Ja toisin päin eli tallinnan terminaalista suomeen päin?
Ei oo tietoa aikatauluista, tai siis miten itse ehdin mihinkin laivaan eikä viittis siks varata etukäteen.
Onks samat hinnatb vai saako viime hetken lähtijänä alennusta?
Ei oo tietoa aikatauluista, tai siis miten itse ehdin mihinkin laivaan eikä viittis siks varata etukäteen.
Onks samat hinnatb vai saako viime hetken lähtijänä alennusta?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voi ostaa, mutta varaudu että seuraavaan lähtöön on paikat loppuunmyyty jolloin joudut odottamaan seuraavaa lähtöä tai kyselemään toiselta laivayhtiöltä.
Tietenkin voi ostaa, kunhan varaus on tehty etukäteen. Onhan tuo aivan selvästi luettavissa laivayhtiöiden sivuilta.
Varausta ei todellakaan tarvitse olla tehtynä etukäteen, vaan voit ostaa lipun terminaalista, yleensä on tilaa mutta joskus (riippuu lähtöpäivästä ja klo-ajasta) voi olla täynnäkin.
Matka on sillon reittimatka ja hinta on kalliimpi kuin meno-paluu.
Jos ostat päiväristeilyn (meno-paluu samana päivänä) niin siinä ei voi vaihtaa esim. paluuaikaa.
Hinnasto on sama, myös palvelumaksu peritään maksaessasi terminaalilla.
Viime hetken lähtijänä voi päästä edullisemmin, sekin vaatii online varausjärjestelmän käyttöä
Voit tietenkin ostaa ja maksaa matkalipun terminaalistakin. Laivafirmoilla ei taida mitään viimehetken hintoja olla, päinvastoin ainakin Tallink osaa rahastaa mattimyöhäsiä lipunostajia ja varsinkin ns. check in aikoina. Eli jos laivan lähtöön on esim alle kaksi tuntia niin maksat vielä jokusen euron lisää.
Edullisinta on useimmiten netistä ostettuna.