Kun kirjoitatte palstalle, niin vamaan esitätte omia näkemyksiänne. Miten nuo näkemyksenne ovat syntyneet? Ihanko omissa aivoissanne olette pohtineet ja sitten syydätte p-alkuista viestiä palstalle?
Kun syytätte vaikkapa Jyrki Kataista tyhmäksi, lapselliseksi (hienommin naivi) ja osaamattomaksi, joka ei osaa nimeänsä kirjoittaa,
Kukahan tuollaisen Kataisen on pääministeriksi päästänyt? Et varmaan voi tietää kun et tietysti ole äänestänytkään.
Kyllä kaikkien palstalaisen piäisi tietää Suomen hallitusmuoto ja sen, että Eduskunta on edustajamme ja suurin päättäjä, jonka antamin valtuuksin pääministerikin toimii.Sopimuksetkin ovat aina valmiina, vain allekirjoitus puuttuu
On tietysti kallista ministerien ja muiden tärketten matkustaa alvariinsa ympäri maailmaa, mutta on se niin paljon hienoa kulkea tv-kameroiden ohi, kumarrella ja suudella poskille. Me tavikset istumme vihreinä kuin joulukuuset katsomassa televisiosat kuinka meitä edustetaan. Kustannuksista ei juuri puhuta!
Kyllä on merkillistä nykymaailma. Sähkömagneettiset aallot, joilla uhteyksiä muodostetaan, kulkevat sekunnissa n. seitsemän kertaa maapallon ympäri.
Simänräpäyskin on siis kuin puoli ikuisuutta verrattuna puhelimeen sähköpostiin ym.
Halpaa olisi mutta ei yhtään näyttävää jos käytettäisiin noita uusia yhteyskeinoja.
En ole vaatmassa kävelyä tai aasilla ratsastusta vaan nopeaa ja halpaa yhteyskeinoja.
Seviämmehän mekin "kuin tyhjää vaan" ja tehtävät ovat suuria ja vaativia. Pitää haukkua lähes kaikki ja kehua pari hyvää. Toiset palstalaisetkin "ne muut" ovat ihan, en viitsi sanoakaan.
Haukut kuultuani tulen taas pitämään oppituntejani.
Hyvää yötä!
Pientä ihmettekyä
3
<50
Vastaukset
- lökäpökät.
On aina helppoa syyttää muita
omista hölmöyksistä.
Suomalaiset eivät vielä ole oppi-
neet kantamaan vastuuta valin-
noistaan.
Ryhtiä suomalaiset! - Laritsa M
Olen monasti miettinyt mitä varten joku kansanjohtaja on joidenkin mielestä vapaustaistelija ja joidenkin muiden mielestä rikollinen terroristi? Ikuinen sovittamaton ristiriita. Kukaan ei suostu millään muuttamaan mielipidettään.
Näitähän rikollisia vapaustaistelijoitahan maailmassa on. Stalin, Hitler, Castro, Mao j.n.e.
Mitähän varten satuin luettelemaan nämä? Miksei Nixon, Bush päässyt luettelooni? Mahdan olla asenteeni kanssa jotenkin länsimielinen? - Ruuneperi
Kyllä George Bush JR pitäisi ainakin mainita. Hänen kelvottoman toimintansa takia kärsii koko maailma.
Kyllähän Saddam Hussein saatiin tapettua hirmuhinnalla, kidutus otettiin käyttöön USA:ssa vankikuulusteluissa ym.
Toipuuko maailma koskaan niistä kostotoimenpiteistä, jotka WTC-tornien tuhoista syntyi. Osama bin Laden on saatu hengiltä mutta ja Hussein hirtetty mutta turhaan on rahaa "poltettu ja maailma kärsinyt.
Pitäisi kirjiottaa muutama kirja siitä kaikesta, joka on nykytilanteeseen johtanut.
Olin itse talvikausia Espanjassa ja tiedän asuntolen hintojen nousseen ja uskomattoman rakennusboomin esiintyneen kun suuri raha liikkui ja kuori kermaa.
Sama tapahtui ainakin Irlannissa, jossa rakennettiin yli varojen ja nyt kansa, mekin mukana, maksaa.
Jotain kummaa tapahtuu USA:ssa kulissien takana. Asuntojen hinnat nousevat kuin odottaen parempaa aikaa rikkaiden ostajien uusille sijoituksille.
Lopuksi vielä: Jyrki Katainen sai saksalaisen, merkittävän tunnustuspalkinnon tekemästään työstä EU:n hyväksi.
Meidän on turha lähteä haukkumaan häntä ansioistaan tai ansiottomuudestaan. Jokainenhan toimii olevissa oloissa ja saamiensa valtuuksien puitteissa.
Aivan kuvottavaa ovat naureskelut ja pilkat vakavissa aiheissa. Koko aikuisten palstakin nousee suorastaan kelvottomaan valoon, ellei osata sanoa kuin HAh-HAA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341979Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29989- 69868
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261747Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65740- 12718
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132683- 80674
- 26662
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.207655