Rottieni paino OK?

Ok?

Punnitsin tässä juuri molemmat naaras rottani, joilla molemmilla ikää 1 vuosi ja 4 kuukautta.
Toinen painoi 360g ja toinen 370g.
Yritin lukea erilaisilta sivuilta mikä on rotan normaali paino, mutta aina sanottiin että 300-700g niin mene siitä sitten itse arvuuttelemaan.

Rotat syö rotille tarkoitettuja papanoita ja tuoreruokaa (omena, salaatti, kurkku, banaani, porkkana) joka päivä. Freddy jyrsijän herkkunappeja (hedelmä) annan yhden per rotta päivässä. Lihaa saavat suunnilleen viikon välein.

2

135

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Yritä katsoa ja kokeilla rottia. Sopusuhtaisen rotan luut eivät törrötä esiin, mutta se ei toisaalta tunne lihavaltakaan, eli sen pitää tuntua käteen jäntevältä. Pelkällä painolla on turha arvailla mitään.

    • geh

      Painon perusteella ihan ok, hieman pienikokoisia naaraita. Jos ovat hyvässä kunnossa ja eläin tuntuu käteen kiinteältä ennemmin kuin löysältä, niin hyvä on. Kurkussa ja salaatissa on hyvin vähän mitään muuta kuin vettä ja ilmaa, eli toivottavasti niitten merkitys ruokavaliossa ei ole kovin iso. Lihaa saa myös antaa useamminkin, mutta ei siis mitään vikaa ole ruokavaliossa, jos tytöt ovat sopusuhtaisia ja jaksavat viipottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1979
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      989
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      868
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      747
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      740
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      718
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      683
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      80
      674
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      662
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      207
      655
    Aihe