Asensin vanhan HP-koneeni ubuntuksi (uusin versio, 12.4.). En tiedä Linuxista juuri mitään, joten tarvitsisin konkreettisia ja selkeitä ohjeita (esim. komennot juuri niin kuin ne kirjoitetaan päätteelle jne.). Ongelmana on, etten saa mokkulaa ja langatonta yhteyttä enää toimimaan.
Mokkulassa ei pala edes valo, eikä sitä pysty valikosta valitsemaan laitteeksi.
Wlan-kohtaan koneessa ei syty myöskään valoa eli ilmeisesti jotain ajureita tms. on kone vailla. Fyysinen laite ja ohjelma ilmeisesti pitäisi saada nyt toimimaan keskenään.
Mokkulassa ei pala edes valo, eikä sitä pysty valikosta valitsemaan laitteeksi.
Wlan-kohtaan koneessa ei syty myöskään valoa eli ilmeisesti jotain ajureita tms. on kone vailla. Fyysinen laite ja ohjelma ilmeisesti pitäisi saada nyt toimimaan keskenään.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nokian oma esite käskee asentamaan tikussa olevan deb-paketin.
"Linux-käyttöjärjestelmässä kaksoisnapsauta CD-asemaa ja sitten nokiaInternetmodem.deb-kuvaketta. Valitse paketin asentaminen."
http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=nokia internet stick cs-17&source=web&cd=3&sqi=2&ved=0CGMQFjAC&url=http://www.dna.fi/yksityisille/asiakaspalvelu/matkapuhelinjaliikkuvalaajakaista/dnamokkulatuotetukijaohjelmistot/Documents/Nokia_CS-17_Quick_Start_Guide_fi.pdf&ei=LvXUT7COBsvb4QT32OWPAw&usg=AFQjCNFX51AHzBOa-fDV7fQCZfzXEt7NWQ
Tuo toimii ainakin 10.04 LTS versioon asti.
Entä myöhemmissä, esim. 12.04 LTS ? Pitääkö mahdollinen usb-modeswitch paketti poistaa, jos sitä ei aio käyttää, ennenkuin tökkää cs-17 mokkulan sisään ja yrittää asentaa sitten tuon nokiaInternetmodem.deb paketin?
Mulla toimii suoraan yläpalkin verkoista. Tosin käytössä on Ubuntu 11.10. Mutta en tiedä onko niillä eroa, ei ole kokemusta 12.04.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11101879/#comment-58710565
Tämä auttoi minulla CS-17:n kanssa, kiitos! Tuosta näkyy kyllä olevan bugeja auki Launchpadissäkin.
Eli siis:
1) Muuttaa DisableSwitching=1 /etc/usb_modeswitch.conf:ssa
2) Vaikkapa terminaalissa "eject /dev/sr1" kun laite on kiinni
(tuo laite voi luultavasti olla myös esim. /dev/sr2 riippuen mitä muita laitteita koneessa on kiinni)
Asennuslevyn (DVDlle poltettu 64 bittinen Ubuntu 12.04.1 LTS) kokeilumoodissa eli boottamalla levylta dna CS 17 ainakin toimii kun ylapalkin verkkoasetuksista maarittelee uuden mobiiliyhteyden. Ei nayta tarvitsevan muita tietoja kuin maa, operaattori ja APN.
Mutta jos asentaa oikeasti kovalevylle, mahtaa joutua jotain oikeasti ropeltamaan, kuten tuota mainittua delay_use asetusta. Mutta sehan ei ole paljon se.