Olen lähdössä kesä loputtua usaan vaihtoon, ja totta puhuen olen katunut vaihto aikeita siitä lähtien kun laitoin allekirjoituksen paperiin.
Silloin ajattelin, kärvistetysti, että minulla on tylsää suomessa ja ei ole muutakaan tekemistä, kai se olis ihan kiva lähteä. Ja tietenkin varmasti se painavin syy miksi en lähde on poikaystävä, jonka kanssa olen nyt ollut yhdessä puolitoista vuotta, ja josta erossa olo tuntuu mahdottomalta, ja pelottavalta.
Ainoa motivaationi lähteä on se, etten halua tuottaa pettymystä vanhemmilleni, jotka ovat vuoteno eteen jo nyt tehneet niin paljon.
Eli millä saisin mieleni vähän positiivisemmaksi ja miten voisin järkevästi suhtautua poikaystävän jättöön yms? (asiaa ei auta että poikaystävän kanssa olemme viimevuoden viettänyt niin läheisinä, että tuntuu kuin jättäisi omat aivonsa jos lähtee)
Kun on pohtinut tätä nyt jo puolivuotta, ja oikeasti ajattelee, ettei vain halua lähteä kertakaikkiaan. En ole pitkää aikaan halunnut enkä enää haluakkaan, kun minust tuntuu että olen täällä suomessa onnellisimmillani, ainahan sitten vanemmalla iällä pääsee uudestaan jos vielä haluaa ?
Apuja???
Vaihto vuoden peruminen
3
880
Vastaukset
- bgthtyhtyhhgthy
Hei! Tämä saattaa kuulostaa vähän ilkeältä, mutta on täysin totta. ÄLÄ IHMEESSÄ JÄTÄ VÄLIIN ELÄMÄSI OPETTAVAISINTA KOKEMUSTA YHTÄÄN KENENKÄÄN TAKIA!!!!!!!!!! Tulet kokemaan vaihdossa upeita asioita ja jos poikaystäväsi sinua rakastaa, hän kyllä odottaa sinua. Ja jokaisen naisen täytyy tulla toimeen omillaan ilman, että se oma kulta nyhjää siinä vieressä koko ajan : )
- doldkmsmdls
Hei!
On ihan normaalia tuntea tuolla tavoin ennen vaihtovuotta, varmasti melkein kaikkien vaihtoonlähtevien tunteet menevät vuoristorataa ja välillä tulee mieleen, ettei oikeasti haluakaan lähteä. Se on normaalia, sillä olethan lähdössä oman 'mukavuusalueesi' (confort zone) ulkopuolelle. Itsekin saation herätä kotona ennen vaihtoonlähtöä aamulla ollen sitä mieltä, etten lähde yhtikäs minnekään. Silti lähdin, enkä ole sitä vaihtovuotta koskaan katunut.
Sanoisin siis, että lähde ihmeessä matkaan avoimin mielin. Ota vastaa kokemus, joka sinulla on mahdollisuus saada uudessa perheessa ja uusien ihmisten kanssa. Se kokemus antaa paljon ja kulkee aina mukanasi. Saat paljon itsevarmuutta ja opit paljon itsestäsi ja muista. Poikaystävän jättäminen on varmasti vaikeaa, mutta suhde kestää juuri sen, minkä sen on tarkoitus kestääkin ja on suhteita, jotka ovat kestäneet toisen osapuolen vaihtarivuoden ja jatkunut sen jälkeen. Joskus on taas ikävästi käynyt niin, että vaihtariksi lähtevä on peruuttanut vaihtovuotensa juuri seurustelukumppanin takia ja tämä onkin sitten jättänyt pian sen jälkeen. silloin varmasti harmittaisi vaihtovuoden peruminen ja moni onkin sanonut katuneensa pikaistuksissa tehtyä peruutusta.
Lähde matkaan, se on erittäin hyödyllinen kokemus, jonka moni haluaisi kokea, muttei koskaan saa siihen mahdollisuutta! Sinulla se vielä on olemassa.
Terveisin, ex-vaihtari vuosien takaa.- dslffaofkosa
Vielä sanoisin, ettei vanhemmalla iällä saatu ulkomaankokemus koskaan täysin vastaa nuorena koettua vaihto-oppilasvuotta. Myöhemmin on vaikeaa saada vastaavaa kokemusta toisesta kulttuurista, jossa asut perheenjäsenenä ja käyt paikallista high schoolia. Paikallinen high school-elämä on kokemisen arvoinen juttu! Ei sellaista kokemusta myöhemmin enää aikuisiällä saa, vaan korkeakouluvaihdot ym. ovat luonteeltaan todella erilaisia, vaikka toki periaate olisi sama. High school-vaihdossa on ihanaa juuri se, että saa vielä olla nuori ja huoleton vaihto-oppilas ja muutenkin ihmisillä on ihan eri tavalla aikaa sinulle vielä tuossa vaiheessa, kun taas aikuisilla vaihto-opiskelijoilla on 'aikuisten murheet' (esimerkiksi toimeentulon järjestäminen, mahdolliset työt ja opintojen suorittaminen aikataulujen mukaan).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell422247Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.521816Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1351764Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041376Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,541100Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761018- 62979
- 20936
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54847Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd102831