Stat tyklyttää haans/lukia

Näiden jakomielitautia sairastavien herrojen mielestä täällä on ihan hirvee lama ja työttömyys vaan pahenee. Kumpaa siis uskoa?

"Palkkasumma kasvoi 5,2 prosenttia helmi–huhtikuussa
Tilastokeskuksen tietojen mukaan koko talouden palkkasumma oli helmi–huhtikuussa 5,2 prosenttia suurempi kuin vuotta aiemmin vastaavana ajanjaksona. Pelkästään huhtikuussa koko talouden palkkasumma kasvoi 4,5 prosenttia vuoden takaisesta. Vuosi sitten helmi–huhtikuussa palkkasumma kasvoi 4,7 prosenttia."
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Huomaa maininta: "Raamisopimuksen mukainen kertaerä kasvattaa palkkasummaa vuoden 2012 alussa"

Toinen huomioimisen arvoinen asia: Palkkasumman kasvu oli tammi-maaliskuussa 6,2%. Jos taantumaan mennään, kuten näyttää, kasvu hidastuu lähikuukausina nollaan ja kääntyy loppuvuoden aikana miinukselle.

Äänestä
  • Tärkeä havainto: Kun pörssiyhtiöiden johtajien palkkasumma kasvaa "keskimäärin" 16 % vuodessa miljoonasta noin 1,2 miljoonaan euroon "keskimäärin", niin vastaavasti on IRTISANOTTAVA, jotta kokonaispalkkasumma ei kasvaisi liian huimasti ja sopulit eivät huomaisi, että ....

    ... pieni palkka on sitä varten, että raataisit änempi. Kusettajien hyödyksi.

    Kuten näet, ne korjaavat potin, ja palkkasummatkin.

    ja vielä, "tilastokeskus" oli se oikeistohallituksen käsikassara. Ratkaisevampi tieto on, kavoivatko vai laskivatko (kuten oletan) TEHDYT TYÖTUNNIT !!!

    Äänestä

Taantumaa ei näy eikä kuulu. Konepajat hakee pakettiautoilla uusia tilauskirjoja tiimarista ja satamissa osa vientikamoista valuu laitureilta mereen kun eivät ehdi lastata sitä kaikkea.

Mutta mitä tekee tyfeli? Maalailee piruja vuokraläävänsä seinille omalla ulosteellaan ja toivoo maailmanloppua. Mahtaa se olla kova paikka kun pääsy omaan lykkääntyy ja lykkääntyy.

Äänestä

Vai pääsy,ei kukaan ole maalailu,ainoastaan kerrottu palstan veijareille ettei ole nousukausi,lamassa jokötetetään ja kauppa on melko pysähtynyt verrattuna vuodentakaiseen tai sitä edeltäneeseen vuoteen.

Meillähän tosiaan on vienti pysähtynyt ja kamat valuu laiturilta meree4n kun kukaan ei osta.Suurlama on edessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HAHAHAHHAHHAHA kirjoitti:

Näiden jakomielitautia sairastavien herrojen mielestä täällä on ihan hirvee lama ja työttömyys vaan pahenee. Kumpaa siis uskoa?

"Palkkasumma kasvoi 5,2 prosenttia helmi–huhtikuussa
Tilastokeskuksen tietojen mukaan koko talouden palkkasumma oli helmi–huhtikuussa 5,2 prosenttia suurempi kuin vuotta aiemmin vastaavana ajanjaksona. Pelkästään huhtikuussa koko talouden palkkasumma kasvoi 4,5 prosenttia vuoden takaisesta. Vuosi sitten helmi–huhtikuussa palkkasumma kasvoi 4,7 prosenttia."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu