"Flame oli paha epäonnistuminen koko virusturvateollisuudelle. Meidän olisi pitänyt pystyä parempaan, mutta emme pystyneet. Olimme ihan pihalla omassa pelissämme", F-securen tietoturvajohtaja Mikko Hyppönen sanoo.
Virustorjuntaohjelmistojen toiminta perustuu siihen, että ne hakevat tunnettujen haittaohjelmistojen ”sormenjälkiä”. Niistä ylläpidetään tietokantaa, ja ohjelmistoja päivitetään sen perusteella jatkuvasti. Sen avulla pyritään luomaan suojamuuri, joka pitää pahikset ulkopuolella.
Viime vuosina hyvin kehittyneet haittaohjelmistot ovat pystyneet kiertämään suojauksen vaivattomasti. Uhreiksi ovat päätyneet niin Iranin kuin USA:nkin hallitukset sekä myös teknisesti edistyneet yritykset kuten Google ja tietoturvayhtiö RSA.
http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/quotvirustorjunnan aika on ohiquot kyberhyokkays yritetaan tehda mahdollisimmman kalliiksi/a816456
Hyppönen avautui: "Olemme voimattomia viruksien edessä"
16
71
Vastaukset
- f.e.dzerzhinsky
Tämäpä tuli täytenä yllätyksenä........ mutta hetkinen..... minähän kirjoitin jo viime kuussa että:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10671211 - .
Jaa, oletkos saanutr tuon flamin metsästettyä koneelle?
- f.e.dzerzhinsky
Kainalniemen Hiki asuu näköjään jossain pohjois-afrikassa tai iranissa.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10712354/#comment-55641343
- Stankovic
Jo pelkkä ajatus siitä, että tarvitaan kolmannen osapuolen tietoturvaohjelma "suojaksi" on sama kuin että tunnustetaan kaikelle kansalle että "käyttöjärjestelmämme on epäonnistunut tietoturvan suhteen".
Järjestelmän itsensä on kyettävä suojautumaan. Windowsissa se tapahtuu kytkemällä kone kokonaan pois tietoverkosta. Käyttäjä vahtii haulikon kanssa ettei kukaan murtaudu taloon ja tunge koneeseen haittaohjelmia.- f.e.dzerzhinsky
"että tarvitaan kolmannen osapuolen tietoturvaohjelma "
Kuka on väittänyt että tarvitaan??? Kyllä niitä saa myydä ja kannattaa myydä jos on ostajia.
- asian ydin
Olemme tässäkin taas asian ytimessä. Linuxin tietoturva on parempi. Se ei ole täydellinen mutta huomattavasti windowsia parempi.
- f.e.dzerzhinsky
Ei se linuks itsessään ole turvallisempi mutta on muita asioita jotka tekevät siitä turvallisemman:
- Linuksia ei käytä kuin kourallinen nörttejä.
- Ohjelmia ei kannata jakaa netissä pienelle käyttäjäkunnalle
- Ohjelmista ei saa rahaa kun kaiken pitää olla ilmaista.. - huh huh taas
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Ei se linuks itsessään ole turvallisempi mutta on muita asioita jotka tekevät siitä turvallisemman:
- Linuksia ei käytä kuin kourallinen nörttejä.
- Ohjelmia ei kannata jakaa netissä pienelle käyttäjäkunnalle
- Ohjelmista ei saa rahaa kun kaiken pitää olla ilmaista.."Ei se linuks itsessään ole turvallisempi mutta on muita asioita jotka tekevät siitä turvallisemman"
Vittu mitä paskaa taas. Kannattaisiko lukea muutakin kuin microsoftin tiedotuslehtistä. Jos et ymmärrä mitä eroa unix ja nt pohjaisilla systeemeillä on niin tollaset lapsukset kannattaa jättää kotiin. - f.e.dzerzhinsky
huh huh taas kirjoitti:
"Ei se linuks itsessään ole turvallisempi mutta on muita asioita jotka tekevät siitä turvallisemman"
Vittu mitä paskaa taas. Kannattaisiko lukea muutakin kuin microsoftin tiedotuslehtistä. Jos et ymmärrä mitä eroa unix ja nt pohjaisilla systeemeillä on niin tollaset lapsukset kannattaa jättää kotiin."Jos et ymmärrä mitä eroa unix ja nt pohjaisilla systeemeillä on ..."
Se on sinun asiasi kertoa kun kerran otat keskusteluun osaa. - f.e.dzerzhinski
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Ei se linuks itsessään ole turvallisempi mutta on muita asioita jotka tekevät siitä turvallisemman:
- Linuksia ei käytä kuin kourallinen nörttejä.
- Ohjelmia ei kannata jakaa netissä pienelle käyttäjäkunnalle
- Ohjelmista ei saa rahaa kun kaiken pitää olla ilmaista..Aikamoisia stereotypioita heittelet.
Yllättyisit kuinka paljon linuxille on jo olemassa maksullisia ohjelmia ja vielä enemmän yllättyisit jos tietäisit kuinka moni tienaa jos nyt ei leipänsä niin ainakin leivänpäälliset avoimen koodin ohjelmien parissa.
Väitteesi pienestä käyttäjäkunnasta on hassu. Perustele millä tavalla kymmenien miljoonien käyttäjien määrä vastaa näkemystäsi "kourallisesta nörttejä".
Toivottavasti kykenet myös windows nörteille iskostamaan uskomuksesi siitä kuinka turhaa ohjelmien jakaminen käytännössä olemattomalle käyttäjäkunnalle on. Se varmasti lämmittää niidenkin mieltä jotka ajan kuluksi ja ilokseen koodaavat jotain windowsin ohjelmaa jolla -jos tuuri käy- on juurikin mainitsemasi kourallinen käyttäjiä.
Jos se tältäkin palstalta surullisenkinkuuluisa Pihtiputaan mummo laittaa kaksi konetta. Toiseen tuliterän windowsin ja toiseen yhtä uutukaisen linuxin niin kumpi kone on virusten ja haittaohjelmien takia hetkessä solmussa?
- .
Totuus on myös, että Windows on se järjestelmä, mitä vastaan hyökkäyksiä tehdään. Entä jos joku kehittelee Flamen tapaisen ohjelman vaikka tilien tyhjennys mielessä?
- f.e.dzerzhinsky
"Totuus on myös, että Windows on se järjestelmä, mitä vastaan hyökkäyksiä tehdään. "
Kyllä.
"Entä jos joku kehittelee Flamen tapaisen ohjelman vaikka tilien tyhjennys mielessä? "
Flame ei toimi enää kun se jäi kiinni = Flamen käyttämät leviämismenetelmät on jo tukittu.
http://www.computerworld.com/s/article/9227833/Microsoft_will_update_Windows_Update_to_stymie_Flame_like_attacks
Ei Flame poikkea siinä mielessä muista haittaohjelmista, tilien tyhjentämiseen riittää paljon yksinkertaisemmat haittaohjelmat.
- hyppönen jäävi
Hyppönen on siinä mielessä jäävi että elanto riippuu siitä kuinka kauan tollot ostaa winkura koneita.
- ei niitä tollot
osta vaan ne joilla vielä on rahaa, tolloilla linkkura-urpoilla ei ole rahaa joten ne ei mitään osta !
- kirjatorotta?
ei niitä tollot kirjoitti:
osta vaan ne joilla vielä on rahaa, tolloilla linkkura-urpoilla ei ole rahaa joten ne ei mitään osta !
99% linux käyttäjistä ostaa koneensa windowsilla kuten sinäkin joten taidat itse olla rahaton ja postittaa postauksesi kirjaston koneella.
- Penna Tervo
Hienoa että Hyppönen tunnusti että F-Secure on yhtiö jonka olemassaolon turva on umpisurkea ja turvaton käyttöjärjestelmä Windows, reikäjuustoselain IE kaikkine hakkeroitavine kikkareineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341987Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291021- 69872
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261757Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65749- 12721
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132685- 83680
- 26666
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.208663