Oikeuden istunnoissa käyneenä, olen havainnut etteivät tuomarit / lautamiehet usein lainkaan kuuntele puolustuksen puheenvuoroja.
Silloin kun asianomistaja, syyttäjä tai syyttäjän todistajia kuullaan, tuomarit/lautamiehet ovat kaula pitkällä, pää nyökytellen myötäilemässä kuulemaansa, vaikka lain mukaan heidän pitäisi olla puolueettomia.
Sitten kun vastaajaa (syytettyä) kuullaan tai hänen puolustusasianajajaansa sekä puolustuksen todistajia, tuomarit / lautamiehet piirtelevät papereihinsa, höpisevät toistensa kanssa häiriten muidenkin keskittymistä puolustuspuheeseen.
Väistämättäkin tulee tunne että tuomio on jo etukäteen päätetty, eikä millään mitä puolustus oikeudessa esittää, ole mitään merkitystä tuomioo langetettaessa.
Oletteko havainneet saman?
Tuomio päätetty etukäteen?
5
137
Vastaukset
- Ristinollaa elämällä
Kamera paljasti nolon yksityiskohdan Breivik-oikeudenkäynnistä
Televisiokanavan kamerat nappasivat norjalaistuomarin pelaamassa pasianssia Breivikin oikeudenkäynnin aikana.
Kameroiden mukaan tuomari pelaili samaa peliä myös, kun puolustuksen asianajajaa kuultiin kymmenen minuutin ajan ennen lounastaukoa.
Oikeuden edustajat eivät kommentoineet tapausta, mutta he myönsivät tuomarin pelanneen pasianssia. - oikeavalinta
"tuomarit / lautamiehet piirtelevät papereihinsa,"
Oletko varma, etteivät tee muistiinpanoja?
Koska tuomioistuimella on tietysti haastehakemus ja mahdollisesti etukäteen toimitetut asianomistajan vaatimukset, niistä ei tarvitse tehdä muistiinpanoja silloin, kun ne suullisesti esitetään. Vastaajan vastausta on harvemmin kirjallisena etukäteen, joten sitten kun tulee vastaajan vuoro, niin on pakko tehdä itse muistiinpanoja vastauksesta ja sen perusteluista.
Mä ainakin teen kaikista todistelutarkoituksessa kuulemisista tarkat muistiinpanot ja olen huono kirjoittamaan niin, etten katso paperia. Siksi silmät ovat välillä paperissa. - Käykää itse katsomas
Kyllä sen näkee kirjottaako vai piirteleekö.
Sitä paitsi useat lautamiehet tai tuomarit juttelevat kesken puolustuksen kuulemisen, keskenään, niin miten ne voisivat keskittyä tai kuunnella mitä puolustus sanoo?
Pahinta kuitenkin on että tuomari jatkuvasti keskeyttää puolustuksen puheenvuoron esim. hokemalla joka väliin "ei kuulu asiaan" tai "mennään eteenpäin".
Hovioikeuden päätuomari totesi eräässä istunnossa, kesken vastaajan puheenvuoron:
"jos me kuunneltais sua, me oltais täälä vielä huomennakin". Jutun käsittelyyn oli varattu seuraavakin päivä, mutta ilmeisesti tuomareita ei kiinnostanut jäädä vieraalle paikkakunnalle yöksi, vaan niillä oli kiire kotiin?
Herääkin vahva epäilys että saako Suomalaisessa oikeussalissa todella oikeuden mukaisia tuomiota? - Asiaa.
Asiaa.
- MIKAJA/LEIRUU
Niinpä. Muistuu mieleen eräs hovioikeuden istunto kolmisen vuotta sitten. Syytetyn (voudin) todistajille oli varattu puheaikaa 1 - 1,5 tuntia.
Voudin virantoimituksessa tapahtuneista laiminlyönneistä todistaville todistajille oli varattu aikaa kullekin n. 15 min. Avaintodistajan 15 min supistui 5 minuutuksi, koska lounasaika sattumoisin tuli tärkeämmäksi kuin todistaja kuuntelu. Ja tuomio , lopputulos oli pelkkää teatteria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341987Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291021- 69872
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261757Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65749- 12721
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132685- 83680
- 26666
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.208663