pitääkö se "arvo-osuustili" avata etukäteen vai voinko sitten myöhemmin kun olen varmasti saanut osakkeet mennä Nordnetin sivuille ja toimia siellä.
pitääkö jotain siis tehdä ennen osakkeiden saamista,
jotta voi vastaanottaa osakkeet ?
Olen saamassa Pörssiosakkeita, pitääkö avata joku tili etukäteen
7
199
Vastaukset
- 26
Kyllä ne pankissa kertovat ja avaavat sen arvotilin sinulle sitten aikanaan.
- nuori kokematon
ei ole liiemmin pankissa aikaa kysellä, kaikki tapahtuu lauantaina, tulen aamulennolla, lähden takaisin illalla, asun 9000 km Suomesta.
en oikein saanut selville pitäiskö avata etukäteen, jos sittenkin en saa osakkeita se pitää sulkea ja kaikista on vaivaa ja kustannuksia.
tekis mieli vielä kysyä, voiko sen arvo-osuustilin avata yhteisenä molemmille aviopuolisoille.
olen täysin suomalainen ja tyhjiä tilejä joka pankissa, vain viisvuotta täällä luonnon ihmisten parissa.
- osake pohatta
Minä perin Nordnetissä olleita osakkeita. Homma meni siten, että perinnönjaossa (perukirjan tekotilaisuudessa) nuo kirjattiin minulle ja pankkitäti lähetti jonkun lappusen Nordnettiin. Sitten lähetin tuonne lapun (Nordnetistä löytyy), johon laitoin oman normaalin tilinumeron sekä osaketilini numeron (19-numeroinen muistaakseni). Osaketilin olin avannut myöhemmin, siis perunkirjoituksen jälkeen parin kuukauden päästä. Osakkeet napsahtivat sitten tilille ja rahavarat toiselle.
- qqqqqqqqqqqq
"Osake pohalle": perunkirjoitus ja perinnönjakotilaisuus/-sopimuksen teko ovat eri asioita. Tietenkin selvissä tapauksissa ne voidaan pitää vaikka peräjälkeen samana päivänä, mutta ovat siis eri asioita.
- osake pohatta
Tapauksessani oli tuo perunkirjoitus, jossa pankin lakimies oli kirjannut vainajan varat (myös osakkeet kuolinpäivän kurssilla) ylös. Nuo sitten siirtyivät haltuuni kun lappuset allekirjoitettiin. Joskus kuukausia myöhemmin sitten siirsin nuo osakkeet (joita nyt ei siis niin paljon ollut).
Mikäli vainajalla olisi ollut kiinteää omaisuutta (maata, asuntoa yms), niin sitten varmaan noista olisi pitänyt tehdä erillisiä papruja/tilaisuuksia.
Kuitenkin pointti oli, että osakkeet voi siirtää (ainakin Nordnetistä) myöhemminkin.
- Pekka
Itse mietiskelin että pitäisikö testamenttiin merkitä mistä omaisuuttani löytyy?
Minulla on osakkeita ulkomaisella välittäjällä eikä taida olla tiedossa kenelläkään kuin minulla. - osake pohatta
Perukirjaa kun tehdään, niin lakimies kyselee yleensä perikunnalta (hengissä olevat sukulaiset) että missä rahaa/omaisuutta on. Jos osakkeesi ovat jossain ulkomaisella välittäjällä, niin tuskin kukaan muu noista tietää ja osakkeet jäävät täten merkitsemättä perukirjaan (ja ehkä unohtuvatkin lopullisesti).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341967Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29959- 69866
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?260740Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65726- 10709
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132680- 79665
- 26659
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.205652