Minulla on suunnilleen puolen- tai vuoden mittainen muistikatko elämästä. Olin silloin n. 9 vuotias ja vanhempani erosivat juuri silloin. Muistan ennen eroa kaikki ne riidat vanhempieni välillä, mitä vakoilin veljeni kanssa salaa.
Minulle on kerrottu joitain asioita mitä tapahtui eron jälkeen ja mm. olimme asuneet jonkin aikaa kuulemma äitimme luona. Tästä minulla ei ole mitään muistikuvaa eikä erotilannekkaan itsessään ole mieleen palautettavissa.
Kuitenkin joskus kun joku kertoo jonkin yksittäisen tilanteen tarkasti johon minä liityn, niin liikutun kyyneliin tietämättä miksi vaikka vasta hän olisi kertonut minun istuneen vain sohvalla. AIvan kuin tietäisin sisimmässäni kuinka tilanne jatkui?
Harva haluaa/pystyy kertomaan mitään, sillä ero oli ollut kaikille järkyttävä/traumaattinen, sillä sitä ei osattu odottaa. Kysellessäni miten itse olin reagoinut tilanteeseen on muut vain sanonut ett otin vastuun sisaruksistani. Ei mitään muuta.
Voisiko hypnoosi auttaa minua muistamaan uudelleen? Haluaisin muistaa tilanteen ja käsitellä kerrankin vanhempieni eron kunnolla.
Jos hypnoosi voisi auttaa niin kenen hypnootisoijan puoleen minun pitäisi käätyä? Onko tämänkaltaisten asioiden hoitajille oma ammattinimike? Pystyisin käymään Lahdessa ja Jyväskylässä hypnotisoitavissa.
Ja onko mahdollisesti opiskelijalle alennuksia?
Psykogeeniseen amnesiaan apua?
14
189
Vastaukset
- Teo.rek
Hypnoosilla voidaan palauttaa menneitä muistoja tietyssä määrin. Kaikilla se ei onnistu, koska vaaditaan jossakin määrin syvää hypnoositilaa.
Ja jos hypnoosilla tuotetaan regressio siis taantuminen sinne menneisyyteen, niin voipi sieltä tulla myös valemuistoa.
Ammattitaitoinen ja vastuuntuntoinen terapeutti voi selvittää asian ja jo yhdellä käyntikerralla selviää, onnistuuko regressio sinun kohdallasi.
Varo suggereita, jotka käyttävät paljon ylisanoja ja kehuvat hypnoosia maasta taivaaseen. - Muistinmenettänyt
Kiitoksia paljon. Onko mitään tiettyjä sivustoja mahdollisesti josta löytäisin näitä luotettavia hypnotisoijia vai pitäisikö mennä suosiolla terveyskeskukseen hakemaan lähete? Onko tämä mahd. ainoa tapa saada kelaltakin korvaus tästä hypnoosikerrasta?
- jo entinen
Kelan korvausta saa vain terapiakäynneiltä joissa terapeutilla on ns. kelan hyväksyntä. Eli valitse terapeutrti joka on kelan listoilla jos haluat kelan korvauksen.
- Not Jim.....
No niin, taas sitä iänikuista spekulointia hypnoosin mahdollisuuksista muistiaukkojen paikantamisessa.
Kun tuo ketjun kertoo noinkin pitkästä amnesiasta, niin kuyyseessä on luultavimmin neurologinen häiriö, ja samalla aivosolujen tuhoutuminen.
Ja sitten täällä muutamat älypäät pohtivat, kumpi on parempi vaihtoehto tuon katkoksen palauttamiseen, maallikko- vaiko terveydenhuollon suggeri. Kun kyse on siitä ettei kumpikaan, eikä kukaan.
Aika vastuutonta toivon antamista luultavasti sairaallle henkilölle. Itselleni tulee mieleen ensinnäkuin fyysinen aivolohkojen alueeelle kohdistunut trauma, tai sitten todella pitkä ja tgotaalinen viinaputki. Ja noita men neitä asioita esiin sitten m illään! Ei edes Taika-Jim.
Luultavasti kyseessä on sama henkilö kuin tuo joka aloitti tuon surullisen provosoivan "Päähän lyöty -ketjun".
T. Hypnoterapeutti 30-vuoden ajalta ja psykoterapeutti 20 v. ajalta.
P.S. Koittakaas taas malttaa mielenne ja pysyä asiatiedossa, jookos! - ohi lyöty...
hoh hoijaa.. jos olet psykoterapeutti, niin toivottavasti et ota vastaan ihmisiä. kun joku tulee sun vastaanotolle ko. asiasta sanot, että päähän on lyöty ja viinaa kait juotu.
ja minä olen psykologian professori 50-vuoden ajalta ja lääketieteen tohtori ja syntyessään.
Kaiken tietävä not jim...hahhhhaaaaaaaaaaaa - Asialinjallla.....
Kuules Ohi lyöty: Onko sinusta rakentavaa keskustelua torpedoida jokainen asiallinen kommentti? Kuten tuossa yllä teit ....
Käsialasi on helposti tunnistettavissa naurunpurskahduksia myöten.
Tuo yllä oleva Taika-Jimin kirjoitus on hyvä ja asiallinen! - Jimjam
Ai oli vai ? Siis jos asiakas tulee hakemaan apua, niin kysytään heti oitis, onko päähän lyöty tai juotuko on. Voi voi näitä maallikkosuggereita, kun ei edes edes asiakastyötä tehdä.
Mut joillakin on nääs asialinja tämä.. - Tuo ed......
Sattumoisin en ole ns. maallikkosuggeri:). ..Mutta kanssasi on turha keskustella, eipä siitä mitään tulosta synny....sinulle taitaa neurologia ja sen alkeiset olla aika tuntematon käsite...!
- Jo ent.
Eikö psyterapeutit pitäis tuntea neurologiaa ? Tuosta toisesta kirjoittajasta en tiedä, mutta osaksi asiaa kirjoitti, vähän kuitenkin provosoivasti, mutta kuuluu kait tämän palstan henkeen.
- Just näin.....
Jos pappis-koulutuksella saa psykoterapeuttitittelin vaikka jonkun Lyhytterapia-säätiön kautta, niin eipä siinä neurologiaa opiskella.
Tuo Taika-Jimin kommentti on hyvä, asia on just niin kuin hän sanoo!
Ohi-lyöty taas edustaa sitä pohjasakkaa mikä täällä velloo ja häiritsee asiallista keskustelua.
Ammattilainen ottaa jo selvää ensimmäisessä puhelinkeskustelussa siitä, mahtaako kyseessä olla neurologinen häiriö, ettei suotta juoksuta henkilö luonaan. - Muistinmenettänyt
Kiitoksia kaikista asiallisista kommenteista. Aavistin etukäteen että saattaa olla mahdollista etten voisi saada muistia takaisin. Mutta ainahan voi yrittää ja ottaa johon kuhun asiasa tietävään henkilöön ja keskustella hänen kanssa kasvotusten, ettei tule väärinkäsityksiä. :)
Ps. Saatoin ehkä ymmärtää väärin, mutta en ole siis tehnyt mitää muuta viestiketjua tähän aaaiheeseen liittyen. :) - ohi meni
Jep, mutta älä ota yhteyttä sellaisiin, jotka laittavat kaiken heti viinaan piikkiin, kun täällä eräs jo psykoterapeutti syntyään.
- sama.....
Kuules ohi meni, onko sinulla ongelmia luetun ymmärtämisessä? Esitin asian ainoastaan eräänä vaihtoehtona!
- luki meni
luki luki..helpottiko ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045241Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369681Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491