsistakin. Yleensä et saa mielihyvää mistään.


    • miettivä siili

      Vilkaisin hieman RAY:n toimintaa ja hämmästyin melkolailla summan suuruudesta, joka vuosittain jaetaan eri kohteisiin. Täytyy olla valtava määrä peli-ihmisiä, jotka osallistuvat rahapeileihin vaikkapa vain pienessä mittakaavassa.

      Rehellisesti siellä kerrotaan, ettei pelaamisella rikastu. Myös pelirajan voi itse asettaa.

      Se, mitä jäin ihmettelemään oli, tarkoitus tehdä pelistä hauskaa ajanvietettä, onko se tosiaankin hauskaa?

      Silloin on kai kyse jännityksestä? ja onnistumisesta adrenaliinin noustessa ja antavan oman hyvänolontunteensa.

      Joskus olen lukenut koneiden suunnittelijoiden olevan tietoisia niiden koukuttavuudesta, siihen se sitten perustuukin, että se hauskuus vie mennessään ja vaatii yhä enemmän panostamista jatkuakseen!

      Luin myös jos addiktoitunut ei pääse tai lähde pelaamaan, aiheuttaa se ärtymystä ja kiukkua, siis selviä vieroitusoireita!

      Yksinäisyys voi kyllä altistaa sillekin viihteelle, toisaalta perheellisetkin voivat tuhota taloutensa ja yrittää salata riippuvuutensa.

      Ihmiskunta on pelanut kaikenlaisia pelejä tuhansia vuosia, mikä sitten niissä kiehtoo. Ehkä joillakin aivot stimuloituvat ja saavat siitä suoritettavaa, en todella tiedä, mutta sääli on jos kokee olevansa kuin mato koukussa RAY:lle.

      Järjetön on ajatus pitää hauskaa pelatessa, ja saada menetetyt rahat takaisin!
      Käytännössä mahdotontakin.

    • Kivimies.

      Minäpä voitin mummuhyrrässä kivitalon!

      • Addiktoitunut

        Kerropa missä sekoilussasi noin kävi!


    • RAY syyteeseen ,,,

      Kyllä peliautomaatit koukuttaa ihmiset,

      on myös viihteellistä ajan viettoa, mutta k a l l i st a ajan kuluttamista, siinä menettä omaisuuden muutamassa vuodessa,
      niillä rahoilla olisi ostanu vaikka asunnon
      jotain on tehtävä asian eteen ettei koukuttuneet ihmiset tuhoa elämäänsä RAY:n houkutuksen takia,

      RAY:n on perustettava jokin hoito näille koukuttuneille ihmisille,

      RAY:n on maksettava terapia 100 % näille ihmisille.

      • Makriina ek

        Velvoitteen voi liittää Alkon vastavaan hoitovelvoitteeseen.
        Myös ruokakauppojen kohtuuton tavarantyrkytys pitäisi saada aisoihin. Ylipainoisia vanhuksia on vaikka kuinka paljon.
        Tupakkifirmat on jo saatu aisoihin, vaikka yhä vanhuksetkin polttavat, teini-ikäisistä puhumattakaan. Työ on vielä kesken.

        Mutta ymmärtämättömät vanhukset nyt ensin silmälläpidon alle, ja lottoaminen myös lopetettava.


    • miettivä siili

      Tuo hoito on liitetty A-klinikan muiden riippuvuuksien piiriin, joita on paikkakunnittain. Kela korvaa osan terapiasta, ilmeisesti melko vaikeaa saada peliongelmaisen rahansa riittämään omakustannuksen osaankaan, kun pelaaminen on se tärkein motivaatio.

      Olen samaa mieltä RAY:n moraalisesta velvoitteesta, järjestää (lypsylehmilleen) mahdollisuuden päästä terapian avulla irti riippuvuudestaan, niille, joille se on käynyt hallitsemattomaksi.

      Luulisi sen olevan ensisijaisia kohteita addiktion a i h e u t t a j a l l a valtavine voittoineen !

      On monenlaista riippuvaisuutta, terveyttä uhkaavaa, sen monet muodot kuuluuvat inhimilliseen elämään, mutta peliriippuvuus vie taloudelliseen ahdinkoon ja sen myötä moninaisiin vaikeuksiin.

      • syytteeseen RAY,,,

        RAY kaiken järjen mukaan on velvollinen maksamaan 100 % terapia jokaiselle peliriippuvalle,
        muuten sen hyvätekeväisyys on k y s e e n a l a i s t a,
        tulee epäily että vain johtajat kahmii suuret palkat ja palkkiot peliriivuvaisten kustanuuksella, viisveisaavat köyhien riivuvuuden seurauksista,,
        taitaa olla silmänlumetta koko hyväntekeväisyys järjestelmä,,,
        kuten oli syöpäyhdistyski pelkkää rosvousta, 2 poikaa kähmi rahat omaan taskuun ja vain 1 promille meni hyväntekeväisyyteen,,,
        on syytä panna tutkintaan RAY


    • §§§§§

      Onhan netissä tukiryhmä Peli Poikki, 8 viikkoinen itseterapia, jos haluaa todella päästä irti riippuvuudestaan, eikä halua käyttää A-klinikan palveluita!

      Onko addiktoitunut mahdollisesti kokeillut itsehoitoa, syyttämisen sijaan?

    • tämä ON vaatimus,,,

      HALOO,,, RAY:n peli luvat kieltoon, kaikki koneet POIS marketeista ja kaupoista,
      vain erilliset peliluolat sallittakoon,,,

    • *Kukkahame*

      Höpsis, ketään ei ole pakotettu polttamaan tupakkaa, ei juomaan viinaa tai pelaamaan.
      Jokaisen omasta mielestä se on kiinni, RAY jakaa paljon avustuksia vammaisjärjestöille, avustuksen on haettava joka vuosi, ja jos tulee yllättäviä rahan tarvettä näille järjestöille voivat anoa lisärahaa, aina sitä vaan ei tule.
      Vanhushoitaan vanhusten ja invaliidien asumisiin, ja mitä minä tätä jatkan, kirjoittamlaa RAY nettiin saa varmaa tietoa.
      Jos jollain on pelihimo se on hoidettava ajoissa, mitä pitemmällä se menee sen vaikeampaa on kahleista vapautua.

      Minulla on ollut mahdollisuus vierailla Keilaniemessä, olihan se suuri seikkailu, saunoineen ja uimahalleineen, tarjoiluakin oli.
      Silloin näytettiin historiikkia ja mielenkiintoista se kyllä oli.

      • peliaddiktio

        Kuulehan K.!

        Juoppous ja tupakointi ovat pikkuseikkoja peliaddiktioon verrattuna. Molemmat heitin pois kuin tyhjää vaan.


      • Atolfia
        peliaddiktio kirjoitti:

        Kuulehan K.!

        Juoppous ja tupakointi ovat pikkuseikkoja peliaddiktioon verrattuna. Molemmat heitin pois kuin tyhjää vaan.

        Kyllä Kukkahame on oikeassa. Ketään ei ole pakotettu pelaamaan, joten itse ovat valinneet elämäntapansa. Veikkaus tarjoaa apua pelihimonvaltaan joutuneille. Tarttukoot tuohon oljenkorteen, jos tuntevat, etteivät muuten pääse himostaan. Tyhmyyttä se on vaan, että altistuu noitten armoille, varsinkin, jos on vaarassa, että koko eläke menee pelatessa.

        Minäkin veikkaan viikoittain, mutta aina saman summan verran. Siitä ei ole tullut minkäänlaista addiktiota. Joskus unohtuu veikata ja ei siitä sen kummempaa.


      • Tikkerperi
        Atolfia kirjoitti:

        Kyllä Kukkahame on oikeassa. Ketään ei ole pakotettu pelaamaan, joten itse ovat valinneet elämäntapansa. Veikkaus tarjoaa apua pelihimonvaltaan joutuneille. Tarttukoot tuohon oljenkorteen, jos tuntevat, etteivät muuten pääse himostaan. Tyhmyyttä se on vaan, että altistuu noitten armoille, varsinkin, jos on vaarassa, että koko eläke menee pelatessa.

        Minäkin veikkaan viikoittain, mutta aina saman summan verran. Siitä ei ole tullut minkäänlaista addiktiota. Joskus unohtuu veikata ja ei siitä sen kummempaa.

        Onko kukaan valinnut itselleen vaikean sairauden, vaikkapa syovän. Peliaddiktio on synnynnäinen sairaus, joka tuhoaa terveydebn ja vie rahat.

        Onhan veikkauskn peli johon sorrutaan mutta sitä pelaa aktiiviväki ja varakkaatkin.

        Pelit on kehitetty vsin voittamaan. Edellien tarkoittaa sitä. että onnettarella ei ole eää mitään sijaa niin kuin ennen.

        Kun laitteet vielä PIDETÄÄN epäkunnossa valituksista huolimatta on tulos optimoitu
        rikoksilla.
        Sisäminisreiön alaisuudessa pelataan ja valvotaan eli tehdään rikoksia hyväksytysti.

        Muistetaanpa vielä, että pelaajat ovat usein arkoja ja puolustuskyvyttömiä, jotka joskus saaavat kauttani äänensä hjukan kuuluviin.

        Älkää puolustako RAY:tä jos ette siitä mitään tiedä!!


      • RAY:n uhri

        Onkohan NOIN ??? , jos RAY pannaan todelliseen tutkintaan voi paljastua karmaiseva tieto, paljkat ja plakkiot voi ollla suuremmat kuin hyväntekeväisyys,,
        MÖNKÄREEN taskuun voi virrata suurin osa mijaardeista,, vain
        p r o m i l l e mnenee hyväntekeväisyyteen kuten meni syöpäyhdistyksen poikien johtamassa MUKA hyväntekeväisyys säätiössäki,,
        pojat kahmi mijoonat omaan taskuunsa ja pormille meni hyvntekeväisyyteen,
        RAY on kyseenalainen hyväntekijä,
        RAY:n koneet ON poistettava kaikista marketeista ja kaupoista, vain peliluolat sallittakoon,,,
        RAY maksakoon kaikille uhreille terapiat 100 % , tämä on vaatimus,,,
        se on vähintä mitä RAY todella hyväntekeväisyyttä voi tehdä,,,


      • ei sentäs
        RAY:n uhri kirjoitti:

        Onkohan NOIN ??? , jos RAY pannaan todelliseen tutkintaan voi paljastua karmaiseva tieto, paljkat ja plakkiot voi ollla suuremmat kuin hyväntekeväisyys,,
        MÖNKÄREEN taskuun voi virrata suurin osa mijaardeista,, vain
        p r o m i l l e mnenee hyväntekeväisyyteen kuten meni syöpäyhdistyksen poikien johtamassa MUKA hyväntekeväisyys säätiössäki,,
        pojat kahmi mijoonat omaan taskuunsa ja pormille meni hyvntekeväisyyteen,
        RAY on kyseenalainen hyväntekijä,
        RAY:n koneet ON poistettava kaikista marketeista ja kaupoista, vain peliluolat sallittakoon,,,
        RAY maksakoon kaikille uhreille terapiat 100 % , tämä on vaatimus,,,
        se on vähintä mitä RAY todella hyväntekeväisyyttä voi tehdä,,,

        Ei kuulosta järjelliseltä väitteeltä! Mahtaakohan viha ja syyttely kummuta omasta epätoivosta? Mönkäreelle miljoonia, salli mun nauraa!


    • nukkumatin heila

      Pelatessa pitää oppia, ja silloin aivot tuottavat keskushermoston välittäjäainetta dopamiinia, jolla on vaikutusta oppimiseen ja tunteisiin sekä tuottaa mielihyvää!

      Kaipa se tuntuu niin hyvältä, että on kuin pienessä psykoosissa ja haluaa kokea tuon jännityksen uudelleen ja uudelleen pelatessa.

    • heh heh !

      Nää on hyviä tyyppejä, jotka kinaavat itsensä kanssa viimeksi tämä sama tyyppii riiteli omassa homo ketjussaan.
      Samapa tuo mitä näille typeryksille suoltaa kunhan vaan saa kinaamista tässä tosin enempi itsensä kanassa.i

    • susmorsian

      Niin, kyllä se on ihan varmasti mahdoton voima tämä riippuvaiseksi tulla peleistä , totoamisesta ja mitä kaikkia muita mahdollisuuksia onkaan tähän liittyen. Ne onnekkat, jotka eivät ole edes tavanneet siihen kiinnijoutunutta, eivät voi sitä tajuta.
      Hyvä on neuvoa toista, siis parempi olis olla neuvomatta, kun ei siitä itse mitään tiedä.
      Se onnettomuus ei ole minua kohdannut, kun en ole koskaan tuntenut vetoa pelaamiseen, pasianssi kyllä.
      Ei sitä noin vain "hoitoon" mennä. Surullisinta on kuitenkin nuorten kohdalla tämäkin peliriippuvuus, sanovat että kamalaa....ehkä melkein samaa kuin huumeriippuvuus, siis melkein. Ja riippuvuudet ovat taakkana koko elämän, mielessä vaikka irti olisi päässyt.

      Joitakin peliriippuvaisia olen tavannut, puhumattakaan narkomaaneista, joten jotain voin silloin sanoa minäkin.

    • texsanell

      Peliriippuvaisilla voisi olla tukihenkilö, joka asettuu olemaan mukana, täyttäen edes osittain sitä tyhjötä, johon jotkut on joutuneet.

      Tuo linkki kertoi paljon, tietenkin siinä joutuu omainen tai läheinen kestämään kiukuttelujakin, kun addiktoitunut ensin on vieroitustuskissaan, mutta aika valoisilta kuulosti siitä päässeiden tarina tuossa.
      Uskoisin avautuvan ihan hyväkin olotila, kun muut elämää rikastuttavat ihmissuhteet saavat sijaa. Vapaaehtoistyön piiriin tuokin voisi kuulua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1987
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1021
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      872
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      757
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      749
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      721
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      685
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      680
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      666
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      208
      663
    Aihe