Hintataso Moskovan junan ravintolassa?

Ninni ja Noora

Ollaan kaksi nuorehkoa naista ja menossa kesällä Moskovaan junalla. Tietäisiköhön joku kertoa, minkälainen hintataso ja valikoima on junan ravintolavaunussa, voiko pöydän varata etukäteen ja onko yleensä ruuhkaa? Me lähdetään iltapäivällä suoraan töistä, joten jotain ruokaa olisi kiva saada. Jos hinnat on niin kalliit kuin Suomen junissa, niin koukataan mieluummin junaan kaupan kautta ja ostetaan evästä. Onko ravintolassa kuohuviiniä ja siideriä vai onko juomavalikoima enemmän miehille suunnattu eli olutta ja viinaa?

Kiinnostaa myös minkälaiset ne hytit on - onko totta että ne laittaa miehiä ja naisia sekaisin niihin hytteihin? Kannattaa ehkä ottaa 1. luokan hytti, jos ei halua sinne ketä tahansa outoja miehiä?

3

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terpun Tytti

      Tolstoin ravintolavaumussa on varsin kova hintataso. Miehiä ja naisia saattaa toisinaan olla samoissa hyteissä. Mutta sehän on ihan mukavaa.

    • ksusha

      Ravintolavaunun hintataso ei ole erityisen edullinen. Omia eväitä kyllä kannattaa ottaa aina mukaan. Juomia on joku joka lajia mutta ne hinnat...tosin en ole Suomen junien ravintolavaunuissa matkustellut että en voi verrata niihin.

      Hyttiasiaa en ole koskaan ajatellutkaan mutta sekaisin siellä on oltu, matkallla Moskovaan on matkakaverit vaihtuneet joskus esim. Pietarissa. Varminta tietysti on varata hytti pelkästään omalle porukalle jos se on tärkeää.

    • Ninni ja Noora

      Kiitti vaan vastauksista!

      Ruokakaupan kautta siis koukataan hakemassa eväät ja otetaan oma hytti.

      Meistä ei olisi mukavaa jos samassa hytissä olisi tuntemattomia miehiä. Toisella meistä on tuoreita kauhukokemuksia ruotsinlaivalta, jolla joutui raiskatuksi kun hytin oven koputettiin ja sieltä punki hyttiin vieras mies, joka paiskasi oven kiinni, heitti sängylle ja repi alusvaatteet päältä. Onneksi naapurihyttikin heräsi huutoon ja haki nopeasti apua. Vaikka ehkä ne oman hytin miehet puolustaisi meitä jos joku yrittäisi tulla? Me otetaan nyt kumminkin oma hytti ja mennään sinne yhtä aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1828
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      351
      1550
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      147
      1181
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1164
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1004
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      979
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      938
    Aihe