perheen kanssa matkalle

iloinenisi

Moi kaikille! Elikkä olen 43v perheen isä, jolla on 3 lasta (iät 15v, 11v ja 6v). Olemme joka joulu olleet ulkomailla jossakin maassa, viime vuonna olimme Kanadassa joka oli vaimoni päätös. Nyt lapset haluaisivat jonnekkin lämpimään maahan, kuin myös me vanhemmatkin. Olemme olleet jo kanariansaarilla, thaimaassa, USA:ssa, Egypti ja Tunisia. Joten haluaisimme kokea maan jossa on lämmintä rantaelämää mutta myös eksoottista luontoa. Aluksi suunnittelimme Keniaa, mutta luin ettei se ole oikeen sopiva vielä lapsille. Joten millaisia maita te suosittelisitte, kertokaa toki kokemuksia lasten kanssa matkoistanne jne. Lisäisin vielä että tällä hetkellä meitä kiinnostaisivat Australia (lennon pituus mietityttää), Brasilia (oma suosikkini), Etelä-Afrikka (vaimon suosikki), Meksiko (lasten suosikki). Noistakin maista mielipiteitä olisi kiva kuulla.

5

260

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiangirl32

      Taidatte pitää matkailusta ,vai? Mutta suosittelisin tuota Meksikoa, paljon nähtävää ja koettavaa eikä lentokaan ole niin paha kuin muihin suosikkeihinne. Myös Malesiaa suosittelisin, jos kiinnostaa malesiasta tietää lisää niin vastaa tähän viestiin. Malesiassa hinnat vaan on hieman korkealla.

      • SORRY NO MEXICO.....liikaa väkivaltaa viime aikoina


    • go to singapore

      Singapore!

    • Iloinenisi

      Kiitos jo muutamasta castauksesta, mutta kertokaa lisää mihin olisi kiva matkustaa perheen kanssa. Hän joka ehdotti singaporea niin kerro syitä miksi maasta pidät, kiitos. Myös muut vastailijat voisivat laittaa hyviä ja huonoja puolia maista joita ehdotatte

    • tirtsikka

      Itse olin Keniassa vanhempieni kanssa muistaakseni 12 vuotiaana. Oli ihanaa rantalomaa, safarilla villieläimet omassa ympäristössään. Lentokaan ei pisimmästä päästä. Ilma kuuma ja kostea. kahden viikon lomalla vettä ei satanut kertaakaan. Aina aurinkoinen sää. Miinuksena, Keniaan tarvitaan keltakuumerokotus ja malarialääkityskin on tarpeen? Matkastamme aikaa noin 15 vuotta. Päivän safari kansallispuistossa jäänyt parhaiten mieleen. :) Sri Lankalla olin 10 vuotiaana. Todella vihreä luonto ja myös ihana rantakohde. Lämpöä riitti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      913
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      721
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      668
    6. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    7. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      604
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      600
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      586
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      535
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      512
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      492
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      476
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      106
      467
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      460
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      454
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      427
    Aihe