Osaako kukaan kertoa miten saisi Canon IXUS 800IS objektiivin mekaniikan korjattua kun se on ulkona ja jumissa ja hieman vinossa eikä mene sisälle kun sammuttaa kameran ja muutkaan toiminnot ei toimi, sekä samoin kun kytkee virran päälle.
Kamera putosi kuvatessa lattialle ja siinä objektiivin uloin osa lonksahti vinoon ja jäi jumiin. Ruudulle tulee vain vikailmoitus "Häiriö, käynnistä uudelleen".
Kamera olisi muuten hyvä ja vähän käytetty mutta kun ei toimi??
Miten voisi korjata jos avaa kameran?
Mistä löytyisi tämän kameran hajoituskuva josta näkisi mitä siellä on sisällä?
Objektiivi jumissa........
8
1128
Vastaukset
- Pixus
Pelkäänpä pahoin, ettei korjaus onnistu kotikonstein.
Ammattitaitoisen kamerahuollon (esim. JAS-Tekniikka) tuntiveloituksen suolaisuus puolestaan saattaa tehdä korjauttamisesta kannattamatonta: IXUS 800 IS on jo sen ikäinen malli, että uuden kameran vastaavilla ominaisuuksilla (tai ehjän vastaavan käytetyn) saanee korjauttamiseen verrattuna suhteellisen pienellä rahalla.
Harmin paikka tuollainen putoaminen! Kamerahan olisi ehjänä vielä käypää kamaa. Ostin vaimolleni lähes vastaavan IXUS 850 IS:n joululahjaksi 2006 ja hän on laitteeseen edelleen täysin tyytyväinen.Ixus 115 HS on lähes kaikin puolin parempi (ainoastaan telepäässä vähemmän zoomia) ja hintaa on 99 euroa. Kohina nykykameroilla on paljon pienempi.
- Parhaiten sen korjaa
JAS-tekniikka.
Maksanee noin 200€.
Kannattaa kyllä korjata.- Pixus
Miten niin kannattaa? Tuolla 200 eurolla saa kaksi vähintään samantasoista tämän päivän kameraa, kuten okaro tuossa jo mainitsi.
Pixus kirjoitti:
Miten niin kannattaa? Tuolla 200 eurolla saa kaksi vähintään samantasoista tämän päivän kameraa, kuten okaro tuossa jo mainitsi.
Tässä näkee eron kohinassa verrattuna nykykameraan:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/IBkGopt8QOpScc2spp3Zs5fir3Rf2-i4I1QI3N7sC1w?feat=directlink
Ko. kameratyypit ovat eri, mutta niissä on samat kennot ja prosessorit kuin mainituissa kameroissa. Käytännässä nykykameralla on kohinassa 2-3 aukon etu, ehkä enemmänkin. Lisäksi uusissa kameroissa on Full HD video, kun vanhassa on VGA.
Vanhan kameran akusta ja laturista voi saada kympin parihuuto.netissä.- zoomitusta
Ixus kamera jos zoomi jää jumiin niin zoomista kiinni ja kevyt vetäminen zoomista ja zoomi lähtee taas toimimaan.
Canonin ixus osaa vahingossa käynistyä säilytys kotelossa .
Muutaman kerran olen joutunut tekemään , siis turvallinen :)
Säästäähän siinä useta €uroja
- 13 taalaa
Joku näkyy kaupustelevan korjauskäsikirjaa (PDF-tiedosto, kieli englanti)
http://www.tradebit.com/filedetail.php/88725962-canon-digital-ixus-800-is-service-
Sisältää mm. räjäytyskuvan tai -kuvia. - Tanhupieru
Vie Rojula-kameraan, niin sanovat, että heillä on elektroniikkaromun keräyspiste täällä tiskin takana, anna vaan tänne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341947Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28891- 69855
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259732Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64717- 10696
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132673- 26649
- 77648
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.201640