apuva

minua pelottaa että hamsterini on addiktoitunut juoksupyöräänsä.
minulla on normaalin kokoinen häkki kultahamsterille, jossa on kaksi kerrosta (oikeasti kolme, mutta otin sen pois) mutta sinne ei mahdu niin paljoo pahvilaatikoita... Hamsterini on myös kasvanut aika isoksi ja se ei mahdu menemään vessapaperi hylyistä... Jos laitan sille sellaisia herkku virikkeitä, mistä senpitää kaivaa tai jotenkin saada herkut ulos, mutta se ei ole kiinnostunut siitäkään... AINOO MISTÄ SE TYKKÄÄ ON JUOKSUPYÖRÄ~
kuinka kauan pidän juoksupyörää poissa?
968
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kukaan ei halua auttaa? ;__;

Äänestä

Oon lukenu tän sun viestin monta kertaa mutten ollu varma miten vastais :) että kyl mä ainaki oon tätä lukenu ja autan nyt omalla tiedollani mitä tiedän. Eli jos hamsteri addiktoituu juoksupyörään niin sillä todennäköisesti voi olla jokseenkin tylsää. Oletko vaihtanut riittävän usein häkin sisustusta? :) se tehoaa yleensä, tee tai osta paljon virikkeitä mutta älä laita niitä samaan aikaan vaan vaihtelet niitä suht usein niin se ei kerkeä kyllästyymään niihin :) juoksupyörä yleensä myös vie menko paljon tilaa niin saat jotain mahutettua sinne enemmän kun otat sen pois. Jos hamsusi ei mahdu wchylsyihin kuten ei oma syrkkinikään niin mä olen ottanut jostain koristepaperirullasta sen suojaputken missä se paperi oli ja olen sahannut sen kolmeen eri kokoiseen osaan. Jos teiltä ei löydy mitään putkia niin jos lähelläsi on jokin rautakauppa tai joku jossa myydään lautoja niin kannattaa sieltä käydä kysymässä koska niillä on usein ainakin paljon pahvilaatikoita joita ne antaa mielellään pois. Tai sitten ostat eläinkaupasta putkia. Ja anna hamsterisi jalotella häkin ulkopuolellakin joka päivä jos vain mahdollista koska silloin hamsu ei turhaudu häkissä, eikä välttämättä addiktoidu silloin jos sillä on paljon aktiviteettia. Mutta jos se on häkissä 24/7 niin en ihmettelisikään jos se turhautuisi ja addiktoituisi juoksupyörään. Jos kehität hamsullesi paljon virikkeitä ja vaihtelet niitä niin ei ole pahaksi jos juoksupyörän ottaa kokonaan pois mutta sen voi sitten kun haluaa niin laittaa takaisin ja muista jos et pidä sillä juoksupyörää niin huolehdi että se pääsee juoksemaan häkin ulkopuolella jos ei vapaana niin sitten juoksuaitauksessa. Toivon tästä olevan sinulle jotain apua :))

Äänestä

Paljon oli apua! kiitos :D taidampa ottaa nyt sen juoksu pyörän pois :D
laitan sille kaikkee virikkeitä ja sellasia ruoka leluja ^^

Äänestä
  • Hieno juttu! :D

    Äänestä

Miten se sit liikkuu ku ei oo juoksupyörääkää?

Äänestä

häkissä se liikku hyvin. hyvähän sillä on olla kun sillä on muutakin tekemistä kun juosta juoksupyörässä.

Äänestä
  • Ja se on sille tarpeeksi jännää jos pääsee temmeltämään vaikka sängylle tai lattialle :)

    Äänestä

rakenna isompi häkki! Tiheästä jäykästä minkkiverkosta saa rautalangalla ompelemalla vaikka kuinka suuren ja minka mallisen häin tahansa. Hoitoluukkuja kannattaa gtehdä kahteen päähän. saranoita pystyy taivuttelemaan rautalankaa. Avattava katto on myös kätevä. Välipohjiksi voi värkätä vaneria tai lautoja jotka ripustaa verkkoon rautalangoilla roikkumaan.Häkin pohjaksi sopii esin sängynaluslaatikko. Silloin huusholli on helppo puhdistaa, senkus nostaa koko häkin sivuun ja tyhjää aluslaatikon. Huom, tämä häkin teko onnituu jo 12 vuotiaalta ja nuorempi voi kysyä aikuista apuun. Valmis katiskakin olisi varsin hyvä häkki, kunhan siihen tekisi lisää hoitoluukkuja.

Äänestä
  • Mielenkiintoista 8D kuulostaa vähän vaikeelta tehdä kun näin kertaalleen luin rakennusohjeet..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


123456789iuytrew kirjoitti:

minua pelottaa että hamsterini on addiktoitunut juoksupyöräänsä.
minulla on normaalin kokoinen häkki kultahamsterille, jossa on kaksi kerrosta (oikeasti kolme, mutta otin sen pois) mutta sinne ei mahdu niin paljoo pahvilaatikoita... Hamsterini on myös kasvanut aika isoksi ja se ei mahdu menemään vessapaperi hylyistä... Jos laitan sille sellaisia herkku virikkeitä, mistä senpitää kaivaa tai jotenkin saada herkut ulos, mutta se ei ole kiinnostunut siitäkään... AINOO MISTÄ SE TYKKÄÄ ON JUOKSUPYÖRÄ~
kuinka kauan pidän juoksupyörää poissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu