Oon monesti nähnyt kun juopot kävelee r-kioskille ja ottaa kädet täyteen juotavaa ja kävelee ulos ja myyjät ei voi tehdä mitään muutakun kiroilla...
Niin mitä tossa saa tehdä?
saako esim blokata juopon ulospääsyn eli mennä oven eteen ja sanoa nyt odotellaan poliisia sä et lähde mihinkään ja jos tossa tilanteessa käyttäytyy uhkaavasti voinko heittää sen maahan ja pitää kiinni?
Tuli myös mieleen jos lähtis juoppoa seuraamaan ja odottelis että on jossain syrjässä jossa saa opetuksen joka ei heti unohdu.
Saako kalja varkaan ottaa kiinni?
8
1163
Vastaukset
- 20
Saa ja voi ! Kyse on ns. jokamiehen kiinniotto-oikeudesta.
Kaljavaras syyllistyy rikokseen nimeltä, näpistys. Pakkokeinolaissa luetellaan ne rikokset, jolloin jokainen saa ottaa verekseltään tavatun rikoksentekijän kiinni, jos rikos on.. luettelo rikoksista, joista yksi on näpistys.
Jos rikoksentekijä tekee vastarintaa, tai pakenee, niin kiinniottaja saa käyttää sellaisia
tarpeellisia voimakeinoja, joita voi pitää hyväksyttävänä.
Lain mukaan kiinniotettu on viipymättä luovutettava poliisille. Yhteistoiminta-alueilla lähin vapaa poliisipartio saattaa olla satojen kilomerin päässä, jolloin riittää, kunhan siitä ilmoittaa poliisille.
Jos poliisi ei tule, niin on ainakin syytä ottaa rikoksentekijän nimi ylös ja luovuttaa tiedot kauppiaalle. - Maalais järkeily
Maalaisjärjellä ajateltuna kyllä, mutta nykyään laki on vaan semmoinen, että siinä voi pian olla se kiinniottaja rikollinen ja rikollinen päästä kuin koira veräjästä.
Jos rikoksen tekijä loukkaantuu kiinniotettaessa ja jos vaikka myymälän irtaimistoa vahingoittuu kiinniotto tilanteessa, niin huonolla tuurilla voi rikollinen kiinniottajalle koitua tilanteesta seurauksia ja korvaus vaatimuksia.
Eli onko asia niin, että se voi tulla kalliimmaksi, kuin antaa rikoksentekijän kähveltää muutama kaljapullo/tölkki.
Jos asia olisi niin, ettei kiinniottajalla olisi vaaraa joutua syytteeseen, niin varmaan enemmän olisi näitä, jotka taltuttaisivat rikolliset, mutta moni kääntää mielummin selkänsä ja poistuu paikalta, ettei joudu jälkeenpäin korvaamaan.- Anonyymi
Tuo kiinniottajan syytteeseen joutuminen on ihan urbaani huhu ja täysin turha sellainen. Moni haluaa uskoa tähän kiinniottajan vaikeaan asemaan, jotta voivat vedota siihen, kun eivät uskalla ottaa kaljavarasta kiinni. Kiinniotossa saa käyttää voimaa eli jos käskytys ei tehoa, saa pysäyttää fyysisesti ja pidellä kiinni.
Se on ihan normaalia, että kaljavaras saa "asvaltti-ihottumaa", jos hän rimpuilee karkealla alustalla. Ei poliisi kaljavarkaan haavoja laske, kun kaveri laitetaan maijan koppiin. Kiittelee vain kiinniottajaa aktiivisuudesta. Nimim. kokemusta on.
Ainahan joka jätkä on omissa jutuissaan - ainakin pienessä humalassa - ties kuinka rohkea ja kykenevä kaveri, mutta totuushan selviää sitten arkisella kauppareissulla, kun siellä yks kaks on tilanne päällä ja kaljat kiitävät vauhdilla pois päin. Silloin ratkaisee oikeasti henkilön psyykkiset ominaisuudet kykeneekö toimimaan vain onko vain, että "oho". Vain hyvin pieni osa suomalaismiehistä on ominaisuuksiltaan sellaisia, että he pystyvät toimimaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo kiinniottajan syytteeseen joutuminen on ihan urbaani huhu ja täysin turha sellainen. Moni haluaa uskoa tähän kiinniottajan vaikeaan asemaan, jotta voivat vedota siihen, kun eivät uskalla ottaa kaljavarasta kiinni. Kiinniotossa saa käyttää voimaa eli jos käskytys ei tehoa, saa pysäyttää fyysisesti ja pidellä kiinni.
Se on ihan normaalia, että kaljavaras saa "asvaltti-ihottumaa", jos hän rimpuilee karkealla alustalla. Ei poliisi kaljavarkaan haavoja laske, kun kaveri laitetaan maijan koppiin. Kiittelee vain kiinniottajaa aktiivisuudesta. Nimim. kokemusta on.
Ainahan joka jätkä on omissa jutuissaan - ainakin pienessä humalassa - ties kuinka rohkea ja kykenevä kaveri, mutta totuushan selviää sitten arkisella kauppareissulla, kun siellä yks kaks on tilanne päällä ja kaljat kiitävät vauhdilla pois päin. Silloin ratkaisee oikeasti henkilön psyykkiset ominaisuudet kykeneekö toimimaan vain onko vain, että "oho". Vain hyvin pieni osa suomalaismiehistä on ominaisuuksiltaan sellaisia, että he pystyvät toimimaan.Eräästå käräjäoikeuden tuomiolauselmasta on luettavissa, että vaikka henkilöllä oli oikeus kiinniottaa rikoksen tekijä lainsäädännön perusteella, niin siinä tilanteessa oli suositeltavaa ilmoittaa rikos ensin poliisille ja itse rikollisen kiinniottoa ei pidetty toivottavana käräjäoikeuden mukaan.
- Anonyymi
Eskaloituminen on liian iso riski Suomen lain alla.
- Anonyymi
Saa, jos suoraan sanon olisi paras kun varkaat saisi joka varas reissulla kunnon mankeloinnin
- Anonyymi
Saa ottaa kiinni ja jokainen MIEHENÄ itseään pitävä tekeekin niin.
Riittävää voimaa saa käyttää eli jos ei käskyttämällä pysähdy, saa tarttua fyysisesti kiinni.
Jos kiinni otettu yrittää potkia tai huitoa, saa hänet ottaa hallintaotteseen.
Ja jos kiinniotettu edelleen rimpuilee, hänet saa viedä maahan.
Toi syytetyksi joutuminen on ihan naurettava urbaani legenda, jota viljelevät ne jotka peittelevät pelkuruuttaan. Lähes ainahan noissa tilanteissa kiinni otetulle tulee naarmuja käsiin, polviin ja joskus kasvoihinkin ja mustelmia ilmenee myöhemmin. Vaatteita voi revetä ja puhelin rikkoutua. Poliisi ei niitä edes huomaa, tietävät että kuuluu asiaan ja kiinni otettu on ottanut riskin vastustaessaan kiinniottoa.
Nykyään vaan miehet tahtovat olla kovia ja rohkeita vai humalassa kertomissaan tarinoissa. Totuus on sitten toinen, kun tositilanne tulee. Pallomahaukkelit vain seisovat toimettomina ja me kassatytöt saadan pärjäillä itse.
Haleja kaikille MIEHILLE täältä kassatytöiltä! 😍😘- Anonyymi
Kuten kirjoituksista näkyy, niin aina rikollisille löytyy puolustajia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3253845Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283570Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42260- 1121684
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181588Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241319Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136937Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99890Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79845- 86761