HEI
Olen 18.v tyttö itselläni on ollut ihottuma jo vauvasta saakka,mutta hoidettavissa hyvin perusvoiteilla ja kortisonilla. Mutta vuosi sitten kesällä ihoni meni kauheeseen kuntoon, tuntuu ettei mikään auta iho hilseilee,punoittaa ja kutittaa syksyllä söin monta antibiootti kuuria ihon tulehdukseen. Nyt hetkeen ei ole tarvinnut kun välillä sisäisesti kortisoneja. mutta iho vieläkin huonossa kunnossa ennen ei ollut naamassa juuri ollenkaan mutta nykyään TODELLA KUIVA JA PUNOITTAVA ei todellakaan ole helppoa kun ihmiset aina tuijottavat-.- itselläkin tosi huono olo ja masentaa.Ei juuri edes huvita lähteä ulos vaikka haluisinki! kävin viimeviikolla suolahuoneessa ja tuntui auttavan edes vähän, jatkossakin menen, kertokaa omia kokemuksia suolahoidoista:). valohoidot eivät olleet hyviä minulle kun iho meni huonoon kuntoon.. KERTOKAA OMIA KOKEMUKSIANNE JA ANTAKAA VINKKEJÄ! KIITOS jo ETUKÄTEEN:)
ATOOPPINEN IHOTTUMA
4
239
Vastaukset
Kokemuksia ja vinkkejä löytyy iholiiton keskustelufoorumista
http://www.iholiitto.fi/keskustelu/atooppinen_ihottuma/- fjtnymn
Sun kannattaisi ostaa seuraavaa tuotetta luontaistuotekauspasta:
Vivisante (entinen Vivida). Erinomainen tuote atopiaan vaikka onkin hintava. Suomalaisten lääkärien kehittämä.
Lisäksi iso annos päivittäin rasvahappoja: omega3, omega6 ja omega9. 3-4 grammaan päivässä.
1-2 avocadoa päivässä. Loistava iholle. - Tyttönen17v
Itelläni meni kauan ennen ku löysin oikeen rasvan ja nyt ainut mikä auttaa, niin 0,1%nen Apolar.. Kesällä just alkaa iho mennä todella huonoon kuntoon.. Välillä siihenki asti että ihosta tulee nestettä ja jää arpia..
- no more
Mullakin nuoresta asti ollut paha atooppinen ihottuma, pahimpana kyynärtaipeissa ja kasvoissa. 15-vuotiaana puhkes pahin vaihe, jollon parin vuoden ajan naama oli niin pahassa kunnossa varsinkin suun ympäriltä, että usein iho vuosi verta, tulehtui ja alko märkimään. Joskus en suostunu käymään edes kaupassa, kun en halunnu että ihmiset tuijottaa. Nyt oon 24-vuotias, ja noi ajat on pelkkä kamala muisto - atooppinen ihottuma vaivaa edelleen, mutta viimeisen 2 vuoden ajan oon selvinny lähes kokonaan ilman lääkkeitä. Eli mulla siis ei ole mitään hoitoneuvoja jakaa, mutta itsellä ikä toi pelastuksen. Ihotautilääkäri kyllä sanoi että lähempänä keski-ikää paha vaihe saattaa tulla takasin, mutta sitä en edes ajattele vielä. Että toivottavasti keskustelun aloittajallakin tilanne helpottaa vielä jossain vaiheessa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302658
- 671538
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html2321268Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/1011213- 111158
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos671085Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.91992Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.175978IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56969Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸44968