Naisten hiustenlähtö/hiusrajan vetäytyminen

Epätoivoinen

Hei!

Olen 22 v. nainen ja parin viime vuoden ajan on hiusrajani alkanut vetääntymään huolestuttavan paljon ja hiukset muutenkin ohentuneet ja veltostuneet ihan hirveästi. Olen kokeillut kaikennäköistä rohtoa Priorinistä Evivoniin ja kävin jopa Hiusakatemian tutkimuksessa, jossa sain yllättäen täysin samat diagnoosit (tulehtunut hiuspohja, maitoallergia, stressi, talipunkki) kun näköjään kaikki muutkin. En kuitenkaan mene akatemian hoitoihin niiden selvästi ollessa pelkkää bisnestä ja voivan jopa huonontaa hiusten laatua (ainakin monien kokemusten mukaan).

Onko kukaan samoista ongelmista kärsivä käynyt lääkärissä ja saanut jonkinlaista apua? Alan olla todella epätoivoinen ja tämä asia mietityttää joka kerta kun katson peiliin. Olen miettinyt jo jonkin aikaa lääkäriin menoa, mutten haluaisi kuulla että "Sinullahan on hiuksia vielä päässä senkin pinnallinen p***a mitä vauhkoat" tms. Toivoisin asiallisia kommentteja samoista ongelmistä kärsiviltä/ kärsineeltä. Tuntuu, ettei tähän ole mitään apua ja kohta marssin peruukkikauppaan..

11

2503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epätoivoinen

      Evivon=Evonia

    • kalaöljy auttaa aina

      se voi liittyä moneenkin juttuun,stressi,ruokavalio,elämäntavat,perinnölliset tekijät ja ravinneaineiden puute,tupakointi ym.jos asia vaivaa tilaa yleislääkäriin aika ja kerro.ongelman tullessa ykskaks tilanne kertonee jostain,ja esim kilpirauhasen toimintahäiriöt tekee ohenemisia ym suositan puhumista lääkärin kanssa

    • Yksi vaihtoehto

      Jos hiusraja alkaa vetäyty ohimoilta (miestyyppisesti), kyseessä voi olla hormonihäiriökin joten sekin kannattaisi tukia gynekologilla.

    • vajiskilpuri

      Millaiset kilpirauhasarvosi ovat?

      • Epätoivoinen

        Kilpirauhasarvoni tutkittiin tämän vuoden helmikuussa ja ne olivat kunnossa. Stressi luultavasti onkin yksi tekijä tässä asiassa, muttei jotenkin uskoisi, että se kaikkia hiuksia vie päästä..(?)Suvussani isoisälläni ja enollani on ollut kalju muutamalla haivenella niin kauan kuin muistan, voisikohan tämä olla sieltä peräisin.? Omilla vanhemmillani ja isoveljilläni hiuksia kyllä on ihan runsaasti.

        Voisitko kertoa vähän enemmän tuosta hormonihäiriöstä "Yksi vaihtoehto"?

        Kai se on mentävä lääkäriin ja lopetettava jokapäiväinen yksin pähkäily..


      • Yksi vaihtoehto
        Epätoivoinen kirjoitti:

        Kilpirauhasarvoni tutkittiin tämän vuoden helmikuussa ja ne olivat kunnossa. Stressi luultavasti onkin yksi tekijä tässä asiassa, muttei jotenkin uskoisi, että se kaikkia hiuksia vie päästä..(?)Suvussani isoisälläni ja enollani on ollut kalju muutamalla haivenella niin kauan kuin muistan, voisikohan tämä olla sieltä peräisin.? Omilla vanhemmillani ja isoveljilläni hiuksia kyllä on ihan runsaasti.

        Voisitko kertoa vähän enemmän tuosta hormonihäiriöstä "Yksi vaihtoehto"?

        Kai se on mentävä lääkäriin ja lopetettava jokapäiväinen yksin pähkäily..

        Gynekologin kautta pääset labrakokeisiin jossa tutkitaan vaikkapa onko testosteronia liikaa. Lääkäri voi myös tutkia ettei ongelma ole munasarjoissa. Tarkemmin en osaa selittää, itse kuitenkin käytän mm. spironolaktonia (verenpainelääkkeeni) joka auttaa joissakin tapauksissa naisilla hiusten kasvuun.

        Perimä voi todellakin vaikuttaa hiusten kasvuunkin, mutta kannattaa ensin sulkea pois tutkimuksilla nuo hormonihäiriöiden mahdollisuus.


    • Nokkostukka kasvaa

      Yksi asia ainakin on varma: lopeta tupakointi välittömästi.
      Siis jos olet siihen myrkkyyn erehtynyt. Sillä lähtee muutakin, kuin tukka päästä.

      Henk.koht. saan vähän helpotusta kalaöljystä ja Vahvasta C-piimaasta, runsaasta kalkin syönnistä. Nokkonen on luonnosta tosi hyvä hiuksille. Siinä on monia hiustenkasvuun tarvittavia vitamiineja ja hivenaineita.

      • Helppoja hoitoja

        Peltokorteteen juominen auttaa myös, meinasi unohtua.


      • suokorte myrkyllinen
        Helppoja hoitoja kirjoitti:

        Peltokorteteen juominen auttaa myös, meinasi unohtua.

        Peltokortetta ei saa sekoittaa vähän samannäköiseen suokortteeseen joka on myrkyllinen.


    • Hb?

      Mites anemian mahdollisuus? Itselläni se tiputti viiden kuukauden ajan tukkaa sellaista 100-300 hiuksen päivävauhtia :(

    • Myös Pcos

      Pcos aiheuttaa naisilla hiustenlähtöä. Hoitona käytetään mm. Diane Novaa tai
      spiresistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1967
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      959
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      866
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      260
      740
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      726
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      709
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      680
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      79
      665
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      659
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      205
      652
    Aihe