Olen syönyt monta kuukautta salaattia. Nyt vatsa teki stopin, en enää syö ainakaan vähään aikaan. Harmittaa vain kun juuri avasin uuden pullon (onneksi pieni) sinappista salaattikastiketta. Kysymys kuuluukin, mihin ihmeeseen muuhun sitä voin käyttää? Ei kai se nyt kuukausia säily avattuna jääkaapissakaan. Vinkkiä otan vastaan, kunhan ohjeissa ei ole salaatin lehtiä eikä kurkkua. Tomaatti kyllä käy, muttas en sentään viitsi pelkkään tomaattiin laittaa salaattikastiketta.
Kertokakaapa!
mihin muuhun?
783
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jaa, no vaikka perunoiden, riisin, makkaran kans menis.
Onko se tehty majoneesipohjalla vai öljy? Jos se on öljy, niin käyttäisin lihan marinointiin ja paistamiseen grillissä.
Tuo on hyvä idea, mutta luulen että pitää vähän öljyä ensin lisätä. Noita valmiita en ole käyttänyt kuin hätätilanteissa, muistelen niiden olleen aika jatkettuja.
Käyttäisin - kuten tätä kotitekoistanikin - paahtoleipien "voitelemiseen"., paistetun tai mikrossa kypsennetyn kalan kastikkeena, kylmiin lisäkkeisiin kuten peruna- tai pastasalaatteihin. Makua ehkä parantelisin tarpeen mukaan, tillillä tms..
Usein valutan kastikenauhan lautaseni reunalla oleville tomaateille ja kurkuille, salaattia harvemmin edes viitsin vain itselleni tehdä.
Aika surutta heitän avatut pakkaukset pois jos ja kun ovat viikon pari jääkaapissa olleet.
Muutama ilta sitten pilasin iltapalakseni tekemäni rahkan, kun en uskonut nenääni vaan laitoin siihen hilloa äitienpäivän tienoilla avatusta hillopurkista. Maistui epämiellyttävältä, käyneeltä.
Kaikkeen mihin maku sopii, kokeile. Ruuanlaittoon en kuitenkaan käyttäisi, yleensä salaattikastikkeet tehdään öljyihin jotka eivät kestä kuumentamista, siis vain lisukkeeksi.
Lisää salaattikastiketta ja vaikka tilliä esimerkiksi kermaviiliin, siitä saat oivan kastikkeen esim kalalle.
No leivän päällä. Käytä mielikuvitustasi.
Maagikko
kun tulee uusia perunoita ja jos tykkäät niitten kanssa syödä silliä osta matjes sillifilettä ja tee siitä sinappisilliä ja voihan sitä käyttää kasvistenkin päällä vokattujen ja tuoreiden.
Kiitos vastauksista. Sain hyviä vinkkejä. Kun ei ole tuo ruuanlaitto ihan hyppysissä, eli resepteistä katson, niin en ole löytänyt reseptiä, jossa laitettaisiin johonkin salaattikastiketta. Siis muuhun kuin salaattiin.