Riittääkö yleensä 10% yli asunnon pyyntihinnan, että varmasti saa?
Paljonko yli pyyntihinnan
10
1583
Vastaukset
- Naurava Kulkuri
Riittää.
- Kokemusta on
Riippuu ihan täysin paikasta!!! Tietyillä alueilla Hesassa ei valitettavasti ollenkaan välttämättä riitä, vaikka uskomattomalta tuntuukin.
- Laupias.
Luki pistää välittäjän alahuulen kyllä wäbättämään!
- Luki.
Kyllä varmistus olisi paikallaan ja syytä tarjota puolet lisää.
- Ok-loordi
Jos välttämättä kohteen haluaa ja on asiasta varma niin kannattaa heti tarjota mitä pyydetään ja jos myyjä antaa ymmärtää että joku muu olisi valmis maksamaan vielä enemmän niin tarjoaa sitten vielä vähän lisää. Myyjänhän ei ole pakko myydä ollenkaan edes vaikka tarjoaisi täyden hinnan. Yhdeltä kaveriltani meni huippukohde sivu suun kun yritti tarjota 5% vähemmän kuin pyynti koska kyseli eräältä rakennusalalla olevalta tutulta hinnasta mielipidettä. Sitten joku tarjosi mitä pyydettiin ja tämä tyyppihän sen kohteen sai. Kaveria kadutti todella paljon ja totesi silloin että jos haluaa saada jotain niin kannattaa maksaa se mitä pyydetään eikä kikkailla tinkimällä.
Tarjouskaupassa taas tällaisia ongelmia ei ole, myyjä myy sille joka tarjoaa eniten luonnollisesti (jos korkein tarjous on tarpeeksi). Selvää ja järkevää, näkee mitä pitää maksaa vähintään jos kohteen oikeasti haluaa. Tarjouskauppa siis tavaksi!- The_Rat
Onko oikeasti näin, että on pakko myydä suurimman tarjouksen tekijälle?
Jää sitten minulta kokeilematta tuo tarjouskauppa myös myyntipuolella. Sääntö nimittäin on, että varattomalle ei myydä ja varattomalta ei osteta, mikäli vaihtoehtoja on. - Ok-loordi
The_Rat kirjoitti:
Onko oikeasti näin, että on pakko myydä suurimman tarjouksen tekijälle?
Jää sitten minulta kokeilematta tuo tarjouskauppa myös myyntipuolella. Sääntö nimittäin on, että varattomalle ei myydä ja varattomalta ei osteta, mikäli vaihtoehtoja on.Ei myyjän ole mikään pakko koskaan myydä, tosin riippuen välittäjän kanssa tehdystä sopimuksesta voi olla että menee välityspalkkio perinteisessä kaupassa jos ei myy vaikka tarjotaan täysi hinta. Tarjouskaupassa ei ole riskiä edes siitä että joutuisi välityspalkkion maksamaan.
Sanktiot siitä että ei myy vaikka olisi laittanut myyntiin ovat perinteisessä kaupassa lähinnä ne että joutuu maksamaan välittäjälle turhasta työstä kun ei myykään edes täydestä hinnasta vaikka on välitykseen asunnon laittanut. Tarjouskaupassa ei ole edes tätä riskiä. Voi aina sanoa että tarpeeksi korkeaa tarjousta ei tullut. Ellei sitten ole sopinut välittäjän kanssa jotakin rajaa millä myynti toteutuu ja sittenkin menee vai välityspalkkio sanktiona, ei sitä asuntoa ole pakko myydä tosiaan ikinä missään tilanteessa.
Ostotarjouksenkin suhteen taitaa olla tosiasiassa hieman erilailla tilanne kuin usein monet välittäjät antavat ymmärtää. Olen ymmärtänyt että jos tekee tarjouksen ostajana ilman että tarjousta on vahvistamassa laillistettu kaupan vahvistaja niin tarjous ei ole virallinen siten että se sitoisi juridisesti (?) Vaikea kuvitella tosiaan että jos talo olisi myynnissä 300.000 eur:lla ja välittäjä esittelisi sitä ja sanoisi että ok, maksetaan tästä 270.000 eur ja sitten odottelisi ja välittäjä soittaisi että ok, tarjous hyväksytty, milloin tehdään kaupat ja sanoisikin että ei, kun ei nyt kiinnostakaan sittenkään tuo kohde niin tästä joutuisi johonkin kuseen tai raastupaan. - The_Rat
Ok-loordi kirjoitti:
Ei myyjän ole mikään pakko koskaan myydä, tosin riippuen välittäjän kanssa tehdystä sopimuksesta voi olla että menee välityspalkkio perinteisessä kaupassa jos ei myy vaikka tarjotaan täysi hinta. Tarjouskaupassa ei ole riskiä edes siitä että joutuisi välityspalkkion maksamaan.
Sanktiot siitä että ei myy vaikka olisi laittanut myyntiin ovat perinteisessä kaupassa lähinnä ne että joutuu maksamaan välittäjälle turhasta työstä kun ei myykään edes täydestä hinnasta vaikka on välitykseen asunnon laittanut. Tarjouskaupassa ei ole edes tätä riskiä. Voi aina sanoa että tarpeeksi korkeaa tarjousta ei tullut. Ellei sitten ole sopinut välittäjän kanssa jotakin rajaa millä myynti toteutuu ja sittenkin menee vai välityspalkkio sanktiona, ei sitä asuntoa ole pakko myydä tosiaan ikinä missään tilanteessa.
Ostotarjouksenkin suhteen taitaa olla tosiasiassa hieman erilailla tilanne kuin usein monet välittäjät antavat ymmärtää. Olen ymmärtänyt että jos tekee tarjouksen ostajana ilman että tarjousta on vahvistamassa laillistettu kaupan vahvistaja niin tarjous ei ole virallinen siten että se sitoisi juridisesti (?) Vaikea kuvitella tosiaan että jos talo olisi myynnissä 300.000 eur:lla ja välittäjä esittelisi sitä ja sanoisi että ok, maksetaan tästä 270.000 eur ja sitten odottelisi ja välittäjä soittaisi että ok, tarjous hyväksytty, milloin tehdään kaupat ja sanoisikin että ei, kun ei nyt kiinnostakaan sittenkään tuo kohde niin tästä joutuisi johonkin kuseen tai raastupaan.Ostotarjouksen sitovuus riippuu pitkälti siitä, mitä on ostamassa.
Nyt en mene vannomaan, mutta muistelen, että kiinteistössä menee juuri niin kuin mainitsit, eli mikään ei ole virallista, ennen kaupanvahvistajan puumerkkejä. Toisaalta kiinteistökaupassa onkin sitten useimmiten käytössä käsiraha, joka tulee maksaa "heti" kun tarjous on hyväksytty.
Osakekapaupassa taas on sanktio, jonka joutuu maksamaan, jos peruukin tarjouksensa, vaikka se hyväksyttäisiin. En tiedä miten käytännössä toimii, kun ei ole koskaan vastaan tullut...
- 19+17
"Yhdeltä kaveriltani meni huippukohde sivu suun kun yritti tarjota 5% vähemmän kuin pyynti koska kyseli eräältä rakennusalalla olevalta tutulta hinnasta mielipidettä. Sitten joku tarjosi mitä pyydettiin ja tämä tyyppihän sen kohteen sai. Kaveria kadutti todella paljon ja totesi silloin että jos haluaa saada jotain niin kannattaa maksaa se mitä pyydetään eikä kikkailla tinkimällä."
Meillä vaimo kiertää välillä puukkoa haavassa, kävi samanlainen käpy aikoinaan.
Oli (minustakin) kiva kohde mutta ahneuksissani piti tinkiä liikaa..
Harmittaa eniten se, että myyjä suoraan hyväksyi sen toisen tarjouksen, olisimme varmasti maksaneet enemmänkin mutta ei tullut mahdollisuutta.
Siinä mielessä tuo tarjouskauppa on hyvä. - Kokemusta on
Hesassa vaan tieyilä alueilla pitää tarjota pyyntiä enemmän, vaikka ei olisikaan mikään tarjouskauppa. Mutta varmaan välittäjältä saa kyllä jotain vinkkiä, jos tarjottu summa jää alle toisen tarjouksen. Siellä tuntuu tämä tarjousmenettely olevan ihan jotain muuta kuin mitä ainakaan Turun seudulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341979Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29989- 69868
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261747Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65740- 12718
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132683- 80674
- 26662
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.207655