Mikä buuttilataaja ?

MBR_Boot

Tilanne on seuraava:

Kannettavassa tietokoneessa on esiasennettu Windows XP, mutta sen asennus on vioittunut ( ei käynnisty, jokin windowsin buuttaukselle tärkeä tiedosto puuttuu tai on vahingoittunut )

Koneessa on CD -asema, mutta vaikka sen lukupää on paineilmalla puhdistettu, sen toiminta on silti epävarmaa. Koneessa on USB -portteja, mutta kone ei osaa buutata USB -muistitikulta.

Tällä hetkellä kone on buutattuna knoppix 6.7.1 CD:ltä, mutta tähän tilaan pääseminen vaati lukuisia yrityksiä, ja suurin osa päättyi virheilmoitukseen "Windows XP wi voi käynnistyä, koska tiedosto X puuttuu tai on vahingoittunut".

Eli hyvällä onnella kone saattaa käynnistyä Knoppix CD:ltä, mutta useimmilla yrityskerroilla CD -aseman epävarma toiminta saa koneen yrittämään buuttausta kiintolevyltä, mikä siis on tuomittu epäonnistumaan.

Mikä on sellainen buuttilataaja, jonka voi asentaa Knoppix 6.7.1 CD:ltä buutattuna (huom: buutattu tekstitilaan, koska 512 Mt RAMilla varustettua konetta on turha buutata knoppixilla GUI -tilaan sen hitauden takia) ja joka mahdollistaa sekä jatkobuuttauksen USB:ltä koneessa, joka ei muuten tue USB:ltä buuttausta että buuttauksen kiintolevyltä C: -asemalta (jos Windows XP:n asennuksen saisi jotenkin korjattua).

Jos buuttilataaja vielä osaa verkkokortin kautta jatkobuuttauksen ja saatavilla on vastinpari buuttilataajalle joka toimii mieluiten windowsissa, siis palvelin, jolta buuttilataaja osaa lähiverkon yli ladata buuttauksen editymiseen tarvittavat tiedot, tästä plussaa.

Löytyykö siis tällaista buuttilataajaa, joka MBR:ään asennettuna mahdollistaa valinnan: buuttauksen jatkaminen kiintolevyn määrätystä osiosta tai USB -muistitikulta. Ja pitäisi siis mahdollistaa yhtälailla niin windows XP:n kuin linuxinkin buuttaus.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Stefu LOISTAVAA!

        Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        1967
      2. Msisa on eronnut

        Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        29
        959
      3. Missä sinuun mies voisi

        näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
        Ikävä
        69
        866
      4. Venäläisiä keksintöjä?

        Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
        Maailman menoa
        260
        740
      5. Tiedän että on aika luovuttaa

        En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
        Ikävä
        65
        726
      6. Raviskalla tappo?

        Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
        Oulainen
        10
        709
      7. Katumuksesta

        Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
        Sinkut
        132
        680
      8. Sun mies on mun

        Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
        Ikävä
        79
        665
      9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

        Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
        Ikävä
        26
        659
      10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

        KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
        Maailman menoa
        205
        652
      Aihe