Minua on uhattu käsiaseella

11

eräässä baarissa, rauhallisella olemuksella sain koko aseen, tarjosin paukun ja toisetkin, ase toki jäi hänelle mutta kudit mulle.

Ryypättiin tärpättii, heppu vei aseeen sorille ja mä heitin patruunat Tammerkoskeen.

3

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7

      Korjaan vielä että ihminen oli tappamassa itseään, senveran paikassaÖ

      uhkaili aseella:::: tästäki vois kirjottaa kirjan

      • ent.suomimummo

        Niin, ja joku tavan talliainen voisi kirjoittaa oman kuvitelmansa siitä, minkälainen tuleva suomi on, jos jokainen muu kuin sosiaalitoimiston asiakas, ryhtyessään vaikkapa mahdollisen tulevan EU-liittovaltion pörssiyrittäjäksi - ja sitten kuin huomaamattaan - pankkeja huijaten eri puolilla EU:ta, aiheuttaakin vahingossa pankeille niin suuria uhkia, jotta jopa jokaisen suomalaisen on kiltisti ja direktiivien mukaisesti autettava näitä liittopalvelusysteemin pankkirukkoja maksamalla heidän velkaansa vaikkapa pätkätyöpalkasta. Se kuuluu silloin omaan velanottoriskiin. Mutta - sillä ei ole väliä, millä rahalla itse elää, jos itseltä rahat loppuvat.
        Voi, voi kun sitä yhteisvastuullisuutta pitää sen verran olla, että autetaan toinen hädästä.

        Siis vain pätkätyötä tekevillä on Suomen lain mukaan pakkovelvollisuus maksaa velkansa tälle auttavalle kädelle eli sosiaalilaitokselle - eikä sillä ole väliä, jääkö itselle rahaa elämiseen. Parempiosaiset pääsevät vähintäänkin velkasaneeraukseen, ainakin, jos takana on kunnan tai valtion virka. Joten eihän Suomesta pian löydy kuin työttömiä -edellä mainituista syistä myös johtuen. Ja ongelmat sen kuin paisuvat, eihän ole enää ongelmia, on vain ratkaisuja.


    • Tärisevä Jonne

      Hieno tarina, Hermanni!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2846
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      127
      2736
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      78
      1783
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1342
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      64
      1324
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      866
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      833
    Aihe