Näpyt

tyttö 12v.

Itsetuntooni vaikuttaa aivan helkutisti naamani vallanneet näppylät! Ihoni näyttää epätasaiselta ja röpelöiseltä. Sitä se myös on. Kaikki näppylät eivät ole finnejä, vain kohonneita normaalin värisiä, ja tuntuisia. Ne vain on. Eivät ole kipeitä. ( voi kyllä olla finnejä jotka eivät ole vielä "puhjenneet" kukkaan).

Niitä on jokapuolella. Ja sitten revin niitä ja niistä tulee isoja haavoja (oma syy kyllä, mutta jos pääsisin eroon, haavatkin vähenisivät). Niitä on nenän varressa, nenän vierellä, silmien alapuolella (silmä"pussien"alapuolella, poskella tavallaan), otsassa. Koko otsa ja nenän alue on täynnä niitä. Leuassani on mustapäitä, joita puristelen, ja sitten niistä tulee hehkuvan punaisia ja ne alkavat märkiä. Vissiin tulehtuu aina. Puhdistan ihoni joka päivä niin kehutuilla "finnien poisto aineilla" mutta ei auta. Pesen meikit joka ikinen ilta, jos edes meikkaan. Teen kaikkeni mutta ne eivät lähde, onko mitään kotikonsteja, tai halpoja ja helposti saatavilla olevia tuotteita? Esim. hyvin varustetuista tavarataloista saatavia, apteekeista ilman reseptiä yms.? Haluaisin päästä niistä eroon ennen koulun alkua! Kiitän jo etukäteen.

3

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 96876

      Hyi vittu oot varmaa hirveen näköne. :D

      vois ehkä auttaa jos et alkais aina repimää niitä, älä HELVETISSÄ puristele niitä mustapäitä. :l

      • tyttö 12v.

        No oon :D!

        ja joo pitäis keksii joku keino estää se repiminen, ku se tulee vaa ku esim. luen tai dataan, sit yhtäkkii havahdun siihe et mun sormenpäät on veres, ja sitku meen peilin etee, mul on taas haava lärvissä :-D

        En enää puristelekkaa mustapäitä, jostain luin että kannattaa puristaa, mutta iha paska ohje oliki..


    • ...

      Tässä ohjeet millä voisit saada ihosi parempaan kuntoon:

      1. Pese meikit aina ennen nukkumaan menoa pois!

      2. Puhdista kasvoja aamuin-illoin:

      - (silmämeikinpoistoaine)
      - kasvojenpuhdistusgeeli / maito
      - kasvovesi
      - kasvorasva

      3. Jos käytät meikkituotteita ja haluat saada ihosi parempaan kuntoon, ÄLÄ käytä meikkivoidetta, puuteria tai peitepuikkoja ym. sillä ne vain lisäävät näppyjä ja mustapäitä.

      4. Jos käytät korvakoruja, ota ne aina yöksi pois. Usko tai älä, mutta korvakorut lisäävät mustapäitä leuan ja poskien alueille.

      5. Älä syö rasvaisia ja epäterveellisisä ruokia, vaan suosi hedelmiä ja marjoja:
      - niistä nassukin tykkää. Erityisesti tyrni tekee hyvää iholle.

      6. Kuori kasvoja kuorintaineella pari kertaa viikossa, kuorinta-aineen voi valmistaa helposti itsekkin:

      - sekoita hunaja, rypsiöljy tai oliiviöljy ja sokeri tasaiseksi "mössöksi"
      - levitä kasvoille ja hiero sormenpäillä kevyesti
      -huuhdo pois vedellä

      7. Jos näppylät vaivaavat sinua niin paljon, että murtavat sinun itsetuntosi ja nämäkään ohjeet ja vinkit eivät sinua auttaneet kannattaa kääntyä ihotautilääkärin puoleen !

      Toivottavasti saat kasvosi hoidettua ja jokainen on kaunis oli sitten näppyjä tai ei ! (:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe