Tutkintavankeus

Ehkä tuleva tutkinta

Voitteko kertoa jotain tutkintavankeudesta. Sen tiedän, että vanki saa ulkoilla tunnin vuorokaudessa. Joutuuko hän olemaan lopun aikaa kopissaan? Onko hänellä mitään harrastusmahdollisuuksia? Aamuherätykset, ruokailut entä iltapalat?
Kuinka pitkään voi tutkintavankeus kestää? Onko tutkintavankien kohtelu asianmukaista vartioiden taholta? Voiko tutkintavanki valittaa tuomiostaan? Mikä on pahin tutkintavankipaikka Suomessa?

1

542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jottee

      No aloitapa vaikka pakkokeinolain ja esitutkintalain lukemisella.

      "Voiko tutkintavanki valittaa tuomiostaan?"

      Se ei ole tuomio, vaan päätös. Vangitsemispäätöksestä ei saa valittaa, mutta siitä saa kannella ilman mitään määräaikoja hovioikeudelle. Siis vaikka joka päivä saa tehdä uuden kantelun. Ja lisäksi, kuten voit pakkokeinolaista lukea, vangittuna pitäminen otetaan vangitun pyynnöstä aina kahden viikon kuluttua uudestaan käsiteltäväksi, eli "kurkataan".

      "Aamuherätykset, ruokailut entä iltapalat?"

      Mitä näistä? Kyllä aamulla herätys varmaankin on, ja kyllä siellä ruokaa saa. Sitäkö pelkäsit, että nälässä pidetään?

      "Onko hänellä mitään harrastusmahdollisuuksia"

      Riippuu vähän sijoituspaikasta. Poliisivankilassahan sitä yleensä ensin ollaan ja siellä tokin on hieman ankeampaa. Varsinaiseen tutkintavankilaan kun siirretään, niin sitten on ehkä vähän enempi tekemistäkin. Lisäksi riippuu siitä, että onko tutkinnallisista syistä tms. määrätty yhteydenpitorajoituksia. Ainakin kuulustelujen ajaksi pääsee pois kopista.

      "Kuinka pitkään voi tutkintavankeus kestää"

      No teknisesti ottaen laissa ei ole mitään maksimia määrätty. Se Ruanda-tyyppihän oli tutkintavankina useita vuosia. Riippuu mm. siitä, miksi on vangittu, onko jatkamisvaara, sotkemisvaara, pakovaara vai onko ylitörkeä rikos vangitsemisen perusteena. "Pahimmillaan" korkeimman oikeuden tuomioon saakka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2228
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1843
    3. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      171
      1460
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      21
      1434
    5. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      177
      1104
    6. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      1101
    7. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      21
      1074
    8. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      103
      1036
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      912
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      75
      898
    Aihe