Voro vohki Stallmanin rahat ja läppärin...

V.P. Lehto

...rahasta viis mutta sai hyvän Linux-läppärin.

http://www.theregister.co.uk/2012/06/12/stallman_laptop_stolen/

tosin nyt alkoi varkaalle kernelin kääntäminen:

"Stallman's laptop will be even harder to replace than his passport and visa: it's a Leemote Yeeloong, which runs free software from the BIOS up and is one of the rare bits of hardware compatible with his hardline stance on software freedom. Presumably the thief will have spent the day battling a command prompt and failing to install the right codecs and packages just to watch a YouTube video. "

10

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei tiedä vaikka?

      Entäs jos läppärissä onkin asennettuna Windows?

      • M-Kar

        Windows ei ole yhteensopiva.


      • Kur-Naat-Tu
        M-Kar kirjoitti:

        Windows ei ole yhteensopiva.

        Sinähän sen tiedät, kun olet "kaikkitietävä", jehovasta seuraava ?


      • M-Kar
        Kur-Naat-Tu kirjoitti:

        Sinähän sen tiedät, kun olet "kaikkitietävä", jehovasta seuraava ?

        Tottakai tiedän. Voit tarkistaa asian vaikka Microsoftilta, Lemotelta ja Stallmanilta. Windows ei ole yhteensopiva Stallmanin käyttämän läppärimallin kanssa.


    • Hipillä oli rahaa?

      Kannattais käyttää Windowsia niin tietoturva olisi paremmin kohdallaan. Koneessa taisi olla Ubuntun rieska jolla suhataan oletuksena pääkäyttäjänä joten salasanat ja muut olivat kuin tarjottimella!

      Missä linux siellä ongelma!

      • U be trollin?

        Stallman ei todellakaan käyttäisi Ubuntua. Jos et senkään vertaa tiennyt niin olisit jättäny kommentoimatta?


    • linux rahastusta

      Onhan "profeetalla" vielä läppis tässä kuvassa !

      http://top-people.starmedia.com/tmp/swotti/cacheCMLJAGFYZCBZDGFSBG1HBG==UGVVCGXLLVBLB3BSZQ==/imgRichard Stallman4.jpg

    • pian voro virheensä

      varmaan huomaa ja läppärin palauttaa, eihän siinä mikään toimi, pelkkää linkkuraa täynä paitsi jos sitä peruna-poika peliä viittii pelailla ..

    • dälli

      Asiantunteville varkaille ei windows läppärit edes kelpaa.

      • kokeileppa jättää

        torille että kauanko sielä säilyy ..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe