Millaista on elämä Tsekeissä?

Mikael57

Olen käynyt Tsekeissä nyt pari kertaa, ja aivan vallan ihastunut kaupungin arkkitehtuuriin, ratikoihin ja yleiseen ilmapiiriin. Kaupungissa on myös vallan mainio yöelämä, aivan erilaista kuin missään Suomessa. Homoklubeja on lukemattomia, ja kaupungin turismisuosiosta johtuen ihmisiä on niissä ympäri maailman. Eikä yökerhojen välillä siirtyessä tunne oloaan yhtään uhatuksi, ja ilmapiiri tuntuu länsimaisen avoimelta.

Vaikka ihmiset ovatkin ehkä jopa suomalaisiakin yrmeämpiä, niin tsekkipojat kyllä miellyttävät silmää. Baareja löytyy jokaiseen makuun, löytyy strippiluolia yms, ja pojankin voi saada mukaansa hotellilleen kunhan suostuu maksamaan (tai miksei vessassakin...)

Mutta nämä ovat vain omia kokemuksia ja tuntemuksia. Olisinkin kiinnostunut kuulemaan ihmisiltä, ketkä ovat viettäneet pidempiä aikoja Tsekeissä tai asunut maassa, että millainen maa on asua? Onko vaikea päästä kulttuuriin "sisälle"? Miten vaikea prosessi maahan muuttamisesta seuraisi?

2

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen puppelipoju

      Ihan tässä vaan toisena homona kommentoisin sinulle, että siis taidat nyt vain puhua Prahasta, et Tsekistä kokonaisena valtiona???

      Tsekin maalla on kiva käydä, mutta muutama viikko kerrallaan riittää... Työn puolesta on tullut oltua siellä useita viikkojakin kerrallaan.

      Älä nyt siis erehdy luulemaan, että Tsekki maana olisi sellainen kuin Prahan homolat antavat ymmärtää.

      Ulkomaalainen ei voi Suomessakaan luoda käsitystään Suomesta sen perusteella, mitä näkee ja kokee DTM:ssa.

    • Mikael57

      Ohhoh, jäipäs tuollainen kirjoitusvirhe vallan huomaamatta. Toden totta siis, esimerkeissäni puhuin Prahasta, mutta seuraavaavalla reissulla on kyllä tarkoitus käydä Brnossa ja varmaan junareissu maaseudun halki olisi idyllinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe