Tutkimus: Vanhuus alkaa 27-vuotiaana
16.3.2009 7:57 A A
Jani Kaaro
Ensimmäiset vanhuuden merkit tulevat esiin paljon varhemmin kuin tähän asti on oletettu. Tuoreen tutkimuksen mukaan ihmisen kognitiiviset toiminnot, kuten havaitseminen, ajattelu, kieli ja muisti, ovat huipussaan 22-vuotiaana ja alkavat laskea 27-vuotiaana.
Virginian yliopiston tutkimuksessa oli mukana kaksituhatta 18-60-vuotiasta miestä ja naista, joita seurattiin yli seitsemän vuotta.
Heidän kognitiivisia toimintojaan mitattiin testeillä, joissa heidän piti muistaa yksittäisiä sanoja ja kertomusten yksityiskohtia ja ratkaista visuaalisia "arvoituskuvia".
Kaikki koehenkilöt olivat terveitä ja korkeasti koulutettuja. Erilaisia testejä oli kaikkiaan kaksitoista.
Tulokset osoittivat, että 22-vuotiaat selvisivät testeistä parhailla pisteillä. Jo 27-vuotiailla havaittiin selvä notkahdus testeissä, joissa mitattiin päättelykykyä, ajatuksen nopeutta ja avaruudellista hahmottamista.
Muistissa koettiin notkahdus 37-vuotiaana ja muissa testeissä 42 vuoden iässä.
Hyvät uutiset ovat, että elämänkokemukseen ja tiedon karttumiseen perustuvat kyvyt paranivat aina 60-vuoden ikään saakka.
Tutkimus julkaistiin Neurobiology of Aging –sarjassa.
Tulostettava sivu
Tutkimus: Vanhuus alkaa 27-vuotiaana
3
175
Vastaukset
- ..k..
"paljon varhemmin kuin tähän asti on oletettu."
Mitä tähän asti sitten on oletettu?
Että pysytään nuorina ikuisesti, vai? - ARVIOLTA
Jotain 50 - ... 80-v. tähänasti on oletettu.
- kolkkyt
olen samaa mieltä kokemuksen pohjalta. olen 30 vuotias ja 27 vuotiaana alkaa fyysinen vanheneminen pikkuhiljaa. henkisesti ihminen paranee vanhetessaan mutta fyysiset kultavuodet on siinä 20 - 29 vuoden välilimaastossa. Tietenkin myös jos ihminen on työskennellyt kymmenen vuotta esim. kovassa metelissä, se on jo voinut vaikuttaa kuuloon. Elämän tavat ratkaisevat mutta kyllä elämän juonteet alkavat näkyä ihmisessä 27 vuoden jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 447786
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/774984Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593859Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu803797- 983559
- 553193
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod723166Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint342568IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2112202- 521678