Kaksi eri persoonaa?

YA

Tuntuuko kenestäkään koskaan siltä, että on ikäänkuin kaksi eri persoonaa? Itselläni tuntuu siltä, että kumpaankin sukupuoleen liittyy tietyt asiat ja ominaisuudet, jotka eivät liity toiseen sukupuoleen. Ja täten tuntuu kuin olisi kaksi eri persoonaa. Eli teen ja ajattelen eri tavalla miehenä kuin naisena.

Olen syntynyt miessukupuoliseksi ja olen elänyt yhteiskunnassa sekä naisena että miehenä. Mieheyteen liittyvät tuntemukset kuten: järkevyys, asioiden aikaansaaminen, asioiden tavoittelu, opettelu, elämässä eteneminen. Taas naiseuteen liittyy asiat: tunne-elämä, lapsellisuus, itsekkyys, sekoileminen, itsensä päästäminen tavallaan "irti".

Jotenkin ehkä voisi sanoa siis että tuntuu että jos otan elämäni tosissaan ja välitän asioista, olen vääjäämättä mies. Tällöin kuitenkin haaveilen naisena olosta. Ja jos sitten annan periksi tälle haaveilulle ja olen nainen, kaikki on epätodellista, ja siihen kytkeytyy se ajatus etten välitä mistään mitään.

1

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuonkaltaisen efektin olen itsekin havainnut itsessäni. Samalla olen poihtinut onko kyse sukupuoliroolin antamista vapausasteista ja pidäkkeistä, jotka siis välillä kieltävät ja välillä usuttavat mieltä tiettyihin suuntiin. Oleminenhan on koko ajan (jopa yksin ollessa) suhteessa oletettuihin ympäristön reaktioihin ja koen aika voimakkaasti ristiriidan ulkoisen olemukseni ja käytökseni välillä, jos sellaista tapahtuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      127
      5289
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      190
      4999
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3480
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3008
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      26
      2360
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      245
      1807
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      3
      1427
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      108
      1364
    9. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1345
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      139
      1065
    Aihe