HUIJAAKO APTEEKIT?

Kallista merivettä

"Apteekeissa myydään pelkkää merivettä sisältävää lääkettä hoitona nenävaivoja vastaan.

Jos suomalaisilta loppuu merivesi kesken, niin apteekeista sitä ainakin saa.

Apteekeissa myytävä, merivettä sisältävä Physiomer helpottaa erilaisia nenävaivoja, kuten nenän tukkoisuutta, räkäisyyttä ja valuvaa nuhaa.
Nuhan hoidosta saa kuitenkin maksaa kovan hinnan.

Physiomer normal jet & sprayn 135 millilitran pullo maksaa apteekissa 9,90 euroa, joten merivesilääkkeen litrahinnaksi tulee 73 euroa.

Physiomer Hyper -tuotteen hinta taas on 25 millilitran pullolta 8,80 euroa, joka merkitsee sitä, että tuote maksaa peräti 352 euroa litralta.

Ei tuote tietenkään aivan tavallisinta tavaraa ole. Physiomerin merivesi on puhdistettu. Se on siis steriiliä, joten sitä voivat käyttää päivittäin myös vauvat ja raskaana olevat naiset.

Tuoteselosteen muokaan Physiomer sisältää yli 80 mineraalia ja hivenainetta. Merivesi on peräisin Saint-Malon rannikon vesistä.

Meriveden korkea hinta huomattiin ensimmäisenä tarkkasilmäisessä blogissa.
"

6

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viimein keksitty?

      Nytkö se on keksitty?
      Tuote jota riittääää ja riittäääääääää pikkupulloissa myytäväksi!

      • huiputus

        Juu mutta se onkin taikavettä, jossa on Atlantin merisuolaa.

        Eikun oikeasti tämä on törkeä huijaus, jonka tarkoituksena on osoittaa halveksuntaa vähäosaisimpia kuluttajia kohtaan. Nenäkannuun käy ihan tavallinen kraanavesi, johon sekoitetaan ihan tavallsita ruokasuolaa. Mitään noin vastenmielistä rahastusta en ole tavannut sen jälkeen kun huomasin, että jossain myydään sokeria "homeopaattisena lääkkeenä".


      • asjfhaslkdfj
        huiputus kirjoitti:

        Juu mutta se onkin taikavettä, jossa on Atlantin merisuolaa.

        Eikun oikeasti tämä on törkeä huijaus, jonka tarkoituksena on osoittaa halveksuntaa vähäosaisimpia kuluttajia kohtaan. Nenäkannuun käy ihan tavallinen kraanavesi, johon sekoitetaan ihan tavallsita ruokasuolaa. Mitään noin vastenmielistä rahastusta en ole tavannut sen jälkeen kun huomasin, että jossain myydään sokeria "homeopaattisena lääkkeenä".

        Ensinnäkään ei ole pakko ostaa jos ei halua. Toisekseen suolavesi auttaa tukkoiseen nenään, kuten itsekin sanoit. Sekoituksen voi toki tehdä itse kuten kuvailit. Jotkut maksavat mielellään valmiista litkusta (jossa on muuten muutakin kuin suolaa).

        Sitäpaitsi useimmat homeopaattiset pillerit OVAT pelkkää sokeria ja nesteet pelkkää vettä. Teoriassakin esim. vähiten potenssoiduissa vahduuksissa kuten D6:ssa voi olla vaikuttavaa ainettta yksi miljoonasosa, käytännössä tuskin sitäkään. Jos mennään D24 asti niin fysiikan lakien mukaan pullossa ei voi olla vaikuttavasta aineesta jäljellä yhtään molekyyliä.

        Myytävässä suolavedessä on sentään rehellisesti se vaikutttava suola mukana...


    • LK

      Ei kai tuo mikään salaisuus ole ollut että suolavedellä nenää putsaillaan. Sillä on paljon muitakin käyttöjä.

    • .

      Olet sitä mitä juot. Se on terveyden perusta. Ihminen on suurimmaksi osaksi vettä. Merisuolaa sisältävän veden juonti on terveydelle tärkeää.

      Monet kärsivät janosta ja etsivät itselleen diagnoosia ja lääkitystä. Älä lääkitse janoasi lääkkeillä. Juo riittävästi vettä, jossa suoloja on oikeassa suhteessa.

      Mutta ei sitä varmasti noin kalliilla hinnalla kannata ostaa ;)

    • Huijareita ovat!

      Näkyypäs APTEEKIT olevan oikein varsinaisia "KÄÄRMEÖLJYKAUPPIAITA".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1979
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      989
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      868
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      747
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      740
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      718
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      683
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      80
      674
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      662
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      207
      655
    Aihe