etttä onko

Kysymysmerkki

Mitäs minä, joka juopottelen lähes joka viikko
onko minulla mahdollisuutta pelastua?

Rakastaako Jeesus minuakin vai joudunko samantien kohti kadotusta...

Mitä täytyy tehdä, että olisi "taivaskelvollinen

3

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esko

      Sori, eiköhän ne tsänssit oo jo menny. Voit saman tien juoda itsesi hautaan.

    • Vaisnava

      Tämä on Idän uskonnot -alue, ei yksi lukuisista Jeesukselle pyhitetyistä alueista.

      Hindulaisesta näkökulmasta juominen ei itsessään ole synti, niin kuin ei mikään muukaan itsessään ole. Jos juomisesta on jollekulle haittaa (mukaanlukien sinä itse), ja jos se estää sinua hoitamasta velvollisuuksiasi, se kuitenkin on synti.

      Tie pois synnistä vie tiedostamisen kautta. Selvitä rehellisesti itsellesi, miten juuri sinä voit olla parhaiten hyödyksi lähimmäisillesi ja ympäristöllesi. Jos alkoholi on muurina nykytilanteesi ja tuon ihannekuvan välinä, juomiselle on syytä tehdä jotain. Joitakuita kohtuukäyttäjä-ihmisiä alkoholi saattaa kuitenkin auttaa ponnisteluissa paremman ja toimintakykyisemmän minän eteen.

    • Jeesus -ainoa tie Isän luo

      Jeesus rakastaa sinua kyllä, enemmän kuin osaat koskaan edes kuvitella. Hän tahtoo pelastaa sinut, ja siksi hän meni ristille puolestasi. Hän kärsi sen rangaistuksen, mikä olisi kuulunut sinulle. Hän teki sinut Jumalan lapseksi, puhtaaksi ja pyhäksi. Jeesus teki sinut taivaskelpoiseksi kärsimisellään ja kuolemallaan ristin puussa. Kenenkään ihmisen taivaskelpoisuus ei perustu mihinkään muuhun kuin Kristuksen ristintyöhön. Hän pelasti meidän mahdottomat.

      Hän tuntee sinut, ja tietää miksi juot.
      Jumala tuntee sinut jopa paremmin kuin sinä itse.

      "Herra, sinä tutkit minua ja tunnet minut. Istunpa minä tahi nousen, sinä sen tiedät; sinä ymmärrät minun ajatukseni kaukaa. Käynpä tahi makaan, sinä sen havaitset, ja kaikki minun tieni ovat sinulle tutut. Sillä, katso, ei ole sanaa minun kielelläni, jota sinä, Herra, et täysin tunne. Sinä olet saartanut minut edestä ja takaa ja laskenut kätesi minun päälleni. Sinä tiedät kaiken. Se on ihmeellistä, siihen ei ymmärrykseni yllä. Minne voisin mennä sinun henkesi ulottuvilta, minne voisin paeta sinun edestäsi? Vaikka nousisin taivaaseen, sinä olet siellä, vaikka tekisin vuoteeni tuonelaan, sielläkin sinä olet. Vaikka nousisin lentoon aamuruskon siivin tai muuttaisin merten taa, sielläkin sinun kätesi minua taluttaisi, sinun oikea kätesi tarttuisi minuun. Ja jos minä sanoisin: "Peittäköön minut pimeys, ja valkeus minun ympärilläni tulkoon yöksi", sinulle ei pimeys ole pimeää, vaan yö on sinulle kuin päivänpaiste, pimeys kuin kirkas valo. Sinä olet luonut minut sisintäni myöten, äitini kohdussa olet minut punonut. Sinun silmäsi näkivät minut jo idullani, sinun kirjaasi on kaikki kirjoitettu. Ennen kuin olin elänyt päivääkään, olivat kaikki päiväni jo luodut." (Ps. 139)

      Jeesuksesta kerrotaan Raamatussa, ettei "hän tarvinnut kenenkään todistusta ihmisestä, sillä hän tiesi itse, mitä ihmisessä on." Hän tietää, mitä sinussa on. Silti hän suostui veljeksesi, ja koko syntitaakkasi kantajaksi.

      Hän rakastaa sinua, ja tahtoo, että ottaisit vastaan sen armon, jonka hän on kokonaan ansainnut sinulle. Hän tahtoo, että eläisit hänen yhteydessään, kuuntelisit mitä hän tahtoo sinulle sanoa Sanassaan, Raamatussa.

      Hän lahjoitti sinulle taivaan. Ota vastaan se armo, ettei se jää turhaksi.

      Hän ei aja ketään luotaan pois ketään sellaista syntistä, joka tulee hänen luokseen apua pyytäen. Hän tuli kutsumaan meitä syntisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2045
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1854
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      322
      1667
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      1546
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      30
      1153
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1093
    7. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      89
      1057
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1037
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      63
      1032
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1018
    Aihe