Ihan mielenkiinnosta kyselen, että onko ihmiset tehnyt tuota Forssan Energian tarjoamaa sähkösopimusta? ja jos on, niin mitenkä tuo 4,98snt/kWh hinta on pysynyt kuukaudesta toiseen, vai onko se koko ajan noussut ja muutaman kuukauden kuluttua onkin jo jotain 8.5snt/kWh, jolloin taas joutuisi vaihtaan sähköyhtiötä? kuulostaa mielestäni liian hyvältä ollakseen totta, koska siinä ei ole kuukausimaksuakaan ollenkaan (joka muilla yhtiöillä on 2e-3e/kk). kiitoksia vastauksistanne!
"ForE KUUKAUSI yksiaika" pitääkö hinta kauankin paikkaansa?!?
8
339
Vastaukset
- Osaatko lukea?
Kyseessä on pörssihintaan sidottu sopimus jossa hinta VAIHTUU kuukausittain. Johan tuo kerrotaan tuotteen nimessä! Erittäin edullinen sopimus ainakin varmaan kesän ajan, mutta hintaa on seurattava itse. Toki tuosta ei kai ole mitään hyötyä jos omaa mittaria ei lue/lueta kuukausittain.
- gittygatty
Lyhyestä virsi kaunis.. pörssisähkön hinta vaihtuu kuukausittain, toistaiseksi voimassa olevissa hinta muuttuu oikeastaan vähän yhtiöstä riippuen. Kuukauden, 3kk:n, joskus pitemmänki ajan välein. Esimerkiksi Keuruun Sähkö on viimeksi päivittänyt yleissähkön hintansa 1.11.2010.
Määräaikaisissa soppareissa hinta on sitten kiinteä.- Maksaa ken tahtoo
Ja mitä sitten? Jos osaa seurata hintaa ja vaihtaa tarvittaessa, ei tuo tuota ongelmia. Monet 2010 vuoden hinnat muuten on kiskurihintoja ja kukapa hullu niitä maksais..? Keuruun sähkölläkin perusmaksu 3,10€/kk ja sähkön hinta 7,18snt/kWh ja tuo on melkonen ryöstöhinta, kun ottaa huomioon, että pörssihinta oli talvellakin korkeimmillaan jossain 6:n sentin paikkeilla! Muuten se on pyörinyt 4-5:n sentin hinnoissa... veroineen päivineen!
- gittygatty
Maksaa ken tahtoo kirjoitti:
Ja mitä sitten? Jos osaa seurata hintaa ja vaihtaa tarvittaessa, ei tuo tuota ongelmia. Monet 2010 vuoden hinnat muuten on kiskurihintoja ja kukapa hullu niitä maksais..? Keuruun sähkölläkin perusmaksu 3,10€/kk ja sähkön hinta 7,18snt/kWh ja tuo on melkonen ryöstöhinta, kun ottaa huomioon, että pörssihinta oli talvellakin korkeimmillaan jossain 6:n sentin paikkeilla! Muuten se on pyörinyt 4-5:n sentin hinnoissa... veroineen päivineen!
En kyllä mielestäni sanonut yhtään mitään että kummanlaista sopimusta kannattaa käyttää. Selvitin vain että miten hinnat liikkuu missäkin tapauksessa.
Itselläni on tällä hetkellä Vattenfallin 1v määräaikainen, 2e/kk ja 5,45c/kwh Täysvesi. Sopimuksen olen yleensä ottanut joltain näistä "suuremmista" yhtiöistä, seuraavaksi turvaudun kyllä täysydinsähköön, koska pidän sitä parhaana vaihtoehtona, maksoi mitä maksoi. - Maksaa ken tahtoo
gittygatty kirjoitti:
En kyllä mielestäni sanonut yhtään mitään että kummanlaista sopimusta kannattaa käyttää. Selvitin vain että miten hinnat liikkuu missäkin tapauksessa.
Itselläni on tällä hetkellä Vattenfallin 1v määräaikainen, 2e/kk ja 5,45c/kwh Täysvesi. Sopimuksen olen yleensä ottanut joltain näistä "suuremmista" yhtiöistä, seuraavaksi turvaudun kyllä täysydinsähköön, koska pidän sitä parhaana vaihtoehtona, maksoi mitä maksoi.Vinkki: ostitpa sähkösi millä sopparilla tahansa (vesi, tuuli, ydin, tms), se tulee prikulleen samasta valtakunnanverkosta, eli sähkön "laadussa" ei ole eroja. Miksi ihmeessä sähköstä pitäs maksaa jotain lisähintaa (esim monen myyntifirman ekosähköillä on!), kun pörssissä/tukussa kaikki sähkö on saman hintaista (spot-hinta)?!
- qqmate
Maksaa ken tahtoo kirjoitti:
Vinkki: ostitpa sähkösi millä sopparilla tahansa (vesi, tuuli, ydin, tms), se tulee prikulleen samasta valtakunnanverkosta, eli sähkön "laadussa" ei ole eroja. Miksi ihmeessä sähköstä pitäs maksaa jotain lisähintaa (esim monen myyntifirman ekosähköillä on!), kun pörssissä/tukussa kaikki sähkö on saman hintaista (spot-hinta)?!
siksi että luodaan itselle illuusio siitä että sen maksetun rahan ainakin PITÄISI siirtyä sen tietyn sähköntuottajan lompakkoon.
- Make86
Morjens. Mitenkä tuo kuukausittain vaihtuva sähkön hinta siirtyy laskutukseen?
Tarkoitan että kun laskutusväli on 1 kk, niin käykö sähköyhtiön mies lukemassa mittarin kuukauden välein vai perustuuko kulutus johonkin oletus/arviolaskelmaan? Minun tapauksessa sähkömittari on kerrostalon yhteisessä sähkökaapissa tms. (pointtina siis että ei omassa kämpässä jolloin kulutuksesta pysyisi kärryillä), joten olisi kiva tietää vertaileeko laskun käteen saatuaan omia kulujaan vai jotain universaaleja arvioita...- Etälukua
Etäluettavat mittarit on keksitty, nehän lähettää lukemaa joka hemmetin tunti...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341967Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29959- 69866
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?260740Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65726- 10709
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132680- 79665
- 26659
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.205652