Mistä rotta saa proteiinia?

tietamayon

Eli mitä pitäisi välttää tai antaa vain vähän?
Pitääkö rotalla olla myös siemenseosta vai riittääkö perus rotta ruoka eläinkaupasta?

1

62

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SomeOne11

      Supa Rat on todella hyvä perusruoka rotalle, jota voin suositella kaikille. Siinä on sopivasti eläinproteiinia rotallesi. Lihaa voi antaa joskus, mutta ei liikaa, liika proteiini ei ole hyväksi.

      Voit sekoittaa Supan myös esim. kaurahiutaleisiin, makaroniin, pieneen määrään pähkinöitä/siemeniä (ovat rasvaisia, joten ei älyttömästi) jne :-)

      Itse koen, että jos osaa ja jaksaa niin sekoitukset on hyviä, mutta muuten tyyliin Supa Rat on paras ratkaisu. Lisäksi täytyy molemmissa tilanteissa toki antaa tuoreruokaa kuten vihanneksia, voikukanlehtiä, hedelmiä, lihaa jne. Myös perusjuustoa, kaurapuuroa jne voi antaa joskus.

      http://www.kesyrotta.info/ruokinta.htm

      Lue :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe