Tänäänpä oli sosionomin koulutusohjelman valintakoe Metropoliaan ja tuntui menevän niin ja näin. Ryhmähaastattelun arviointiperusteita mietin kovastikin!
Miten tuntui pyrkijöillä menevän?
Sosiaalialan valintakoe 2012 Metropolia
8
1525
Vastaukset
- Hakija
Olitko nuoriso- vai aikuispuolen valintakokeissa?
- Hakija
Jatkoa edelliseeni....:)
Voin toki antaa kysymykseesi vastauksenkin, olit nyt sitten kummassa vain :). Itse hain aikuispuolelle. Kokeen vain taisivat olla aika erilaiset....
Aikuispuolella homma meni seuraavanlaisesti. Aineistoon perustuvalla kokeella aloitettiin; 25 monivalintakysymystä sekä 3 aihetta/kysymystä, joista täytyi kirjoittaa, tyyliin määrittele sosiokulttuuri, kerro arkisuuntautuneesta perhetyöstä.
Monivalintakysymykset menivät suhteellisen mukavasti, viiden kohdista tiedän menneen väärin, loput tuntuivat suht varmoilta valinnoilta.
Kirjoituksistani en osaa sanoa yhtään mitään! Saattaa olla etten kerännyt niillä pistettäkään, no ehkä perhetyöstä, mutta nuo kaksi muuta ovat aika selviä nollia! Aluksi pohdin sosiokulttuuria ja sen merkitystä juuri ihmisen innostamista taiteiden, musiikin yms. kautta...Mutta mitä tein?? Kirjoitinkin siitä miten jokaisella ihmisellä on oma kulttuurinsa, tavat, tottumukset jne. jotka täytyy ottaa huomioon lähtiessä työskentelemään asiakkaan kanssa! Katselin sitten myöhemmin aineistosta ja sehän olikin juuri sitä mistä ensin meinasin kirjoittaa! MUR!
Toinen kohta meni aivan ohi. Olisi täytynyt kertoa erään sanan merkitys, jota en edes muista, eikä se sanonut yhtään mitään. En ole onnistunut löytämään sitä edes ainoistosta, niillä pienillä muistinhiukkasilla mitä minulla on sanasta.. NOLLA pistettä. Perhetyö meni ihan ok, mutta tuntui, että toistelin tekstissäni vain sitä samaa asiaa ;). Ehkä siitä ne pari pistettä ropisi.
Kirjallisesta osuudesta voisin siis kuvitella saavani noin 22 pistettä/ 40 eli ei kovin kummoisesti!
Ryhmätilanne....Meillä oli alkuun lyhyt esittäytymiskierros, jonka jälkeen saimme aiheen mistä keskustella 15 min. Avasin kyllä suuni ja yritin sanoakin jotain järkevää, mutta en oikeasti tiedä mitä etsivät; enpä kuitenkaan usko, että olemalla koko ajan äänessä on se juttu, jolla pisteitä ropisee..... Miten toimii ryhmätilanteessa; kuuntelee muita, kertoo omia mielipiteitä, se on ehkäpä se.
Voisin kuvitella, että kokonaisuudessaan sain kahmittua kokeista sellaiset maksimissaan 52 pistettä, mutta se onkin aivan ehdoton maksimi! Täydethän ovat 70 pistettä. Tuo 52 vaatisi kuitenkin sen, että ryhmätilanteesta olisi tullut täydet, johon en usko....;)
Työkokemustapisteitä saan 20 eli max. pisteeni olisivat 72 pistettä. Niillä ei vielä sisälle päästä :(. Taitaa olla yli 80 pistettä sadasta olla se pisteraja.... huh. Kokeissa oli 915 hakijaa, joista 30 pääsee sisään!!!!- Sosu
Nuorisopuolen koetta meinailin, mutta tuo aikustenhan vaikutti kokeen osalta tosi samanlaiselta.
Meidän esseekysymykset oli torstaisessa kokeessa jotakuinkin tämmösiä:
1. Mikä on sosiaalipedagogiikan tavoite?
2. Mitä on sosiaalisen asiantuntijuus?
3. Mitä on arkisuuntautunut perhetyö?
Sitten oli niitä monivalintoja ja ryhmähaastattelu, jossa esiteltiin itsemme parilla sanalla ja keskusteltiin sosionomin ominaisuuksista.
Multa meni tuo kakkoskysymys ihan hakuammunnaksi! - Sosu
Sosu kirjoitti:
Nuorisopuolen koetta meinailin, mutta tuo aikustenhan vaikutti kokeen osalta tosi samanlaiselta.
Meidän esseekysymykset oli torstaisessa kokeessa jotakuinkin tämmösiä:
1. Mikä on sosiaalipedagogiikan tavoite?
2. Mitä on sosiaalisen asiantuntijuus?
3. Mitä on arkisuuntautunut perhetyö?
Sitten oli niitä monivalintoja ja ryhmähaastattelu, jossa esiteltiin itsemme parilla sanalla ja keskusteltiin sosionomin ominaisuuksista.
Multa meni tuo kakkoskysymys ihan hakuammunnaksi!Muuten, kun valintakokeet on kahtena eri päivinä ja porukka on jaettu, niin täytyyhän näissä olla eri valintakoekysymykset?
- Sosu
Sosu kirjoitti:
Muuten, kun valintakokeet on kahtena eri päivinä ja porukka on jaettu, niin täytyyhän näissä olla eri valintakoekysymykset?
En ees oo varma, oonko koskaan kuullut käytettävän termiä "sosiokulttuuri", vaan pelkästään sosiokulttuurinen.
- seuraavassa elämässä
Sain kuulla tänään, että pääsin 130. varasijalle aikuispuolelle (sosiaaliala).
JEE! Onnea kaikille niille, jotka valittiin!- Hakija
Seuraavassa elämässä; tsemppiä seuraavaan hakuun!!! Aina se ei ekalla tärppää, niin ei käynyt itsellekään, mutta nyt tärppäsi! Opiskelupaikka aikuispuolelle Metropoliaan!
- Sosu
Jahas, aikuispuoliko on saanut jo paikat tietoonsa? Onnittelut vain paikan saaneille ja tsemiä tuleviin hakuun niille, keillä ei vielä tärpännyt.
Nuorten haun tulokset vissiinkin on julkista tietoa vasta 2.7.2012!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342005Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291052- 69878
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261766Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65752- 14735
- 83688
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213673- 26671