rakkauspapukaijojen pesintä.......

Aga

Kertokaahan te joilla on kokemusta rakkauspapukaijojen pesittämisestä. Mitä tulis ottaa huomioon? Missä vaiheessa kannattaisi tutkia munat onko munat hedelmöittyneet, suurta valon lähdettä vasten?

2

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enkuli undu

      mulla ei ole kokemusta siitä pesittämisestä mutta se on melkein sama kuin unduillakin eli pesinnän kannattaa aloittaa keväällä kun kaikki munat on tullu eli n.3-6 kpl niin voi aina joka toinenpäivä tarkasteleen niit mutta en suosittelis että niitä kokoajan kosketeltais.

      • -a-

        Verisuonen ensimmäisenä tulleessa munassa pitäisi näkyä, jos muna on hedelmöittynyt ja sitä haudottu koko ajan, 4 pvn kuluttua. (Pimeässä taskulampulla altapäin valaistuna. Tarkastus mahd nopeasti. Varo kuorta se on OHUT.) Ja sitten muna takaisin täsmälleen samaan paikkaan.
        Kuten jo em mainitsi, lintuja ei saa häiritä tarpeettomasti, vain vilkaista pesinnän aikana. Yhden munan tarkastaminen riittää, ja useimmiten muutkin ovat hedelmöittyneet silloin.
        Jos malttaa odottaa, niin 18 pv'n kulutta sieltä putkahtaa tirppa ja muut tirpat ovat aivan hiljaa tai kokonaan toisessa huoneessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      48
      3299
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      512
      1993
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1940
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      82
      1877
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1542
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1488
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1376
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1263
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1192
    Aihe