Värit heittää häränpyllyä

qvaaja92

Mun valokuvausongelmana on että värit heittävät häränpyllyä esim. vihreä ruoho onkin kellertävää ja sininen taivas palaa yleensä puhki. Järkkärinä on Canon 60D.

Värimaailmana on srgb. Tämän lisäksi olen yrittänyt leikkiä valotusajalla, aukolla ja valkotasapainolla mutta mikään ei tunnu auttavan ongelmaan. Sinisen taivaan olen saanut käyttämällä isompaa aukkoa, mutta tällöin kuvassa oleva kohde yleensä on vain todella tumma.

Ongelma erityisesti kovalla auringonpaisteella (muutenkin kyllä huono sää kuvata) ja kun on selkeä kirkas sininen taivas.

Mikä neuvoks?

6

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palauta siihen tehtaan asetukset jos olet säätänyt paljon asetuksia.
      mikä objektiivi?
      värimaailmana käytän rgb:tä.
      taivaan puhkipalaminen on yleinen ongelma. siihen on kaksi vaihtoehtoa; joko hdr:änä tai sitten puoliharmaa suodattimet.

      noita käytän itse:

      http://www.telefoto.fi/index.php?open=6684&selected=69110

      ja tuohon lisäksi kympin soviterengas, esim 58mm 18-55 obiskaan.
      siitä hyviä noi että jos objektiivin koko vaihtuu niin selviää pelkällä sovierenkaan ostolla.

    • kgjg

      Katso menusta, löytyykö sieltä monissa kameroissa oleva "High light tone priority", tai vastaava. Pitäisi vähän vähentää puhkipalamista.
      Ruohosta tulee helposti keltaista jos se ylivalottuu auringonpaisteessa.
      Himmenninaukon koko ei vaikuta kuvan valoisuuteen, jos käytetään automaattivalotusta, eikä manuaalikaan, jos käytetään mittarin suositusta ilman korjailua.

    • esimerkkiä kehiin

      "Mikä neuvoks?"

      esimerkkikuva olis jeespoks

    • J©B

      ”Mun valokuvausongelmana on että värit heittävät häränpyllyä esim. vihreä ruoho onkin kellertävää ja sininen taivas palaa yleensä puhki. Järkkärinä on Canon 60D …
      – puhkipalaminen johtuu ensisijassa tuon kamerasi huonosta dynamiikasta. Taivas menee puhki tai/ja tumma pää on tukossa.
      Ruohon keltaisuus johtuu ylivalotuksesta tai/ja väärästä valkotasapainosta.

      …Värimaailmana on srgb. Tämän lisäksi olen yrittänyt leikkiä valotusajalla, aukolla ja valkotasapainolla mutta mikään ei tunnu auttavan ongelmaan…
      – sRGB on huonoin mahdollinen väriavaruus kamerassa ja kuvansäädössä, siitä on hyötyä vain valmiissa nettikuvissa.
      Valotusajalla leikkiminen auttaa vain HDR-kuvissa. Valkotasapaino on täsmälleen oikein jos mittaat ns. harmaakortista tai kuvaat RAW:na ja asetat oikean valkotasapainon jälkikäteen kuvansäädössä

      Sinisen taivaan olen saanut käyttämällä isompaa aukkoa, mutta tällöin kuvassa oleva kohde yleensä on vain todella tumma.
      – nyt kyllä narraat. Taivas ei tummene isommalla aukolla vaan valotusta vähentämällä

      Ongelma erityisesti kovalla auringonpaisteella (muutenkin kyllä huono sää kuvata) ja kun on selkeä kirkas sininen taivas.
      – ei kirkas auringonpaiste ole huono sää paitsi osaamattomalle jonka kamerassa on huono dynamiikka (maisemakuvauksessa tarvitaan dynamiikkaa vähintään 12 EV tai on vaan luovuttava suuresta osasta sävyjä)

      …Mikä neuvoks?”
      Tässä muutamia tai/ja neuvoja:
      – hanki ns. liukuväri-harmaasuodin (puolisuodin)
      – kokeile polarisaatiosuodinta se tummentaa hieman taivasta
      – mittaa valotus harmaakortista
      – haarukoi valotusta, tee HDR
      – käytä kunnollista kuvansäätöohjelmaa (esim Lightroom)

    • provokatiiviö

      "Järkkärinä on Canon 60D"

      osta ixus

    • Pro moro

      Katos ei valokuvaaminen ole ollenkaan niin helppoa kuin mainostetaan, kuvaajankin pitää osata paljon eri asioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4443
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3158
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2864
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2655
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2509
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2407
    7. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2304
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2265
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2035
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe