Mitä mieltä olette näistä nimistä?

antsbe

Tytöille:

Beata Adeela
Belinda Aureelia
Bieda
Bidea

Pojille:

Benin Nicael
Beniam
Benjam
Bruno

haluan ehdottomasti jonkun B:llä alkavan nimen, vaikka nimen kantajaa ei ole edes tiedossa vielä :)

muita B:llä alkavia nimiä ?

13

653

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Svenskamamma

      Ihania nimiä!

      Oman esikoisen nimet ovat: Estelle Erin sofii synt: 2011 & kuopus: Egon Alexsander Erik.. synt: huhtikuu 2012 , pieni ruotsalaisuus nimistä havaittavissa , mieheni ruotsalaisten juurien ansiosta. Hänen äitinsä ja isänsä nimi molemmista Estelle & Egon. Tuo on minusta todella kiva idea , että käyttää lasten isovanhempien nimiä :) Yksi ehdotukseni olisi Ben :)

    • antsbe

      Ihanat nimet olette valinneet lapsille Svenskamamma, pidin erityisesti Erin nimestä :)
      Ben kuulostaa myös aikas hyvältä nimeltä ;) Ja lisään vielä, että haluaisin toisen nimen alkavan ensimmäisen nimen viimeisellä kirjaimella. t. ap

    • Mielipide.....

      Bieda kuulostaa liian keksityltä.
      Bidea kuulostaa bideesuihkulta.

      Benin
      Beniam
      Benjam kaikki kamalat, puhumattakaan Nicaelista.

      Mieti nyt
      "mikäsinun nimesi on?" "Benjam" "Siis Benjamin?" "Eiku Benjam"

      Nicael, sis micael? eiku nicael!

      Puhumattakaan siitä että suomessa ovat penjam, penin jne...

    • Tavis kunniaan

      No, jos sointuu sukunimeen, mikäs siinä. Esim. Bideä Möttönen. Benin Nicael Huovinen.:)

      No, ei nimi miestä pahenna...eikä naistakaan.

    • Atilja Babelina

      Benin on valtio Afrikassa ja Bidea tosiaan tuo mieleen vain bideesuihkun ja sama siitä tulee lapsen koulukavereillekin mieleen. Beniam joutuisi aina selittämään että iillä eikä jiillä, ja varmaan Biedakin tavaamaan nimeään.

      Lisää yhtä hölmöjä B:llä alkavia nimiä löydät vanhojen nimien luettelosta http://www.cazfi.net/nimet/wiki/Vanhoja_nimiä. Onko nyt Bombardina (tyttö) tai Bilibaldus (poika) sen pahempi kuin Bidea tai Benin?

      • Lisbeta

        Kiitos hauskasta linkki vinkistä. Vanhoja nimiä oli kiva lukea, vaikka mitään nimenanto tarvetta ei ole olemassa.

        Aika mahtipontisia nimiä toiset. Aina ei tiedä tosiaan onko kyseessä miehen vai neisen nimi.


    • BEE?

      No miks just B:lä alkava nimi?
      Miks ei vaikka E:lä alkava?
      Koska mie tukkään kaikista nimistä mut mie en paljoo B:lä alkavia nimiä tiijjä ku nää:
      Ben
      Benjamin
      Bruno
      Boni
      Bon
      Bana
      Benjam
      Benjami
      ja
      erilainen mutta hyväksytty suomessa:
      Barael hyvä jos kelpaa :)

    • AB-BA

      Olin junassa, jossa matkusti myös lapsiparka nimeltään Alfriida- Bertta/Beata tms. Ressukalla oli vielä veli, jonka nimenä myös jokin hirvitys tyylin Wilfred-Benjamin.Vanhemmat vielä koko ajan korostivat näitä nimiä tyyliin: AB-syö leipäsi, W-B, istu paikallesi, A-B -älä kiusaa W-B:tä, W-B-ojenna nukke A-B:lle. Olin pyörällä päästäni alta aikayksikön, pohjimmainen tunne oli sääli viattomia lapsia kohtaan. Vanhemmat näyttivät siltä, että suurella todennäköisyydellä heidän nimensä olivat tyyliin Sari ja Juha Virtanen, mutta mistäs sen koskaan tietää, mitä hauskaa olisi paljastunut. :)

    • minääääääääääää

      tytön nimii b:llä alkava Beeda

    • ååååååååp

      Boromir

    • meikä vaa

      Eikös ruotsinkielisille Bettina olisi se hienoin nimivaihtoehto tytölle ja pojalle Börje, vai miten se meni? Kyllä vanhat nimet Matti ja Maija sentään kuulostaa Suomessa asuvilta asukkailta. Kansainvälisistä nimistä ja Suomessakin jo kauan tiedetyt nimet esim. Sofia ja Anton sentään soi suomenkieltäkin puhuvilta hyvin.

    • Marryland

      Howdy! Someone in my Myspace group http://the-preferred-guest.com/ shared this site with us so I came to give http://limousin-chambres-bb.com/ it a look. I'm definitely enjoying the http://yutex.info/ information. I'm book-marking and will be tweeting this http://kavitasahariamyroom.com/ to my followers! Terrific blog and wonderful http://california-childcustodylawyers.com/ style and design.

    • Burke23

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      409
      1795
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      135
      1302
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      115
      1281
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      160
      1257
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1036
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      872
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      723
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      671
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      122
      600
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      21
      593
    Aihe