Pitkä talo tuntuu tilavammalta

Eikö näin ole

Kaksi taloa, aivan yhtä paljon neliöitä. Kumpikin yksikerroksisia omakotitaloja, toisen pohjapiirros on lähes neliö, toinen pitkä suorakulmio, kapea mutta pitkä, "rivitalo".

Pitkä talo tuntuu suuremmalta koska talon päästä päähän kävely kestää pitempään. Se on myös käytännöllinen, kovaääniset teinit on helppo äänieristää talon toiseen päähän, vanhemmat saavat olla toisessa päässä rauhassa. Eikö kannata suunnitella pitkä ja kapea talo?

16

1834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tilanne ei ole aivan noin yksioikoinen. Eikä useimmiten edes noin päin. Pohjaratkaisun "luontevin" muoto on jossain määrin riippuvainen talon koosta. Useimiten tuo pitkän mallinen pohjaratkaisu johtaa käytävätilojen suhteellisen osuuden kasvuun - se saattaa antaa tilavuuden tuntua, mutta yleensä myös syö hyötyneliöitä.

      • Eikö näin ole

        Sellainen vähän suurempi asunto, vähintään 180 neliötä. Kyllä pitkä talo tuntuu isommalta. Verrataan vaikka akvaarioita, parinsadan litran kuutio tai pitkulainen, suorakaiteen muotoinen on isomman näköinen ja kalatkin pitävät, on enemmän uimatilaa.


    • teiniongema

      Rauno on oikeilla jäljillä! Lisäksi ajatus teinien eristämisestä muusta perheestä on erittäin huolestuttavaa.

      kaikilla talomalleilla on puolensa mut nyt peruste oli hälyyttävä! Ehkä kannattaisi olla mukana teinien elämässä, niin ne pysyvät yhteiskuntakuntoisina?

      • Minä näen asian hieman toisin. Mielestäni hyvä suunnittelu mahdollistaa perheenjäsenille MYÖS riittävän määrän yksityisyyttä. Teinien karkoittaminen talon toiseen päähän saattaa olla hyväkin ajatus, kunhan yhteiset tilat toimivat ja houkuttavat yhdessä oloonkin.


      • Eikö näin ole

        Vitsailet? Eihän ketään minnekään "karkoiteta" vaan sitä että jokaisella on yksityisyyttä. Teinit voivat kuunnella musiikkia kovaa kun ovat pitkän talon toisessa päässä parin paksun oven takana.


    • Vastuullinen

      Just, teinit eristetään tekemään juttujaan... Sitten ihmetellään, ei hyvähä päivää! Vanhemmuus on muutakin!

      Jos tuo on oikeasti ykkösjuttu, niin olisko ollu parempi ku ei ois lisääntynyt?

      p.s. Oon pitänyt Raunoa täyspäiseni...

      • Ehkä missasit pointtini...

        Mielestäni perheellä tulee olla yhteistä aikaa ja aktiviteetteja, mutta myös yksityisyyttä. Kysyin muutama päivä sitten kuopukseltamme, että onko hän tyyttyväinen tilanteeseen, jossa emme ole facebook-kavereita keskenämme - sanoi olevansa. Kummallakin on omat kaverinsa facebookissa - keskenämme tapaamme livenä ainakin jääkaapilla.


    • Vastuulinen

      Ehkä en missanut? Tai siis todellakaan en!

      Oikein kysyit lapseltasi, just...

      Pysy rauno teknisissä neuvoissa!

      • Pieni "tekninen" neuvo kaikille oman kodin suunnittelijoille aiheesta "voiko lapset eristää toiseen päähän taloa": Jatkuva läheisyys ilman jatkuvaa LÄSNÄOLOA lienee paras tapa olla äiti - saattaa päteä myös isyyteen. Sovellettuna talon suunnitteluun tuo tarkoittaa sitä, että on vähintäänkin suotavaa pyrkiä siihen, ettei nuorison huoneet rajoitu suoraan vanhempien huoneisiin - nuoret kaipaavat edes hitusen yksityisyyttä (ja vanhemmatkin ;-)

        Ja lopuksi vielä hieman talonsuunnittelufilosofiaa - kun olen talosuunnittelija ja kotien tekijä, en voi todellakaan rajoittua pohtimaan pelkästään teknisiä kysymyksiä. Mun täytyy ihan tosissaan pyrkiä ymmärtämään myös "elävää elämää".


    • Luki.

      Pitkä talo on kaikista hankalin,jos vanhempi talo on kyseessä,imurointi vaatii jatkuvaa siirtoa,kävely wc:hen on hermoja raastavaa etenkin kun on hätä.

      Vanhemmalle ihmiselle ongelma talo kävellä toisesta päästä toiseen.

      pitkässä talossa rasittava asua,kävellä toiseen päähän aukaisemaan vieraalle ovea,jos keittiö taas sijaitsee kaukana ulko ovesta se on suuri ongelma ja kyseessä on jo huono suunittelu.

      Jopa huoneistoissa ennen kaksikerroksisissa oli keittiö joskua ylhäällä ,sellaista ei tahdo kukaan ostaa enään se ratkaisee paljon se käytettävyys.


      Juuri pitkää ja kapeaa ei kannata suunitella jo pelkästään lämmityksen kannalta se huonoin mahdollinen kallein pidettävä.

      Jos on vielä lokerikkoinen ettei ole avaran väljä niin ainekset on kaikki kasattu yhteen.


      Pitkässä talossa on suuremmat kulut,ongelmaisempi asua.

      • Ei ongelmia

        Pitää olla aika helvetin iso ja pitkä talo jos imurin liikuttelu käy voimille. Jos on varaa niin iso talo hommata on varaa kerran viikossa maksaa siivoojalle. Kolme vessaa, kummassakin päässä ja keskellä taloa niin ei tule vessanreissut pitkiksi. Nuorisolle oma sisäänkäynti, toinen sisäänkäynti keskellä taloa.


    • Voi yrittää

      Onko se nyt lyhyt vai pitkä? Molemmilla on tietty puolensa.
      Näiden omasuunnitelmien kanssa ei mielestäni kannata hirveästi sooloilla. Onhan se kivaa kun itse suunnittelee.
      Sähkökeskus tulee jonnekin sinne toiseen päähän ja piuhaa kuluu. Vesipisteet on onnellisesti suunniteltu että niihin menee kolmenkin ammattisuunnittelijan putkimäärä. Kiintokalusteet ei oiken sovi kun mitoituksessa ei ole mitään tietoa moduuleista, 12,5 senttiä liikaa tai 7,5 senttiä liian vähän tilaa. Väliovet kolkkaa toisiinsa kun sijaitsevat väärin tai aukeavat väärään suuntaan. Huoneita on vaikea kalustaa kun ikkunat ja ovet sijaitsevat miten sattuu.
      Näitä on nähty senverran että jo harmittaa rakennuttajan puolesta kun loppupelissä virheitä on liki mahdoton korjata.

      • älä nyt viitsi

        Sähkökeskuksen voi laittaa keskelle taloa, vai estääkö sen joku asia? Piirrustuksia itse suunnitellessa useimmat joutuu kuitenkin piirrättämään suunnitelmansa puhtaaksi asiantuntijalla joka osaa korjata ongelmapaikat. Turhaa mollaat omasuunnitelmien tekijöitä.


    • fjkdlsöa

      Miksi "yleistilat" eivät voi olla pitkän talon keskellä, vain makuuhuoneet ja muut tällaiset sitten ääripäissä?

      Esimerkiksi pääsisäänkäynti keskellä. Oikealle mentäessä olohuone ja sen jälkeen "lasten" makuuhuoneet, vierashuone/ työhuone. Ulko-ovesta suoraan eteenpäin on khh, sauna, suihku. Ulko-ovesta vasemmalle avautuu keittiö ruokailutila ja näiden jälkeen vanhempien makuuhuone, jossa oma wc ja suihku.

      Se, että lapset nukkuvat toisessa päässä taloa, ei tee heistä ongelmanuoria.

      En tiedä mitään niin ällöttävää, kuin lasten ja vanhempien makuuhuoneet vierekkäin. Lapsetkin kasvavat teineiksi. Teinitkin haluavat omaa rauhaa.

      Vaikka onhan se rasittavaa huudella toisesta päästä taloa ja kulkea edestakaisin.

      • Hyvin pelaa

        "Vaikka onhan se rasittavaa huudella toisesta päästä taloa ja kulkea edestakaisin."

        Vaikka teinit ovat parin paksun oven takana ratkaisu on sisäpuhelin, ei tarvitse huudella!


      • makuasioita

        Taisit kuvailla oman talosi piirrustuksia, ylpeys kuultaa tekstistäsi. Minä vain en haluaisi olla vastakkain kodinhoitohuoneen oven kanssa sisään mennessäni, olohuone tms näyttää paljon paremmalta vieraankin silmään


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      207
      11913
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6323
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      177
      5247
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      57
      4978
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4518
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      118
      4432
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3926
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3425
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1967
    Aihe