Mikä ammatti???

moneyneversleeps

Hei. Olen 21v kauppakorkeakoulun kansainvälisen linjan opiskelija. Tavoitteenani on saada mahd kovapalkkainen työ tulevaisuudessa, jotta lapsillani ei olis yhtä vaikeaa kun minulla oli. Antakaa neuvoja mitä pääaineita otan ja mihin ammattiin kannattaisi tähdätä. Äidinkieleni on venäjä ja lähes täydellinen eng. kielen taito.

4

1032

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeajeajeajea

      Pääaine on kai kansainvälinen liiketoiminta kansainvälisellä linjalla? Sivuaineiksi suosittelen sen kanssa rahoitusta, laskentatoimea, logistiikkaa tai tietojärjestelmätiedettä. Mutta tietysti kannattaa lukea sitä, mikä kiinnostaa eniten, koska ei sellaisia asioita sitten työelämässäkään vuosikymmeniä jaksa, joiden opiskelukin jo maistuu puulle.

      Kielistä on aina hyötyä, mutta ne sinulla ilmeisesti on hyvin hallussa :)

    • ziass

      laskentatoimi. amen.

    • Muutama neuvo

      #1: Valitse sellainen pääaine ja tähtää sellaiseen ammattiin, jotka kiinnostavat sinua, äläkä sen mukaan mikä on kovapalkkaisin tai muka-arvostetuin.

      Opiskelu kestää vuosia ja työelämä vuosikymmeniä. Tervan juontikin on mukavampaa kuin sellaisten asioiden parissa opiskelu/työskentely, jotka eivät oikeasti kiinnosta. Itse vaihdoin aikoinaan pää- ja sivuaineen keskenään, sillä huomasin valitsemani sivuaineen olevan mielenkiintoisempi kuin valitsemani pääaine. Työtä kannattaa hakea samalla periaatteella: etsi sellaista työtä, joka on riittävän kiinnostavaa jotta jaksat joka aamu herätä töihin. Kovapalkkaisuus ei ole motivaatio tehdä työtä vaan seuraus motivoituneena tehdystä hyvästä työstä. Kun pääset työelämään, huomaat kuinka tärkeää on pitää työstään.

      #2: Keskity oppimaan jatkuvasti lisää työssäsi ja tekemään työsi mahdollisimman hyvin, jotta sinusta tulee sen aihealueen asiantuntija.

      Liike-elämässä maksetaan yritystä eteenpäin vievästä työstä, eikä menneisyydessä tehdyistä pääainevalinnoista. Yrityksiin halutaan osaavia, ahkeria ja luovia ihmisiä, eikä näennäispäteviä koneita. Tärkeää on asiantuntemus, osaaminen ja sen soveltaminen tuottavalla tavalla, mikä näkyy yrityksen tuloksessa. Siksi minkä tahansa pääaineen valitsemalla voi päästä koville palkoille. Itse olen keskittynyt olemaan huippu tietyssä itseäni (ja yrityksiä) kiinnostavassa aihealueessa, jota pääaineeni tukee vain osittain. Tuloni ovat 100.000 euroa vuodessa, mikä riittää minulle hyvin ja saan tehdä itseäni kiinnostavaa työtä.

      #3: Muista, että työ on vain työtä ja sen lisäksi kannattaa olla muutakin elämää.

      Työ elättää, mutta kenenkään ei kannata elää työtä varten. Pitää muistaa myös irtiotto, vapaa-aikaa ja muu elämä. Yleensä mitä kovapalkkaisempi ja vastuullisempi työ, sitä enemmän se vaatii aikaa. Samoin asiantuntijaksi tuleminen tietyssä työssä tai aihealueessa vaatii paljon panoksia, aikaa ja uhrauksia. Työ vie helposti mukanaan ja päivät venyvät illoiksi ja lopulta öiksi. Tekemällä enemmän ja paremmin tuo yleensä enemmän yrityksen arvostamia tuotoksia ja sitä kautta edistää uraa ja palkkakehitystä. Tekemällä liikaa tuhoaa kuitenkin oman tehokkuutensa ja palaa loppuun niin fyysisesti kuin henkisesti.

    • sdadsakzsrkvawhevehjrk

      xd lul

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      206
      3858
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      62
      2446
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      391
      2306
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2223
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1531
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      515
      1295
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1271
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1247
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      71
      1175
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1136
    Aihe