apu ois jees !

ace92

miten saan takasin prossun kertoimet ku ne on yhtäkkiä tippunu 4x vaikka pitäis olla 16x ja tällä hetkellä sen ansiosta on prossun tehot 800hz vaikka pitäis olla 3.2 Ghz -prossu on AMD phenom x4 955 black edition

1

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ugga pugga

      Ei ne noin vaan ittestään tipu. Vaikka nollaisit koko koneen biosia myöten niin oletukseksi jäisi silti tuo 3,2ghz. Syy lienee cool and quiet tekniikassa joka tiputtaa automaattisesti kerrointa silloin kun tehoa ei tarvita jotta prossu kävisi viileämpänä.
      Vaihda windowsin virranhallinnasta päälle "paras suoritusteho" niin sillä saat ne kertoimet kiinteästi siihen x16. Tosin toi virranhallinta on ihan hyvä olla joten normikäytössä asetus "tasapainoitettu" on parempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      11
      5613
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      5239
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3284
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      87
      3198
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      118
      994
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      56
      970
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      892
    8. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      43
      686
    9. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      37
      685
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      23
      629
    Aihe