voiko sitä enää käyttää? Oli tullut ilmaa sen ruokaosan ja muovin väliin, vähän.
hernekeittopötkylä oli vähän vahennut yliajalle
11
57
Vastaukset
- Tase pappa
Siellähän se ilma on - kuoren ja keiton välissä.
Poistuu, avatessa kuoren.
Uskoakseni voit ja kannattaa syödä.
Eipähän enää ilmat rutise omiin housuihin. - O - O
Jos hajuaistisi toimii hyvin, se luultavasti kertoo, onko hernekeitto kunnossa. Jos haju on normaali, maistaisin lusikallisen ja makustelisin sitä ennen lämmittämistä. Toisaalta keittäminen tuhoaa monia bakteereita, joten suurin uhka pilaantuneen syömisestä taitaa olla vatsan sekaisin meno.
Pikkulapsille tai huonokuntoisille aikuisille en tarjoaisi yli viimeisen käyttöpäivän vanhentunutta ruokaa, enkä varsinkaan silloin, jos pakkaus on ollut rikki. - Maija Maitolava
Saita mieheni melkein itki, kun hävitin maitopurkin sisällön. Päiväys oli mennyt vanhaksi kuukausi sitten.
Itse noudatan aistivaraista varovaisuutta, eikä pienet päivämäärävanhenemiset haittaa.
Miten ko. maito oli kuin eilen ostettua. Millä se saadaan aikaan.
Muistan vanhan mainoksen, jossa leipomo takasi, että leipänsä homehtuu parissa päivässä.
Mitä muuten on takuumurea paisti? Saako siitä rahat takaisin, jos lopputulos on sitkeää, kuin saapasvarsi`?- meeriamanda
Mainoskikkahan se takuumurea paisti on :))...mut jos olisikin lopputulos sitkas, se takuu unohtuisi siihen, sinua syytettäisiin väärällä lämpötilalla paistamisesta ja ties mistä :)
Kohden ei oo koskaan...meillä mies hyvinkin herkästi heittelee jääkaapin sisältöä roskiin..." ai , että mä kärsin " :D
- koti-kiusattu
Oikeestaan sun kannattais ostaa niit pötköjä enemämkin ja trokaisit ne vanhoina veneilijöille,venetavara on kova hintasta ja ne pötköt on hyvii leputtajia.
- ?--?
Eikös lepuuttajia voi tehdä vanhoista sukkahousuista? Jos ne on niitä pötkyjä veneen laidoilla?
- koti-kiusattu
?--? kirjoitti:
Eikös lepuuttajia voi tehdä vanhoista sukkahousuista? Jos ne on niitä pötkyjä veneen laidoilla?
Aivan vapaasti voit laittaa ne papusopat sukkahousuihin,lähetä viel niksipirkkaan vihje.
- ?--?
koti-kiusattu kirjoitti:
Aivan vapaasti voit laittaa ne papusopat sukkahousuihin,lähetä viel niksipirkkaan vihje.
Eihän nyt toki papupataa housuihin, vaan rikkinäisiä sukkiksia housuosa pullolleen.
Toisella jalalla vyötärö umpeen jollain merimiessolmulla, ja toinen jalka ripustukseen. - koti-kiusattu
?--? kirjoitti:
Eihän nyt toki papupataa housuihin, vaan rikkinäisiä sukkiksia housuosa pullolleen.
Toisella jalalla vyötärö umpeen jollain merimiessolmulla, ja toinen jalka ripustukseen.Vaikeeks menee,mä ajattelin et laittas useamman pötkylän jalkaosaan .
Ajatteles jos purjehtis tonne somalian rannikolle ja merirosvot tulis paattiin,ei muuta kun mätkimään ain ku pää näkys reelinkin reunalla.
kyllä olis rosvot kiltisti sen jälkeen.
- ...
No keittohan tarkoittaa keittämistä, siinä kuolee melkein mikä tahansa pöpö. Nuo ilmaisut on vähän epäselviä, "parasta ennen"," viimeinen käyttöpäivä" , "viimeinen myyntipäivä". Einekset ja sen sellaiset on kovati suolattuja ja käsitelty kaikenmaailman säilöntäaineilla, niissä pitkät myyntiajat. Nykyään ollaan kovin tarkkoja kaikista säännöksistä, kauppias linnassa, jos myy vanhaa tavaraa. Mun käsittääkseni ja kokemusten perusteella suurin osa on ihan käyttökelpoista ns "vanhanakin". Mutta kuka haluaa syödä vanhan kalan?
=DW= - bessie*
Ei nyt ihan noinkaan.
Parasta on heittää pois päiväysvanhat vkp tuotteet, ennen tuota viimeistäkin päivää mikäli pakkaus näyttää vähänkin epäilyttävältä.
Vaarallisimmat pöpöt voivat olla hajuttomia ja mauttomia, eikä liian lyhyt keittäminen niitä tapa, vaan voi jopa herättää. Voisin jonkun nimetäkin, mutta kun en muista kuinka kirjoitetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341998Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291037- 69877
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261763Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65751- 13725
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686- 83685
- 26669
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.210668