Keskustelupalsta taloyhtiölle?

Eli hakusessa olis joko vain simppeli palsta, jossa voi rajata lukuoikeutta vain osakkaille.
Omataloyhtio.fi, google, yahoo, jne.?
Mikä olis näppärin ja edullinen/ilmainen?

Tai sitten kokonainen sähköisen viestinnän paketti, joka sisältäisi palstan lisäksi
kaiken taloyhtiön viestinnän:
- yhtiöjärjestys
- hallituksen kokoonpano ja yhteystiedot
- isännöitsijän yhteystiedot
- huoltoyhtiön yhteystiedot
- kaikki se, mitä saatiin rakennuttajalta siinä isossa kansiossa
- yhtiökokouksen pöytäkirjat
- tiedotteet
- tulevat kokoukset/ osakasillat / talkoot jne.
- ohjeet siitä, miten muutoksia taloyhtiössä voidaan tehdä ja kuka mistäkin voi päättä (isännöitsijä / hallitus / yhtiökokous )
- jne.

Mitäs vaihtiksii olis sen lisäksi, et eräs hallituksen jäsen alkaa räätälöidä
tällasta pakettia ite...?

9

1253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ITS...

      Onhan suuremmilla toimistoilla jo valmiita palveluja joista löytyy mainitsemasi tiedot, pitää vaan olla heidän asiakkaana jotta sellaisen saa käyttöönsä. Ei tällaisia pienet toimistot lähde rakentamaan.

      Järjestelmään tunnistautumisen pitäisi toimia esim. verkkopankkitunnuksilla tai mobiilivarmenteella jotka lisäävät asiakkaan päälle kaadettavaa kustannusrakennetta. Yhtään halvemmaksi ei tule jos tunnuksia aletaan asiakaspalvelussa antamaan.

      Mutta kokemuksesta voin sanoa että suurin este on EVVK, eli ketään ei kiinnosta asiat ennen kuin omaan nilkkaan kopsahtaa.

      Minusta tällä hetkellä yksi parhaista kiinteistöviestinnän muodoista on antenniverkossa sisäisesti jaettava infokanava, jonka sisällön voi päivittää netin kautta. Harva asiakas vaan on valmis tuhansien eurojen kertainvestointiin.

    • Ex-Hpj...

      >> Mitäs vaihtiksii olis sen lisäksi, et eräs hallituksen jäsen alkaa räätälöidä
      tällasta pakettia ite...?

      Kunkahan halukkaita isännöitsijät on käyttään tällaisia räätälöityjä, ehkä useaakin erilaista systeemiä, useita salasanoja ja kaikissa vähän toisistaan poikkeavat käytännöt. Joku osakkaista saattaisi ollakin halukas mutta entä kun puhti loppuu tai ko. muuttaa pois.

      Joku simppeliäkin simppelimpi aineistopankki saattais jotenkin toimia jos tietojen ja tiedostojen syöttäminen olisi simppeliä. Sitten on tuo salasanarumba.

      Itsekin tuollaista aineistopankkia pitäisin hyvänä hallituksen ja isännöitsijän käyttöön ja silloin siinä sais olla myös keskustelupalsta vaikka suht hyvin toimii ihan s.postilla.

    • Kiinteistöliitto..
    • nckjsnkjc

      Facebook on kätevä tuossa!!!!

      • jiippe

        ja eikä tartte maksaa mitään ylimääräisiä. Tämmöiset sivut ovat meidänkin yhtiöllä käytössä.


    • MK

      Just ollaan virittelemässä www.foorumit.fi-sivuston kautta keskustelupalstaa. Ilmainen, mutta vaatii käyttöönotossa jonkin verran tietämystä ja harrastuneisuutta webbihommista. Ei maksa myöskään mitään. FB olisi myös kätevä mutta nykyäänkään kaikki eivät siellä ole....

      • MK

        Elikkä siis www.foorumit.fi -sivusto on kyseessä. Josko nyt tulis toi linkki oikein.


    • talot yhtiöön

      Facebook ei ole tarkotettu tiedon jakamiseen. Laajimman palvelutarjonnan tarjoo toi Omataloyhtiö.fi:tä me on käytetty jo 3 vuotta ja se on ILMANEN. Toki kuten tossa edellä sanottiin edellyttää sitä että jotain taloyhtiössä asia kiinnostaa.

      Omataloyhtiössä on viestintä, huoneistohallinta, dokumenttiarkisto, huoltokirja, isännöitsijäntodistus, PTS-suunnitelma, laskennallinen kuntoarvio, kulutusseuranta yms. Ja ehkä tärkeintä että se on tarkotettu tohon tarkoitukseen.

      Viestitkin voi lähettää sen kautta ilman että muut on siellä jäsenenä toisin ku Fb...

    • Hyvä pointti toi, ettei isännöinti halua käyttää joka talolle eri systeemiä. Meillä kuitenkaan isännöinti ei viitsi tarjota mitään palvelua, joten ideana olis hoitaa taloyhtiön sähköinen viestintä talon toimesta, niin isännöitsijääkin on sitten helpompi vaihtaa.
      TaloyhtiöOptimi vaikuttaa ehkä ainoalta kotimaiselta varteenotettavalta vaihtoehdolta, mutta sielläkään ei osata kertoa palvelusta kunnolla.
      Esim. keskustelupalstan ryhmäkohtaisista oikeuksista tai moderoinnista ei löydy mitään infoa.
      Noh, tossahan noita SaaS-vaihtiksia sitten riittää:
      http://en.wikipedia.org/wiki/Social_network_hosting_service

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      527
      8910
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      160
      6134
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      361
      5168
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4739
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4351
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4053
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3932
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1856
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1404
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      959
    Aihe