Hei!
Miten minun tulee toimia tilanteessa kun sain juuri kuulla olevani raskaana. Pitääkö minun ilmoittaa tästä TE-keskukseen ja jos niin miksi? Olen työtön työnhakija eikä raskaus sinänsä tätä työnhakua muuta minnekkään suuntaan.
Ja jos pitää ilmoittaa työkkäriin niin missä määräajassa? Vai pitääkö se ilmoittaa vain KELAAn sitten aikanaan, kun työttömyyspäivärahat muuttuu äitiysrahoiksi ja haen tätä etuutta? Siihenhän on olemassa aikarajat minne mennessä KELAAn on ilmoitus annettava ja milloin työnantajan tai koulun pitää saada tietää asiasta.
Minun tilanteessa häämentää se että en ole koulussa tai työssä eli onko tässä kohtaa TE-keskus nyt sitten se minne pitää ilmoittaa? Vai kuuluuko se heille ollenkaan?
Raskaus/TE-keskus/ilmoittaminen
6
1769
Vastaukset
- äp-lomalla
Ei sinne minun käsittääkseni mitään pidä ilmoittaa.Kelahan ne tuet maksaa joten ÄP-rahaa hakiessa Kelaan on pakko ilmoittaa ja ethän sä vauvan synnyttyä työtön ole vaan äitiyslomalla joten Kelaan ilmoitus.Ja sitten äp-loman ajalla et ole työkkärin listoilla ollenkaan.
EIkö se näin mene. - sjbcfsfak
kannattaa ilmoittaa niin eivät ahdistele huuhaakursseilla tms.sittempä tietävät että olet kohta jäämässä lomalle kuitenkin.
- askbgfkgsk
Ilmoita jos haluat
- ..........
Ilmoittaa ei periaatteessa tarvitse muuten kuin sitten, kun työttömyys on oikeasti päättymässä, eli äitiysloma alkamassa. Eikä periaatteessa sittenkään, voihan olla työnhakija äitiysloman alkaessakin (vaikka et työtön olekaan). Käytännössä kuitenkin suosittelisin ilmoittamaan ajoissa, ettet sitten joudu jollekin kurssille tai muuhun työllistämistoimeen ihan turhaan, sillä ei niistä ole hyötyä silloin kun olet kuitenkin kohta jäämässä pois työttömien kirjoista (edes vähäksi aikaa). Toki, jos haluat kurssille, niin sitten kannattaa olla kertomatta mitään.
- minä en
Kyllä on taas ylivelvollisuudentuntoinen suomalainen kyselemässä.
Ilmoita toki, jos olette niin hyvissä väleissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341987Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291021- 69872
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261757Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65749- 12721
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132685- 83680
- 26666
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.208663