Joko ootta käyny mato ongenkansa tammukkapurolla?
Tonko
eli purotaimen
215138
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ei ole vielä näkynyt velvoiteistuskalustoa sillalla.
Tiesittäkö että Suomussalmelta löytyy ikiaikaista Taimen kantaa muutamista pienistä puroista ja lammista.
hiljaa sillä toinen näljänkäläinen on korva höröllä ja kourassa puikkari....
En tiennyt,kerro missä niin käyn verkottamassa
Jännää hommaa tuo tonkojen onginta. Salaa ja hiljaa puronvarressa oltava. Vapa viuhahtaa vain välillä ilmassa. Moni ei tiedä tonkojen olemassa olosta kun se on niin arka kala ja heittää syömästä pienestäkin häiriöstä.
höpöhöpö, minkit ja saukot puhdistaneet purot tyystin, vain pieniä istutustaimenia eräät onkivat "muka tonkoina".
Tonkojen olemassa olosta on tutkimustietoa. Nimittäin minulla ja minun ongella. Grillistä hyviä ovat.
elä kehtaa niitä alimittaisia istutustaimenia onkia, sehän on laitontakin
Et ole tainnu purotaimenta koskaan nähäkkää? Lähes musta isosilmäinen ja painaa yleensä alle puolikiloa. Vesistö missä niitä on ja jota en kerro ei ole MISSÄÄN yhteydessä istutus vesiin.
Saahan nuita kun patoaa puroja verkoilla ja sestoo pulikalla verkon välit menemään. Kymmeniä tonkoja tulee ainakin täällä Paljakan tienoolla.
Arvasin ! Tiesin tämän. Paljakkaan siispä mennään.
niinpä niin poikarukka... voimalaitosten rakentamisen ja suo-ojitusten jälkeen ei ole ollut enää enää alkuperäisiä purotaimenia... jos johonkin lorakkoon jokunen jäi, niin minkit huolehtivat nekin sukupuuttoon... 60-luvulta lähtien "tongoksi" on saanut kelvata velvoiteistutustaimenet, se siitä
purotaimenen eli tongon pystyy erottamaan toisitaan vain tukimalla kalan sukukypsyys asteen.
Tämä pitää paikkansa. Asiantuntijatkaan eivät aina ole varmoja, onko kyseessä tammukka vai järvitaimenen poikanen. Eräs väite pitää tässä asiassa paikkansa: järvitaimenen poikasen noustessa puroon se tammukoituu eli jää kitukasvuiseksi. Tämän perusteella voidaan pitää jokaista purosta saatua taimenta "tammukaksi". Toisin sanoen, tammukasta tulisi järvessä järvitaimen, ja se kasvaisi isommaksi.
sillä silloin kun taimenen ei tarvitse elääkseen pelkästään hyönteistä ja pienessä määrin kalaravintoa, mitä se pienissä puroissa, mättää niin sen kasvu suorastaan hyppää kun se pääseen muikkua ja muuta rösettä järvissä lappamaan naamaan ja jo parin kolmen vuoden järviajan myötä paino on noussut kiloihin.
Se siinä vielä on myös huomioitava että kaikki taimenet eivät jostain syystä lähde vaellukslle vaikka olisi tie taivasta myöten auki eli toinen lähtee ja toinen jää sama kalalaji kasvaa joko meritaimeneksi käyden meressä asti vauhtia hakemassa tai sitten järvitaimeneksi järvestä vauhtia hakien ja lopulla ovat takakammaritaimenet.
Ne taasen heikolla ja pienellä ravinnolla kasvaen juuri ja juuri saavuttavat ehki puolen kilon painon edellä mainituista syistä johtuen jos jollain tapaa säästyvät näljänkäläis-joukokyläläis-paljakkalais-invaasion tuomilta verkonsilmiltä.
Suurin osa kuitenkin ns.tongoista on tietenkin taimenenpoikasia katseli sitä mistä kantilta tahansa ja sillä selvä.
Näin on and Amen.
http://www.kalamies.com/Uutisia/kalastuslaki-uudistus-2012-alamittainen-kala-vapautettava-aina.html
Tonkoja pitää mennä onkimaan iltakahdeksan jälkeen ja kulkea puron rannalla hiipimällä. Paras saalis on ollut kolmeen mieheen yhden illan aikana liki 150 kappaletta Pelkosenniemellä vuonna 1963. Paikkakunnan mies tiesi hyvän puron.
Pittääpä lähteä paikalliselta huoltsikalta kyselemään
opasta purolle. Tietoa heruu jo yhdellä mäyräkoiralla.
Tonkoja kannattaa pyytää vaikkei niitä saisikaan.
Mehtähanhessa sama juttu.
Sehän on että ISSOA KALLOA kannattaa pyyteä vaekkei saesikkaa.
Sama tussussa soamapuolessa eli kahta kertoa parraellaan...kyssyö ja olla iliman.