PÄIVÄN MOTTO

Mariko Vaara

Sellaisen yrityksen, yhdistyksen tai yhteisön säännöillä,
joita eivät noudata edes niiden omat jäsenet,

voi heittää vaikka vesilintua.

3

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mariko Vaara

      Näissä tapauksessa heittää vesilintua jollakin tarkoittaa sitä, että säännöt ovat osoittautuneet tarpeettomiksi tai käyttökelvottomiksi niin, että niistä olisi parempi luopua, mikäli yritys, yhdistys tai yhteisö haluaa säilyttää kasvonsa tai imagonsa vetävänä. Että asiakkaat, tai jonkun asian harrastajat viihtyisivät.

      Sanonta viestittää myös, minkä arvoisena sellaisia asioita, tässä tapauksessa niitä sääntöjä, joita eivät edes niiden laatijat noudata, voi tai kannattaa pitää.

      Toki sanontaan joku voi liittää senkin ajatuksen, että miksi vesilinnusta on sanontaan otus, jota voi tarpeen tullen kuka tahansa nakella vaikkapa kaksinais- tai moninaismoraalisilla, tehopyhillä säännöillä. Ja osuakin vielä oikeaan kohteeseensa, niin että kolahtaa.

      • Mariko Vaara

        Siis näissä tapauksissa... ja myöhemmin... , että miksi juuri vesilinnusta on tullut sanontaan se otus, jota voi...


      • Mariko Vaara
        Mariko Vaara kirjoitti:

        Siis näissä tapauksissa... ja myöhemmin... , että miksi juuri vesilinnusta on tullut sanontaan se otus, jota voi...

        Siis ikäänkuin vesilintu olisi muka joku...

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/10702374


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1987
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1021
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      872
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      757
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      749
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      721
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      685
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      680
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      666
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      208
      663
    Aihe