Oletteko uskaltaneet käydä hotellienne uima-altaissa ja mitä mieltä olette niiden siisteystasosta?
Onko kukaan koskaan ottanut suomesta mukaan näitä ph-liuskoja joilla testaillaan altaan veden tasaoa?
Ajattelin ihan huvikseni ottaa jonkun liuskan ja testata vaivihkaa meidän hotellin altaan "tasapainon".
Joistain jutuista saa sen käsityksen, että hoitavat hyvin ja toisista että kamalan sameaa vettä ja jotkut ova sitten tulleet mahatautiinkin?
Kummassa on turvallisempaa uida meressa vai altaassa? Ihanne olis jos voi huoletta uida kummassakin ja välttyis iho-oireilta ja vatsataudeilta?
Uima-altaiden puhtaus?
18
826
Vastaukset
- pherkkelee
Totuushan on se, että se riippuu aivan hotellista, toisissa paremmat putsausmenetelmät kuin toisipssa ja se riipuu siitä onko vesi puhdasta. Meressä uinti on myös ihan turvallista ja varsinki ns. ''paratiisi'' rannoilla vesi on yhtä kirkasta kuin Suomessa hanavesi joten sekin kertoo veden puhtaudesta. Tuskin sieltä mitää iho-ongelmia tulee jos et ole todella herkkä ihoinen.
- veden väristä
Veden väri ei kyllä kerro onko se puhdas vai ei. Myös kirkkaassa vedessä voi olla pöpöjä. Mutta huolettomana vaan uimaan kyllä thaimaan vedet puhtaita ovat vaikka merivesien väri on erillaista Andamanin merellä kuin thaimaan lahdessa.
Phuketissa on likaisimmat merivedet thaimaassa johtuen huonosta vedenpuhdistuksesta johon thaimaan viranomaiset etsivät parhaillaan ratkaisua.
- urea
Jokainen normaali ihminenhän kyllä kusee aina altaaseen jos vain sattuu kusettamaan ,minä ainakin teen niin.
- edellinen
Ompahan tullut kerran ruikulipaskakin unohdin äsken.
- Anonyymi
Intialaiset paskoo uimaveteen kun omassa maassaan paskovat isoon jokeen. Hämeenlinnassa intialainen pasko uimahallin altaaseen oli niin onnellisen näköinen kun paska irtosi. Eipä huvita uimahalli käynnit nekin mamut pilaa. Kotona on varmaan paskakasoja.
- varovaan
Niin varmaan teetkin sen kyllä uskon,vaikka tuolla kielletäänkin pissääminen veteen siitä syystä että niitä jotain koukkumatoja ryömii samalla virysaputkeen kun pissaat. Ovat kuulemme tosi kivuliaita poistaa koska muistuttavat hiukan käpyä jota kiskotaan väärinpäin pois.
- kuseskelija
Uikkarit on tietenkin jalassa ei pääse koukkumadot :)
- varovaan
Luulet vaan, ettei pääse. Siellä niitä mönkii uikkareiden täydeltä ja haiset vanhalta kuselta koko päivän sitten luulet vielä että likkoja kiinnostais.
- näin se meni
Eipähän ole matoja näkynyt ja kusenhaju ei haittaa Thaityttöjä,ruikulipaska ei kyllä tullut housuihin,olin nousemassa altaasta,tikkailla kerkesin vetää uikkarit kinttuihin ja vaaleanruskeat ryynit lensivät monta metriä altaaseen.Altaalla oli parikymmentä ihmistä taputtivat käsiä ja huusivat lisääää....
- Jepujeejep
Keskustelun taso on taas mitä on noiden kakaroiden vuoksi...
Jos ei uskalla uida altaassa, miksi edes mennä tuollaiseen paikkaan ?
Meren puhtaus ei ole sen korkeampaa luokkaa. Ylihygienisyydestä kärsiville Thaimaa on väärä paikka. - merell
Meriveden suola tappaa useimmat bakteerit ja on sen takia turvallisempi.
- nainen 1965
Mitä ihmettä tekee tiedolla paljonko altaan veden PH on??
Onko mielestäsi pehmeä vai kova vesi parempaa uimiseen,meressä tosin on
kovaa vettä mutta uimisen kannalta en näe eroa - Bimu
Hyppää yli jos ei aihe kiinnosta. Kyse ei nyt olekkaan pelkästä Ph.sta vaan vesien puhtaudesta. Ei ole kiva sairastua likaisesta allasvedestä varsinkaan lasten. Ymmärrän hyvin aloittajan huolen.
- nainen 1965
Kyse ei olekaan siitä etteikö altaiden puhtaus ole tärkeää,vaan siitä että sillä ph liuskalla tutkiminen ei auta yhtään.
Huoli on asiallinen- Anonyymi
Kyllä kikkaroitten ja paskapapereitten välliin mahtuu uimaan ja kahvivedet samasta.
Juontiin on tietysti kylmä kalja parraasta!
- Anonyymi
Hoteleissa on kylpyammeet tosi likaisia. Ei turhaan sanota älä mene kylpyammeeseen. Ämpärissä on siivous vehkeet wc pöytä pyyhkeet että näin hygienia taso tosi hoono. Yleensä siivoojat eiosaa edessuomen kieltä miten osaavat lukea työohjeita.
- Anonyymi
Allas putsataan kaatamalla sinne pullollinen Finlandiavotkaa.
Kunpa kaikki vetet viinaksi muuttuisivat. - Anonyymi
https://www.youtube.com/watch?v=AUx34i5GpNs&t=1304s katoin tän tyypin touhuja ni uivat kyllä ihan altaissa ja syövät toreilta, ei kai siinä riskiä ole
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3182923Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä562655- 1201712
- 1181440
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461390Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301293PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1491238- 691090
- 741089
- 701030