Vaihto vuoden peruminen

Apuaetsivä

Olen lähdössä kesä loputtua usaan vaihtoon, ja totta puhuen olen katunut vaihto aikeita siitä lähtien kun laitoin allekirjoituksen paperiin.
Silloin ajattelin, kärvistetysti, että minulla on tylsää suomessa ja ei ole muutakaan tekemistä, kai se olis ihan kiva lähteä. Ja tietenkin varmasti se painavin syy miksi en lähde on poikaystävä, jonka kanssa olen nyt ollut yhdessä puolitoista vuotta, ja josta erossa olo tuntuu mahdottomalta, ja pelottavalta.
Ainoa motivaationi lähteä on se, etten halua tuottaa pettymystä vanhemmilleni, jotka ovat vuoteno eteen jo nyt tehneet niin paljon.
Eli millä saisin mieleni vähän positiivisemmaksi ja miten voisin järkevästi suhtautua poikaystävän jättöön yms? (asiaa ei auta että poikaystävän kanssa olemme viimevuoden viettänyt niin läheisinä, että tuntuu kuin jättäisi omat aivonsa jos lähtee)

Kun on pohtinut tätä nyt jo puolivuotta, ja oikeasti ajattelee, ettei vain halua lähteä kertakaikkiaan. En ole pitkää aikaan halunnut enkä enää haluakkaan, kun minust tuntuu että olen täällä suomessa onnellisimmillani, ainahan sitten vanemmalla iällä pääsee uudestaan jos vielä haluaa ?


Apuja???

3

847

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bgthtyhtyhhgthy

      Hei! Tämä saattaa kuulostaa vähän ilkeältä, mutta on täysin totta. ÄLÄ IHMEESSÄ JÄTÄ VÄLIIN ELÄMÄSI OPETTAVAISINTA KOKEMUSTA YHTÄÄN KENENKÄÄN TAKIA!!!!!!!!!! Tulet kokemaan vaihdossa upeita asioita ja jos poikaystäväsi sinua rakastaa, hän kyllä odottaa sinua. Ja jokaisen naisen täytyy tulla toimeen omillaan ilman, että se oma kulta nyhjää siinä vieressä koko ajan : )

    • doldkmsmdls

      Hei!

      On ihan normaalia tuntea tuolla tavoin ennen vaihtovuotta, varmasti melkein kaikkien vaihtoonlähtevien tunteet menevät vuoristorataa ja välillä tulee mieleen, ettei oikeasti haluakaan lähteä. Se on normaalia, sillä olethan lähdössä oman 'mukavuusalueesi' (confort zone) ulkopuolelle. Itsekin saation herätä kotona ennen vaihtoonlähtöä aamulla ollen sitä mieltä, etten lähde yhtikäs minnekään. Silti lähdin, enkä ole sitä vaihtovuotta koskaan katunut.

      Sanoisin siis, että lähde ihmeessä matkaan avoimin mielin. Ota vastaa kokemus, joka sinulla on mahdollisuus saada uudessa perheessa ja uusien ihmisten kanssa. Se kokemus antaa paljon ja kulkee aina mukanasi. Saat paljon itsevarmuutta ja opit paljon itsestäsi ja muista. Poikaystävän jättäminen on varmasti vaikeaa, mutta suhde kestää juuri sen, minkä sen on tarkoitus kestääkin ja on suhteita, jotka ovat kestäneet toisen osapuolen vaihtarivuoden ja jatkunut sen jälkeen. Joskus on taas ikävästi käynyt niin, että vaihtariksi lähtevä on peruuttanut vaihtovuotensa juuri seurustelukumppanin takia ja tämä onkin sitten jättänyt pian sen jälkeen. silloin varmasti harmittaisi vaihtovuoden peruminen ja moni onkin sanonut katuneensa pikaistuksissa tehtyä peruutusta.

      Lähde matkaan, se on erittäin hyödyllinen kokemus, jonka moni haluaisi kokea, muttei koskaan saa siihen mahdollisuutta! Sinulla se vielä on olemassa.

      Terveisin, ex-vaihtari vuosien takaa.

      • dslffaofkosa

        Vielä sanoisin, ettei vanhemmalla iällä saatu ulkomaankokemus koskaan täysin vastaa nuorena koettua vaihto-oppilasvuotta. Myöhemmin on vaikeaa saada vastaavaa kokemusta toisesta kulttuurista, jossa asut perheenjäsenenä ja käyt paikallista high schoolia. Paikallinen high school-elämä on kokemisen arvoinen juttu! Ei sellaista kokemusta myöhemmin enää aikuisiällä saa, vaan korkeakouluvaihdot ym. ovat luonteeltaan todella erilaisia, vaikka toki periaate olisi sama. High school-vaihdossa on ihanaa juuri se, että saa vielä olla nuori ja huoleton vaihto-oppilas ja muutenkin ihmisillä on ihan eri tavalla aikaa sinulle vielä tuossa vaiheessa, kun taas aikuisilla vaihto-opiskelijoilla on 'aikuisten murheet' (esimerkiksi toimeentulon järjestäminen, mahdolliset työt ja opintojen suorittaminen aikataulujen mukaan).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      234
      3483
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      62
      3082
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      65
      2663
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      34
      2547
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      83
      2120
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1909
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1885
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1842
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      93
      1711
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1063
    Aihe