Hintataso Moskovan junan ravintolassa?

Ninni ja Noora

Ollaan kaksi nuorehkoa naista ja menossa kesällä Moskovaan junalla. Tietäisiköhön joku kertoa, minkälainen hintataso ja valikoima on junan ravintolavaunussa, voiko pöydän varata etukäteen ja onko yleensä ruuhkaa? Me lähdetään iltapäivällä suoraan töistä, joten jotain ruokaa olisi kiva saada. Jos hinnat on niin kalliit kuin Suomen junissa, niin koukataan mieluummin junaan kaupan kautta ja ostetaan evästä. Onko ravintolassa kuohuviiniä ja siideriä vai onko juomavalikoima enemmän miehille suunnattu eli olutta ja viinaa?

Kiinnostaa myös minkälaiset ne hytit on - onko totta että ne laittaa miehiä ja naisia sekaisin niihin hytteihin? Kannattaa ehkä ottaa 1. luokan hytti, jos ei halua sinne ketä tahansa outoja miehiä?

3

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terpun Tytti

      Tolstoin ravintolavaumussa on varsin kova hintataso. Miehiä ja naisia saattaa toisinaan olla samoissa hyteissä. Mutta sehän on ihan mukavaa.

    • ksusha

      Ravintolavaunun hintataso ei ole erityisen edullinen. Omia eväitä kyllä kannattaa ottaa aina mukaan. Juomia on joku joka lajia mutta ne hinnat...tosin en ole Suomen junien ravintolavaunuissa matkustellut että en voi verrata niihin.

      Hyttiasiaa en ole koskaan ajatellutkaan mutta sekaisin siellä on oltu, matkallla Moskovaan on matkakaverit vaihtuneet joskus esim. Pietarissa. Varminta tietysti on varata hytti pelkästään omalle porukalle jos se on tärkeää.

    • Ninni ja Noora

      Kiitti vaan vastauksista!

      Ruokakaupan kautta siis koukataan hakemassa eväät ja otetaan oma hytti.

      Meistä ei olisi mukavaa jos samassa hytissä olisi tuntemattomia miehiä. Toisella meistä on tuoreita kauhukokemuksia ruotsinlaivalta, jolla joutui raiskatuksi kun hytin oven koputettiin ja sieltä punki hyttiin vieras mies, joka paiskasi oven kiinni, heitti sängylle ja repi alusvaatteet päältä. Onneksi naapurihyttikin heräsi huutoon ja haki nopeasti apua. Vaikka ehkä ne oman hytin miehet puolustaisi meitä jos joku yrittäisi tulla? Me otetaan nyt kumminkin oma hytti ja mennään sinne yhtä aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3149
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3047
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2912
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2584
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      43
      2098
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      60
      1667
    7. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1639
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1625
    9. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      24
      1620
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1556
    Aihe