Oon monesti nähnyt kun juopot kävelee r-kioskille ja ottaa kädet täyteen juotavaa ja kävelee ulos ja myyjät ei voi tehdä mitään muutakun kiroilla...
Niin mitä tossa saa tehdä?
saako esim blokata juopon ulospääsyn eli mennä oven eteen ja sanoa nyt odotellaan poliisia sä et lähde mihinkään ja jos tossa tilanteessa käyttäytyy uhkaavasti voinko heittää sen maahan ja pitää kiinni?
Tuli myös mieleen jos lähtis juoppoa seuraamaan ja odottelis että on jossain syrjässä jossa saa opetuksen joka ei heti unohdu.
Saako kalja varkaan ottaa kiinni?
6
841
Vastaukset
- 20
Saa ja voi ! Kyse on ns. jokamiehen kiinniotto-oikeudesta.
Kaljavaras syyllistyy rikokseen nimeltä, näpistys. Pakkokeinolaissa luetellaan ne rikokset, jolloin jokainen saa ottaa verekseltään tavatun rikoksentekijän kiinni, jos rikos on.. luettelo rikoksista, joista yksi on näpistys.
Jos rikoksentekijä tekee vastarintaa, tai pakenee, niin kiinniottaja saa käyttää sellaisia
tarpeellisia voimakeinoja, joita voi pitää hyväksyttävänä.
Lain mukaan kiinniotettu on viipymättä luovutettava poliisille. Yhteistoiminta-alueilla lähin vapaa poliisipartio saattaa olla satojen kilomerin päässä, jolloin riittää, kunhan siitä ilmoittaa poliisille.
Jos poliisi ei tule, niin on ainakin syytä ottaa rikoksentekijän nimi ylös ja luovuttaa tiedot kauppiaalle. - Maalais järkeily
Maalaisjärjellä ajateltuna kyllä, mutta nykyään laki on vaan semmoinen, että siinä voi pian olla se kiinniottaja rikollinen ja rikollinen päästä kuin koira veräjästä.
Jos rikoksen tekijä loukkaantuu kiinniotettaessa ja jos vaikka myymälän irtaimistoa vahingoittuu kiinniotto tilanteessa, niin huonolla tuurilla voi rikollinen kiinniottajalle koitua tilanteesta seurauksia ja korvaus vaatimuksia.
Eli onko asia niin, että se voi tulla kalliimmaksi, kuin antaa rikoksentekijän kähveltää muutama kaljapullo/tölkki.
Jos asia olisi niin, ettei kiinniottajalla olisi vaaraa joutua syytteeseen, niin varmaan enemmän olisi näitä, jotka taltuttaisivat rikolliset, mutta moni kääntää mielummin selkänsä ja poistuu paikalta, ettei joudu jälkeenpäin korvaamaan.- Anonyymi
Tuo kiinniottajan syytteeseen joutuminen on ihan urbaani huhu ja täysin turha sellainen. Moni haluaa uskoa tähän kiinniottajan vaikeaan asemaan, jotta voivat vedota siihen, kun eivät uskalla ottaa kaljavarasta kiinni. Kiinniotossa saa käyttää voimaa eli jos käskytys ei tehoa, saa pysäyttää fyysisesti ja pidellä kiinni.
Se on ihan normaalia, että kaljavaras saa "asvaltti-ihottumaa", jos hän rimpuilee karkealla alustalla. Ei poliisi kaljavarkaan haavoja laske, kun kaveri laitetaan maijan koppiin. Kiittelee vain kiinniottajaa aktiivisuudesta. Nimim. kokemusta on.
Ainahan joka jätkä on omissa jutuissaan - ainakin pienessä humalassa - ties kuinka rohkea ja kykenevä kaveri, mutta totuushan selviää sitten arkisella kauppareissulla, kun siellä yks kaks on tilanne päällä ja kaljat kiitävät vauhdilla pois päin. Silloin ratkaisee oikeasti henkilön psyykkiset ominaisuudet kykeneekö toimimaan vain onko vain, että "oho". Vain hyvin pieni osa suomalaismiehistä on ominaisuuksiltaan sellaisia, että he pystyvät toimimaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo kiinniottajan syytteeseen joutuminen on ihan urbaani huhu ja täysin turha sellainen. Moni haluaa uskoa tähän kiinniottajan vaikeaan asemaan, jotta voivat vedota siihen, kun eivät uskalla ottaa kaljavarasta kiinni. Kiinniotossa saa käyttää voimaa eli jos käskytys ei tehoa, saa pysäyttää fyysisesti ja pidellä kiinni.
Se on ihan normaalia, että kaljavaras saa "asvaltti-ihottumaa", jos hän rimpuilee karkealla alustalla. Ei poliisi kaljavarkaan haavoja laske, kun kaveri laitetaan maijan koppiin. Kiittelee vain kiinniottajaa aktiivisuudesta. Nimim. kokemusta on.
Ainahan joka jätkä on omissa jutuissaan - ainakin pienessä humalassa - ties kuinka rohkea ja kykenevä kaveri, mutta totuushan selviää sitten arkisella kauppareissulla, kun siellä yks kaks on tilanne päällä ja kaljat kiitävät vauhdilla pois päin. Silloin ratkaisee oikeasti henkilön psyykkiset ominaisuudet kykeneekö toimimaan vain onko vain, että "oho". Vain hyvin pieni osa suomalaismiehistä on ominaisuuksiltaan sellaisia, että he pystyvät toimimaan.Eräästå käräjäoikeuden tuomiolauselmasta on luettavissa, että vaikka henkilöllä oli oikeus kiinniottaa rikoksen tekijä lainsäädännön perusteella, niin siinä tilanteessa oli suositeltavaa ilmoittaa rikos ensin poliisille ja itse rikollisen kiinniottoa ei pidetty toivottavana käräjäoikeuden mukaan.
- Anonyymi
Eskaloituminen on liian iso riski Suomen lain alla.
- Anonyymi
Saa, jos suoraan sanon olisi paras kun varkaat saisi joka varas reissulla kunnon mankeloinnin
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦585555Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1794511En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v163952Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k493540- 513481
- 653259
- 103110
- 272722
- 462307
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia332290