6000 eron kk-tulot riittävät 150 000 euron yksiöön/kaksioon (35m2)
Voit laskea hinta-tulosuhteen joka siis on n. 28. Jos lukema on suurempi, olet vaarassa pudota:
http://www.oikeus.fi/14499.htm
90-luvun aivan alussa ennen romahdusta 6000 MARKAN kk-tuloilla sai markkinoiden halvimman YKSIÖN, 150 000 markkaa 35 m2 pk-seudulla. Markkinahinta saattoi olla jopa 300 000 mk, mutta siihen ei passannut haksahtaa. Ja hienosti selvittiin.
Siinä hyvä nyrkkisääntö hallittavissa olevasta velkaantumisesta.
Kaikki edellä olevan hinta/tulo-suhteen ylimenevä (150000/6000) on kuplaa, joka siis on todella huomattava ja päällä jo jos katsot kusettajien hintapyyntejä pk-seudulla. Sisäsuomessa pääsee huomattavasti helpommalla ja siksi sielä ihmisille riittää rahaa myös kesämökkeihin, ei tosin enää tänään, vaan silloin 90-luvulla.
Suomi on JO kriisivaltio, ei ihme että katainen puhui takatalvesta, jos korot vähänkin nousevat (siksi on tuettava nyt myös espanjaa).
Aiemmat "niskalenkit" eivät ole pitäneet vaan olivat lähinnä velkamuulien kusetusta, paskat haisee jo housuissa !
NYRKKISÄÄNTÖ ylivelkaantumisen välttämiseksi !
11
97
Vastaukset
Huoh...
90-luvun alussa korot olivat hieman erilaiset kuin nyt ja laina-ajoissa ei oikein joustoa löytynyt. Nyt jos otat vaikka 20 vuoden lainan, voi sitä vielä pidentää helposti kymmenellä vuodella, eikä tee vielä edes tiukkaa...
Jos minulla olisi 6 000 euron nettotulot, niin kyllä sillä tuollaisen 300 000 euron kämpän voisi hyvin ostaa. Jäisi vielä ylikin.
Pankeilla on tarjolla lainalaskureita, opettele käyttämään niitä, niin ei tarvitse nolata itseään näillä nyrkkisäännöillä, jotka eivät perustu mihinkään.- sitähän se.
>>90-luvun alussa korot olivat hieman erilaiset kuin nyt ja laina-ajoissa
>>ei oikein joustoa löytynyt.
Aivan, asuntokeinottelu - vaikka sitä vakavissaan kyllä yritettiin - ei vielä vuosiin sittenkään päässyt nykymuotoisena käyntiin. Siksi kupla tänään on MONINKERTAINEN verrattuna 90-luvun alkuun. Tulette tämän toisinnon varmuudella näkemään jo tänä vuonna ja menossahan se näyttää selvästi olevan (linkki), mediat vain sen julkista esittelyä karttavat. Ehkä jokunen "demari" loppuvuodesta jälleen kehaisee: "taas lyötiin perinnässä ennätyksiä"
keinottelusta vielä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9390626 sitähän se. kirjoitti:
>>90-luvun alussa korot olivat hieman erilaiset kuin nyt ja laina-ajoissa
>>ei oikein joustoa löytynyt.
Aivan, asuntokeinottelu - vaikka sitä vakavissaan kyllä yritettiin - ei vielä vuosiin sittenkään päässyt nykymuotoisena käyntiin. Siksi kupla tänään on MONINKERTAINEN verrattuna 90-luvun alkuun. Tulette tämän toisinnon varmuudella näkemään jo tänä vuonna ja menossahan se näyttää selvästi olevan (linkki), mediat vain sen julkista esittelyä karttavat. Ehkä jokunen "demari" loppuvuodesta jälleen kehaisee: "taas lyötiin perinnässä ennätyksiä"
keinottelusta vielä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9390626Todisteesi tästä varmuudella nähtäväksi jäävästä kuplasta ja sen puhkeamisesta on siis linkki Suoli24:n palstalle? Hauskaa.
Ai niin, oletko tutustunut lainsäädännöllisiin muutoksiin, joilla ehkäistään ylivelkaantumista ja toisaalta estetään alennusmyynnit? Olet tietysti, mutta päätät nyt tässä vaiheessa unohtaa ne...
- 77788889999999999999
1,03^ 32 = 2,575. 150000 kertaa 2,575 = 386262. 386262/6= 64377€
No kyllä todellinen inflaatio keskimäärin ainakin tuon 3% on ollut. Ja kun realipalkatkin ovat vielä nousseet niin eipä tuossa mitään ihmeteltävää ole. Kyllä nytkin sen vaatimattomimman yksiön Hesan keskustan tuntumasta saa jollain 100 tonnilla, ja ehkä vähän allekkin. - R U FAT?
Taidat olla joku läskien isäntien kätyri, tai jopa läski itse.
- Netto vai
bruttotulot, kummasta tässä puhutaan?
- kaipaa laitoshoitoa
Ei sillä ole väliä. Aloittaja on sen verran realimaailmasta pihalla, että ei sillä ole mitään merkitystä. Jutut täyttä puutaheinää ja elelee punaista 90-luvun lamaa.. Saa jäädä täysin omaan arvoonsa.
- Eri tilanne
Ja muistatko, mitkä olivat esimerkiksi korot silloin? Normaali asuntolainan korko oli silloin 10-15% ja laina-aika 10-15 vuotta. Pahimmillaan korot olivat lamassa yli 20%. On vähän eri maksaa alle 2% korkoa kuin 20% korkoa.
- Laina.
Ettekö te todella ymmärrä korko puntaroidaan 6% luokilla kun sitä lainaa haetaan.
Ettekö tajua teitä on kusetettu,korko on laskettava 10%-20% väliin.
esim:12%,korot nousee muutaman vuoden päästä viimeistään.
Ehkä tuossa tämän vuosikymmennen lopulla ,nyt lainansa ottava tulee repimään hiuksen sa irti ja syyttää muuleja tuosta.
Korko voi nousta todella 17% se ei ole mikään ihme tähän eu höpötykset nyt paina.- Luki.
Korot voivat nousta toiselle kymmenelle % ,eli nyt ne jotka astuvat halvalla korolla pankin orjiksi tulevat sen näkemään karvaan kautta.
Meillä asuntoja myytävä erittäin paljon 2020 luvun -2030 luvun välissä,kukaan ei osta tuolloin.
Suomeen osuu toistamiseen asuntojen ale myynit.Ensin on euroopan taantuma ja sen jälkeen korot nousee,asuntojen hinnat laskee ,näemme 10-20 vuotisen episodin.
- onneksi on fatta
Avauksen kerrointa on syytä pienentää. Turvallinen luku on 20 seuraavien tapahtumalaskelmien mukaan:
Asuminen kallistuu roimasti lähivuosina
http://yle.fi/uutiset/asuminen_kallistuu_roimasti_lahivuosina/6177705
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3572186IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk511705Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1551359Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.891264- 1441213
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021171Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.851102Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten101099Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701067Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan481002