Rv16

...

Keskenmenosta puhutaan, vaikka se oli synnytys supistuksineen, ja näin sikiön.

Inhottaa, oksettaa, itkettää ... Miten yli?

Onko muita saman kokeneita? Miten pääsitte yli?

3

682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pisara**

      Minulla myös todettiin myöhäinen keskenmeno, rv 14. Olen samaa mieltä, kun koin sen myös synnytykseksi ja vielä kauhuna kuolleen sikiön näkemisen siihen päälle. Omasta mielestäni en kokonaan pääse asiasta yli, vaan koitan elää sen kanssa. Pidän tapausta suruna, johon on oma suruprosessi. Oma tapaukseni on myös aika tuore, joten aika näyttää miten käy.... Mutta uskon, että kannan pienen muistoa aina sydämessäni.
      Olen turvautunut ammattiapuun, koska sain tapauksesta masennuksen oireita. Suosittelen sitä, jos tuntuu, että omat voimat eivät riitä ja läheiset eivät surua täysin ymmärrä tai osaa kohdata surevaa ihmistä.
      Voimia sinulle kohtalotoverini!!!

    • Tyhjä syli

      Keskenmeno rv 17.
      Kuolleen vauvan synnytys ja hyvästely.
      Pahinta koskaan,
      Ja vielä pahemmaksi sen on tehnyt ihmisten "vähättely", että se oli "vaan keskenmeno", kun itselle se oli pienen rakkaan menetys.
      Ammattiapua minäkin pyysin ja sain, sen rajallisen määrän, joka minulle työterveystä "kuuluu", eli 5 käyntiä psykologilla.
      Vuosi alkaa olla kulunut, mutta eihän se suru mihinkään mene, se vaan muuttaa muotoaan ja kulkee eräänlaisena kumppanina mukana.
      Meille se 17 viikkoinen sikiö oli vauva ja meidän lapsemme ja sellaisena me häntä myös kohtelimme, tuhkasimme ja hautasimme. Se auttoi, kun sai lapselleen edes sen tehdä.
      Toisia tuntuu auttavan se, että hankkiutuu mahdollisimman pian uudestaan raskaaksi ja sitä meillekin on tuputettu lääkkeeksi suuttumiseen asti. Kun niitä lapsia ei tehdä, vaan saadaan, jos saadaan.
      Ja minusta itsestäni tuntui (ja tuntuu) tosi pahalta ajatella, että yksi vauva jotenkin korvataan toisella.
      Kyllä se pikkuinen kulkee mukana sielussa ja sydämessä aina, mutta elämäkin kulkee eteenpäin.
      Voimia Sinulle.

    • surusta

      Pahoittelut menetyksestästänne. Itsekin menetin lapseni.
      Suru on vain käytävä läpi, kaikki siihen kuuluvat tunteet vihasta pelkoon jne., jokaisella omalla tavallaan. Niiden pitää antaa tulla, mutta niihin pahaa oloa litsoviin tunteisiin ei pidä takertua. Kirjoita joka päivä puoli tuntia päiväkirjaa, jossa kerrot tapahtuneesta ja tunteista. Se auttaa niistä irti pääsemiseen. Mieti ketä ja mitä suret, ja miksi?
      Ajattele, että ne ihmiset jotka sinusta ehkä tuntuvat "vähättelevän" suruasi oikeastaan haluavat tukea sinua siinä, että elämä kuitenkin jatkuu. Jos haluat surra heidän kanssaan, sano se heille. Itse sanoin alussa muille, että en vielä jaksa miettiä tulevaa ja uskoa siihen, ensin on surtava suru pois. Eivät he pahalla. Tavallaanhan he ovat aivan oikeassa, mutta eihän sitä surun keskeltä voi nähdä. Joku minua esimerkiksi koetti lohduttaa sanomalla, että tällä lapsen menetykselläkin on jokin tarkoitus joka selviää myöhemmin. Se tuntuu vieläkin lähinnä suututtavalta. Mikä ihmeen tarkoitus? Toivon itsekin, että pääsen surusta yli katkeroitumatta, ja huomaan että kamala kokemus tosiaan toi minulle jotain hyvääkin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      252
      2328
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1704
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      50
      1379
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      51
      1057
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      846
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      15
      827
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      810
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      788
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      786
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe