wc

tuleva laikkari

Kysyisin että miten laikkarit oikea oppisesti perussiivoovat wc tilan ? sellaisen pienen yhdenhengen "kopin " jossa ei ole viemäriä ? Kiitos jo etukäteen jos joku viitsii neuvoa.

11

4545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuoden siivonnut

      Minä ainakin ottaisin ensin seinät mopilla, lavuarin normaalisti pyyhkisin ovenpielet ja wc- pöntön joka on vähän aikaa lionnut, harjalla voi työntää vettä pois jolloin saa pohjan paremmin puhtaaksi.
      Sitten lattia joko märkäpesurilla joka imee veden samalla kun pesee mutta jos tilaa ei ole harjalla ja vesiimurilla vedet pois.

    • isssiiistikkikiiikki

      nii..in ja ihan ensin katto pyyhittävä ja mahdollinen venttiili katossa...

    • laikkari-12

      ja myös pienellä hidaskierroksisella lattianhoitokoneella ja vesi-imurilla joka on muuten veden- ja pölynimuri

    • laitoshuoltaja 2012

      Oikea oppinen wc:n perussiivous.
      1) tIla tyhjennetään, wc paperit, käsipyyhkeet, roskis ym. irrallinen pois tiloista.
      2) jos saostumia esim. hanan ympärillä laita hapan aine vaikuttamaan.
      3) irrota ja laita käsisuihu klooripitoiseen liuokseen. sanko, jossa klooriliuos 1000 pmm.
      4) pyyhi katto ja ilmastoventiili.
      5) pyyhi valaisimet.
      6) pyyhi yläseinät.
      7) huuhtele hapan puh.aine pois.
      8) pese käsisuihku ja aseta paikoilleen.
      9) pese käsisuihkun letku.
      10) pese käsienpesuallas ylhäältä alas.
      11) pese roskakori. (jos et pese siivouskeskuksessa)
      12) pese wc- istuin ylhäältä alas.
      Muista pestä tämän jälkeen käsineet tai vaihda kertakäyttökäsineet!
      13) pese seinät alhaalta ylöspäin.
      14) huuhtele kaikki ja kuivaa.
      15) pese ovi, oven pielet, kuivaa ikkunalastalla ja huuhtele mikroliinalla, samalla rivat pyyhitään.
      16) pyyhi ovenpielet ja karmit.
      17) pyyhi peili, valonkatkaisija, käsipyyhetelinne, jne. eli kaikki ne pinnat mitä et ole pyyhkinyt.
      18) pese lattiakaivo ja lattia, huuhtele ja kuivaa. pese kädet.
      19) laita kaikki harjat klooripitoiseen liuokseen noin puoleksitunniksi, huuhtele ja laita ne paikoilleen.
      20) pese käsinneet ja poista ne käsistäsi. pese kädet uudelleen ja desinfioi.
      21) laita puhtailla käsillä tavarat paikoilleen.
      Aika moista tiedettä tämä wc:n peruspesu! Näin meille opetettiin ja wc:n peruspesu ja näyttössä meni läpi!

      • Ikisiivooja

        Meidän siivousfirmassa WC:n siivoamiseen on laskettu aikaa 3 minuuttia. Ei ihan kaikkea siis ehdi sielläkään tekemään.


      • Derg
        Ikisiivooja kirjoitti:

        Meidän siivousfirmassa WC:n siivoamiseen on laskettu aikaa 3 minuuttia. Ei ihan kaikkea siis ehdi sielläkään tekemään.

        Mut perussiivous ja ylläpitosiivous on eri asia, yleensähän ylläpitosiivoukseen on just laskettu se muutama minuutti, perussiivous vaatii enemmän aikaa..


      • Anonyymi

        Miten laskit tuon klooripitoisuuden?Käytän tätä omassa näytössä


      • Anonyymi
        Ikisiivooja kirjoitti:

        Meidän siivousfirmassa WC:n siivoamiseen on laskettu aikaa 3 minuuttia. Ei ihan kaikkea siis ehdi sielläkään tekemään.

        Esimerkiksi yrityksissähän tehdään peruspesut kerran vuoteen. Muutoin yp- siivousta. Peruspesuihin pitää olla erikseen varattu myös aikaa!
        Omassa kohteessani teen niin että käytän vuoteen kolme lauantaita/tms päivää niihin perussiivouksen juttuihin.(laattalattioiden peruspesut ja Kisua pintaan, muovilattiat myös ja vahaa pintaan. Yläpölyjä, vessojen perusputsaus, pesuhuoneet, ilmanvaihtojutut, taukotupa, pukkarikaapit, ikkunat jne). Sitten vielä ennen lomaa, pesen tuotantotiloja paremmin koneella, kun työläiset on purkaneet koneita ja putsanneet eli sotkeneet tuotantotilassa kunnolleen.
        Kyllä vaan on tehoihme, kunaan joka samaan aikaan peruspesee kuin yp-siivousta tekee. Minäkin haluan tietää miten se on mahdollista.
        Minulta se ei onnistu!


    • vkosiivous

      3 minuuttia on ihan normiaika pikkuvessalle. Oletuksenahan siinä toki on, että vessa on jo alunperin suht siisti.

    • Anonyymi

      3 minuuttia per wc, ehtii just tehdä kaikki mitä kuuluu, mutta seiniä ei ehdi pölystä pyyhkiä, ja putken päällisiä. Tehdään kun ehditään. Monessa kohteessa suositaan tork WC paperia, jota revitään tuposta, pari kertaa joutuu tarkistamaan että paperi ei tee tuppoa, ja suostuu reiän läpi tulemaan. Silti paperit on. Revitty, ja viskottu pitkin ja poikin. Roskis on liian helppo 👁️😆

    • Anonyymi

      Ilmanvaihtojutun putsaus. Seinien pyyhintä. Peilikaapin päälliset yms jutut mihin pitkään pölyä kertynyt. Vessanpytyn ulkopuoli kunnolleen. Viimeksi lattia vaikka installa. Ovi kokonaan. Valmis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      264
      9922
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      194
      5654
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      164
      5234
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4881
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      1
      2475
    6. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2449
    7. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2279
    8. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      353
      2015
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1695
    10. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1617
    Aihe