Onko kellään parempia ehdotuksia ? Olen ostanut edulliisen lennon lokakuuksi Bangkokiin. Se laskeutuu klo 7.15.
Kaikki junat ja bussit lähtevät vasta illalla n. klo 20.00 Laosin puolelle. Lennot Bangkokista Laosiin suhteellisen kalliita ja joillain on Bankokissa vielä eri lähtökenttä.
Huomasin, että Air Asia lentää monta kertaa päivässä Udon Thaniin. Siitä kai pääsee bussilla Vientianeen. Onko kokemuksia ? Miten ne viisumiasiat ja meneekö sama bussi rajan yli Vientianeen asti ?
Laosiin Bangkokista
6
1545
Vastaukset
- menossa
Mulla on kanssa liput Bangkokiin lokakuuksi. Olen siellä 16.10 saakka, jolloin lähden pohjoiseen Chiang Maihin, josta pitäisi ottaa juna tai bussi Laosin puolelle.
Viisumeita voi kuulemma hakea etukäteen Tukholmasta tai Bangkokista , Laosin suurlähetystöstä tai paikan päältä rajalta.
Mutta eiköhän ne sieltä järjesty, en ole ennen käynyt :) - jeeeeepaapaa
joo viisumit saa kätevästi rajalta ja bangkokista jos o pari päivää ootteluaikaa nii saa kanssa hommattua kätevästi, vähä halvemmalla. ei nuo rajanylitykset kummosia ole, varmaan löydät jostai sellasen bussin millä meet rajan yli samalla bussilla tai tuolta pohjosen chian kongista jos menee yli nii mie ainaki menin bussilla chiang kongin dösäasemalle, siitä tuktukilla rajajoelle(5minsaa) missä leimattii passi ulos thaimaasta sit vaa joen yli laosiin minuutin matka ja siellä leimataa passi sit laosiin.. pari lappua pitää täyttää ja passikuva olla ja rahukkaa aböyt 35dollaria jos rajalta ottaa.
- sellainen matka se
Lensin itse bangkokista udon thaniin ja sieltä sitten vientianiin bussilla.Rajalla tarvitaan amerikan dollareita kun ylität. Vinkki tulee myöhässä mutta jospa joku muukin lukee tätä, niin varokaa menemästä minkäänlaisiin "metsä" bileisiin.Ilmoitustaulut ovat täynnä reppumatkalaisten perheiden ilmoituksia tuhansista palkkiodollareista jos jälkikasvu löytyy elossa vielä.
Ei löydy.
Huumattu ja tapettu metsiin jonne ovat menneet ryyppäämään tuntemattoman porukan kanssa "bileisiin". Itseänikin koitettiin houkutella ja houkuttelijana on vielä yleensä joku epämääräisen oloinen brittirikollinen tms joka ehdottaa että hei me kutsutaan kaikista maista porukkaa metsään juomaan (minkä helvetin takia metsään kun baarejakin on ja juomat siellä lähellä ilmaista kun on niin halpaa..)
Bileisiin houkutellaan ettei ole todistajia kun sinut rullataan ja haudataan jonnekin metsään.Pitäkää varanne.
Myöskään morning marketista ei kannata ostaa alkoholia, kun paikallisesta alkostakin saa eurolla pullon viinaa.Marketin pulloista ei tiedä mitä niissä on sisällä.
Tuktuk kuskit tahtoisivat mieluusti viedä nuorenparin matkalle "buddhapuistoon" ja tällainen kyllä löytyykin mutta käsittääkseni se on thaimaan puolella ja vaatii rajanylityksen takaisinpäin.Jos tuktuk kuski muuta väittää niin hänellä ei ole hyvät mielessä.
Liikenne on sairasta.Kukaan ei katso eteensä missä mennään.Näin noin 7 kolaria vientianissa 1 vuorokauden vierailun aikana joten kannattaa katsoa kun ylittää tietä.Oli tuktuk kaatunut skootterikuskin päälle sun muuta.
Kun pitää varansa, liikkuu omassa porukassa eikä lähde minnekään julkisilta paikoilta oudon sakin kanssa lipittämään viinaa, pärjää hyvin.
Ruoka ja juoma on halpaa.
Miinuspuoli vientianesta että se on täysin kyllästetty brittituristeilla jotka tahtovat vain sikailla, juoda viinaa ja sikailla sitten vielä lisää. - sellanen reissu se
:D joo olkaahan varovaisia. Ei pyydetty metsiin juomaan , katoamisilmotuksia ei näkyny ja liikenne on ehkä jopa rauhallisempaa ku missää muussa thaimaan maassa. Joo brittejä näkyy töissä jossai vang viengissä ja don detillä kapakoissa mutta en usko että ne hirveesti ainakaa ihmisiä tappaa. Laos on mielenkiintonen ja halpa lomakohde, suosittelen. Sitä paitsi siellä reissaa nykysi ihan älyttömästi suomalaisia nuoria ihme ettei niistä ykskää oo kadonnu metsäbileisiin.
- sellanen reissu se
muussa aasian maassa*
- lubomir1
Toivottavasti tämän maailman matkaajan tietopaketti laosin vaaroista oli trolli.
Tuk tuk kuskit jotka ehdottelee käyntiä budha parkissa eivät suinkaan ole ukottajia vaan frendship bridgen kyljessä todellakin sijaitsee tälläin puisto niin kuin on myös Nong khain puolella Thaimaassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst23414271Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i566426Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58725419Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2973977Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1433712PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1273689Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.912217Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171557Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1621400Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3441345