makasiini

uteliassssss

MILLLAINEN PAIKKA SE TÄNÄPÄIVÄNÄ ON???

14

1237

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ota ohvia

      NO KÄY SIELLÄ !!! TÄ ???

    • leprakko

      Yhtä tyhmä ku ennenkin, ellei tyhmempikin

      • CaroLuna

        No johan.....? Perustelu mielestäni ois negan antaessa ainakin kohdallaan, eikä edes liikaa vaadittu kun "leprakkona" kirjoitat.


        Ite en oo vielä tsekanna paikkaa, mutta onhan kesää vielä jäljellä ja kauniita päiviä. :) En itseasiassa ole kyllä Makasiiniin tutustunut koskaan aiemminkaan, vaikka olishan tuo aika kultturellinen elämys olettaisin.


    • CaroLuna

      Upea paikka voinen todeta. :) Huokuu niin erilaista energiaa.

    • nimimerkki77

      Erilaista energiaa verrattuna esim...mihin? Perusteluja kaivataan!!

      • CaroLuna

        Vertaus: Mikä tahansa pulju jossa täällä pääset kynnystä etemmäs.

        Henkilökohtaisesti olin hyvinkin yllättynyt sisuksesta, joka oli ainakin 3 * sen kokoinen mitä olin kuvitellut. Kaikki asetteilla olleet kuvat, tavarat on onnistunutta kokonaisuutta. Vanhassa ajassa mielestäni huokuu romanttisuus, ja paikka oli hyvinkin Koivunoksia hapuileva.. ellei jopa hyvinkin latomainen. Taian omainen paikka. :) Tykkäsin.


      • Katja kakkonen
        CaroLuna kirjoitti:

        Vertaus: Mikä tahansa pulju jossa täällä pääset kynnystä etemmäs.

        Henkilökohtaisesti olin hyvinkin yllättynyt sisuksesta, joka oli ainakin 3 * sen kokoinen mitä olin kuvitellut. Kaikki asetteilla olleet kuvat, tavarat on onnistunutta kokonaisuutta. Vanhassa ajassa mielestäni huokuu romanttisuus, ja paikka oli hyvinkin Koivunoksia hapuileva.. ellei jopa hyvinkin latomainen. Taian omainen paikka. :) Tykkäsin.

        Samaa mieltä CaroLunan kanssa. Joka tykkää vanhasta ja historiallisesta, se tykkää Makasiinista. Viimeksi olimme siellä toukokuussa kuuntelemassa Harri Marstioo, joka myös esiintyi meijän bileissä vuosi sitten. Maksiini on upea paikka! Riihisen Päivi teki kulttuuriteon nostaessaan Makasiinin uudestaan esille!


    • Kauhia oli "kahvila"

      Voi Päivi, minkä menit tekemään! Vuokrasit makasiinin niille kaljakuppilan pitäjille. Ei sitä paikkaa enään kahvilaksi voi sanoa, tai no, saattaahan sieltä saada kahvia...

      • HEIHALOOOO

        Voi kele tätäkin juttua..."kaljakuppilan pitäjille""ei voi enää kahvilaksi sanoa" Ootko käynyt? Itse ole ja tuttavani myös. Kahvia otin kera herkullisen juustokakun, lapsille limsaa ja pallojäätelöö. Kyllä ne tuolla isollakirkollakin myyvät kahvilassa viiniä ja siideriä.


    • Junttilasta
    • Anonyymi

      mitäpas tälle nykyään kuuluu? en ole asunut vuosiin enää koskella. onko vielä toimintaa?

      • Anonyymi

        Koronaan kuoli.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koronaan kuoli.

        oli kuollu jo ennen sitäkin! ei sellanen kahvikuppila pärjää jos muutama päivässä käy


    • Anonyymi

      kylmillään koko rakennus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      88
      2727
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2283
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1103
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      958
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      829
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      680
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      645
    8. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      40
      558
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      545
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      35
      543
    Aihe